Чи можна бігати під час вагітності на ранніх термінах та під час планування

Багато майбутні мами, які до вагітності активно займалися спортом, не хочуть припиняти це заняття при настанні вагітності. Один з найпопулярніших питань — чи можна вагітним бігати. Здається, що біг як фізична вправа абсолютно нешкідливий, але, тим не менш, не все так просто. Спробуємо розібратися в цьому питанні докладніше.

Причини відмови від бігу при вагітності

Не можна однозначно сказати, чи можна бігати під час вагітності. Тут все залежить від багатьох факторів, і один з важливих полягає в тому, бігала майбутня матуся при вагітності. Якщо зі спортом до зачаття вона не дружила, то вагітність – не найкращий час, щоб починати. Також існує ряд протипоказань, які необхідно враховувати.

Багато лікарі виступають проти бігу при вагітності, керуючись при цьому наступними факторами:

 • В процесі виношування малюка підвищується навантаження майже на всі органи і системи, особливо на ноги і хребет. Це призводить до зміщення центру тяжіння, і в результаті з утриманням положення тіла і з ходою виникають певні труднощі.
 • При вагітності організм виробляє таке речовин, як релаксин, який робить зв’язки більш крихкими і ніжними. Таким чином, організм ніби готується до пологів, так як при таких зв’язках плоду буде простіше пройти по родових шляхах. В процесі виношування малюка підвищується навантаження на суглоби і збільшується ризик травмуватися при бігу.
 • Біг під час вагітності пов’язаний з посиленою вібрацією органів, що може негативно вплинути на стан матки.
 • При вагітності збільшується об’єм циркулюючої крові, зважаючи чого серцю доводиться працювати активніше. Заняття ж спортом підвищують навантаження на серцево-судинну систему ще більше, і в результаті досить великий об’єм крові переходить з тазу в м’язи. А це загрожує розвитком у плода кисневого голодування.

Майбутня мама повинна зважити всі ймовірні ускладнення і обов’язково проконсультуватися з фахівцем. Це допоможе їй зрозуміти, чи можна займатися бігом під час вагітності.

Користь бігу при вагітності

Хоча про бігу при вагітності існує багато суперечливих думок, іноді, навпаки, відмова від цього виду активності може принести шкоду. Це стосується тих випадків, коли до вагітності спорт був невід’ємною частиною життя майбутньої мами. Тоді вагітним можна бігати, але потрібно отримати схвалення спеціаліста, а також пам’ятати про контроль пульсу і дихання.

Дивіться також  Вправи від плоскостопості у дорослих - лікувальна гімнастика для стоп

Якщо в процесі бігу вас турбують больові відчуття внизу живота, задишка і виділення з домішками крові, терміново припиніть тренування і зверніться до лікаря.

Якщо стан майбутньої мами не викликає побоювань у лікарів і відповідає нормі, розумні заняття бігом будуть тільки корисні. Вони допоможуть підтримувати м’язи в тонусі, зміцнять серцево-судинну і нервову систему. Також вони допоможуть вагітної підтримувати вагу в нормі і поліпшать надходження до плоду кисню.

Також біг допомагає організму підготуватися до майбутніх пологів і полегшити цей процес. Крім того, спорт під час вагітності сприяє більш швидкому відновленню організму після пологів. Таким чином, заборона або дозвіл бігати при вагітності повинен давати фахівець.

Інший популярний питання — чи можна бігати при плануванні вагітності. Так, при плануванні корисні будь-які фізичні навантаження. Вони сприяють загальному зміцненню організму, покращують кровообіг, очищають організм від шлаків і токсинів, допомагає поліпшити настрій, а також сприяють зачаттю.

Також потрібно розглянути особливості впливу бігу на організм вагітної на різних періодах вагітності:

 • Перший триместр. Якщо ви вибрали біг на ранніх термінах вагітності, обов’язково перевіряйте пульс, пийте воду в процесі пробіжки і після. Ні в якому разі не допускайте зневоднення, так як воно зменшує приплив крові до матки і може спровокувати передчасні пологи.
 • Другий триместр. Живіт збільшується в розмірах, центр ваги зміщується, підвищується ризик травм. Рекомендується бігати тільки по рівній поверхні, по спеціальним доріжкам. При наявності ймовірності падіння падайте на коліна або на бік, і обов’язково бережіть живіт. Але точну відповідь, чи можна бігати вагітних у другому триместрі, повинен дати фахівець.
 • Третій триместр. Важлива гранична обережність. Відчувши втому, обов’язково робіть перепочинок.

Кінцеве рішення в будь-якому випадку за лікарем. Не займайтеся самодіяльністю, щоб не нашкодити ні собі, ні плоду, бігайте тільки з його дозволу і обов’язково дотримуйтеся всіх рекомендацій.

Дивіться також  Як змусити себе займатися спортом і схуднути

Протипоказання до бігу при вагітності

Навіть якщо до вагітності мама активно займалася спортом, існує ряд протипоказань, при яких їй доведеться відмовитися від фізичних навантажень аж до народження малюка. До них відносяться наступні:

 • Наявність в анамнезі жінки викиднів і кровотеч.
 • Проблеми з кровообігом (мати – плацента – плід);
 • Якщо вагітність настала в результаті штучного запліднення;
 • Токсикоз і гестоз виражений дуже сильно;
 • Наявність порушень у функціонуванні серцево-судинної системи;
 • Захворювання нирок і печінки у вагітної;
 • Передлежання плаценти і високий ризик викидня.
 • Багатоплідна вагітність.
 • Ризик передчасного початку пологів.

Якщо існує ризик, що біг може спровокувати ті чи інші патології у плода, то лікар заборонить займатися цим видом активності. Це питання завжди вирішується індивідуально.

Правила бігу при вагітності

Навіть якщо біг при вагітності вам не протипоказаний, дуже важливо бігати обережно, щоб не нашкодити ні собі, ні дитині. Враховуйте наступні правила:

 • Починати бігати можна тільки після консультації з лікарем. Він повинен вас оглянути, розглянути результати аналізів, врахувати захворювання, перенесені раніше, а після вже визначити, які види активності принесуть вам користь, а які можуть бути небезпечними.
 • Якщо до вагітності ви не бігали, але хочете вести активний спосіб життя, вашим вибором може стати не біг, а спортивна ходьба. Однак можна тренування тільки в перші два триместру, на третьому ж триместрі навіть професійні спортсменки зазвичай відмовляються від підвищених фізичних навантажень, оскільки біг може провокувати кровотечі і передчасні пологи, що, звичайно, лякає майбутніх мам.
 • Не женіться за швидкістю, краще вибрати легкий біг, чергуючи його з швидкою ходьбою по 5-10 хвилин.
 • На ранніх термінах оптимальна тривалість пробіжки – не більш півгодини. По мірі збільшення терміну потрібно поступово скорочувати час пробіжки. У третьому триместрі можна зовсім невеликі пробіжки, тільки до його середини, і то при ідеальному самопочуття і відсутності будь-яких загроз.
 • Найкраще бігати в парку чи на стадіоні на спеціально обладнаних доріжках. Не рекомендується біг уздовж доріг в житлових і промислових районах, де повітря досить загазоване, і це може завдати дитині шкоду.
 • Звертайте увагу і на погоду. Якщо на вулиці дуже жарко, дощ і холодний вітер, краще відмовтесь від тренування або проведіть її у приміщенні.
 • Використовуйте зручний одяг, що не буде сковувати рухи, і взуття, яка забезпечить стійкість і амортизацію.
Дивіться також  Вправи при грижі шийного відділу хребта - відео гімнастика для шиї

 • Також можна займатися в залі або на біговій доріжці будинку, але уникайте надмірної душности в приміщенні, протягу і великої кількості людей.
 • При вагітності в процесі заняття спортом важливо контролювати пульс. Протягом перших дванадцяти тижнів пульс повинен складати не більше 60% від вікової норми, після 13 тижнів – до 75%.
 • Відчувши будь-яке нездужання, припиніть заняття і зверніться до лікаря.
 • Уникайте перегрівання, особливо в першому триместрі. Носіть вільний одяг і не займайтеся в спеку. Також важливо пити достатню кількість води, оскільки при вагітності зневоднення може мати вкрай негативні наслідки.
 • Не можна доводити себе до знемоги. Після тренування ви не повинні відчувати сильну втому і розбитість. Допускається почуття легкої, приємної втоми, задоволеності.
 • Поряд з пульсом потрібно контролювати і дихання. Дихайте глибоко і повільно. Відчувши задишку, сповільніть темп тренування.
 • Фахівці вважають, що оптимальний час для бігу при вагітності – вечір. Ранкова пробіжка може негативно вплинути на ще не яка прокинулася серцево-судинну систему. У вечірній же час організм переносить навантаження кращим чином. Влітку цей час добре в плані того, що спека, яка може становити небезпеку, вже спадає.

Вагітність, яка не супроводжується ускладненнями, — це не хвороба. Жінки, які ведуть активний спосіб життя в процесі очікування малюка, народжують легше і швидше відновлюється. Тому не варто відмовлятися від спортивної частини свого життя, якщо вона присутня і до вагітності. Але пам’ятайте, що ви відповідальні не тільки за свій організм, але і за майбутнього малюка, тому ставитеся до занять дуже уважно і консультуйтеся зі спеціалістом. При наявності сумнівів є сенс замінити біг швидкою ходьбою і прогулянками на свіжому повітрі.

Про бігу при вагітності на відео