Чому болить бік при бігу – причини поколювання в лівому або правому боці

Багато хто вибирає для себе біг як спосіб підтримки форми і здоров’я. Це дійсно корисна навантаження, яка допомагає тримати організм у тонусі, сприяє гарному і рівномірному схудненню. Але і у бігу є свої, так би мовити, побічні явища. Наприклад, багатьох цікавить, чому болить бік при бігу. Питання це складне, і він може мати масу причин, тому варто ознайомитися з ними усіма і зрозуміти, що актуально конкретно у вашому випадку.

Особливості болю в боці при бігу

Досить часто при бігу коле в боці у новачків, які тільки почали бігати і поки не можуть підібрати для себе оптимальний рівень навантажень. Так і професійні бігуни можуть стикатися з цією проблемою. Біль може бути тимчасовою, являти собою короткочасні коліки і сутички в боці. Таку біль фахівці називають спазмами діафрагми. Джерелом її стають м’язи, що знаходяться між животом і грудьми, а причиною є брак кисню.

Причини больових відчуттів можуть бути пов’язані як з банальними порушеннями техніки бігу, так і з серйозними проблемами зі здоров’ям. Біль може проявлятися як з правого, так і з лівого боку. Якщо при бігу болить лівий бік, це може бути пов’язано з селезінкою, переповненій кров’ю, або слабо розвиненою мускулатурою, оскільки грудна клітка не набирає достатньої кількості повітря. А ось якщо під час бігу болить правий бік, то причина цього може бути пов’язана з переповненою кров’ю печінкою. Далі розглянемо, з чим може бути пов’язано кольку в боці, і як цього уникнути.

Великі навантаження, непідготовлений організм, неправильна розминка або її відсутність

Коли організм знаходиться в стані спокою, активна циркуляція крові йому не потрібна. У спокійному стані кров являє собою резерв, основна частина якого знаходиться в очеревині та грудної порожнини, тобто, в печінці і селезінці.

Починаючи бігти, ми підвищуємо навантаження на весь організм, і весь резерв йде в обіг з метою забезпечення потреби активно працюючих м’язів. Кров наповнює розташовані в черевній порожнині органи, і відтік її не встигає за припливом. Іншими словами, печінка і селезінка розбухають через припливу крові і тиснуть на свої оболонки, цілком пронизані нервовими клітинами. Саме тому ми відчуваємо, що у нас болить бік при бігу.

Щоб уникнути цієї проблеми, дотримуйтеся наступних рекомендацій:

 • Перед бігом обов’язково невелику розминку. Це дасть організму можливість адаптуватися і налаштуватися на навантаження, підготувати м’язи до роботи і підсилити кровотік спеціально перед активністю.
 • Новачкам в бігу рекомендується починати з коротких дистанцій і нетривалих тренувань. Підвищувати навантаження рекомендується поступово.
 • Коли больові відчуття в боці дадуть про себе знати, починайте плавно знижувати темп, перейдіть на спортивний крок.
Дивіться також  Коли можна качати прес після кесаревого: через скільки місяців починати

Не можна зупинятися різко – це стосується всіх випадків. Замедляйтесь поступово та після зупиняйтеся зовсім.

 • Спробуйте розслабитися. Поробіть легкі нахили в сторони, не забуваючи при цьому глибоко вирішувати.
 • Трьома пальцями натисніть на область болю – це дасть можливість знизити дискомфорт.

Неправильне дихання

Неправильна техніка дихання може бути відповіддю на питання, чому під час бігу болить бік. Воно може бути занадто частим, переривчастим або неритмічним. Якщо в діафрагму не потрапляє достатня кількість повітря, починаються спазми і, відповідно, больові відчуття.

Рішення цієї проблеми одне – привчіть себе правильно дихати. Удыхать потрібно через ніс, видихати через рот. Робіть глибокий вдих на повні легені і плавний вихід.

Вживання їжі перед тренуванням

Коли ви поїли, організм зайнятий перетравлюванням їжі і витрачає на це всі сили. Шлунок ферментує їжу, а печінка нейтралізує токсини. Причому чим важче їжа, тим організму складніше. Якщо ви починаєте бігати, він не витримує подвійного навантаження і реагує на це болем у боці.

Рішення цієї проблеми наступне:

 • Якщо ви плануєте бігати з ранку, снідати рекомендується за годину до пробіжки. Якщо сніданок був щільним, організму потрібно переварити їжу, і для цього йому потрібно 1-2 години.
 • Перед тренуванням не можна їсти важку їжу: жирну, смажену, гостру, солону. Рекомендується включати в раціон легкі закуски – білкове, наприклад, або овочевий салатик.
 • Контролюйте навантаження в процесі тренування. Якщо ви щільно поїли, не біжіть в повну силу. Краще зосередитися на техніці бігу і правильному диханні.

Захворювання печінки, підшлункової залози або жовчного міхура

При запаленої підшлункової залозі можна відчути у боці оперізуючий гострий біль. При гепатиті збільшується в розмірах печінка, і можна відчути, як при бігу болить правий бік. При проблемах з жовчним міхуром камені закупорюють жовчний міхур. Такі болі можуть давати про себе знати і в спокійному стані, але при навантаженнях вони будуть збільшуватися.

Дотримуйтеся наступних рекомендацій:

 • Перед тим як починати активно займатися бігом, рекомендується проконсультуватися з фахівцем і провести обстеження черевної порожнини. При відсутності протипоказань сміливо приступайте до навантажень.
 • Дотримуйтеся правильного харчування, намагайтеся відмовитися від жирного, смаженого і інших шкідливих продуктів.
Дивіться також  Правильна розминка перед бігом: вправи в картинках

Болить в боці при бігу: симптоми

Знаючи чому проявляється біль в боці при бігу, потрібно також розглянути симптоми, які свідчать про те, що дискомфорт скоро дасть про себе знати.

Залежно від особливостей болю і умов, в яких вона з’являється, виділяються такі симптоми:

 • Слабка витривалість організму, високі навантаження, відсутність розминки або неправильне її проведення, відсутність підготовки до фізичних навантажень.
 • Проблеми дихання (якщо вам важко дихати при бігу, дихання стає переривчастим, нерівномірним).
 • Нещодавнє вживання їжі перед пробіжкою.
 • Хронічні хвороби, дають про себе знати при фізичній активності.

Больові відчуття виникають не тільки у тих, хто тільки почав бігати чи має зайву вагу. Таке буває і у професійних спортсменів, які звикли до тривалих навантажень.

Больові відчуття в боці після бігу

Біль після бігу часто з’являються з тих же причин, що і в процесі пробіжки. Досить часто грає роль чинник різкого припинення пробіжки, тобто, надмірна навантаження і різка зупинка. Не варто випробовувати свій організм таким чином. Плануючи закінчити тренування, плавно переходите на більш повільний біг або швидкий крок.

Якщо дискомфортні відчуття в процесі бігу все ж дали про себе знати, дотримуйтеся наступних рекомендацій:

 • Зробіть глибокий вдих, розслабте м’язи і заспокойте дихання. Важливо постаратися розслабити тіло цілком.
 • При відчутті болю в боці фахівці рекомендують натиснути пальцями на заподіює дискомфорт ділянку і залишатися в цьому положенні, поки біль не пройде.
 • Якщо це не допомогло, обережно помасажуйте бік, дайте печінці або селезінці розслабитися.
 • Глибоко вдихніть і видихайте максимально повільно, через губи, складені трубочкою.

Якщо біль після бігу виникає у вас через низьку тренованості, спробуйте для початку замінити біг швидкою ходьбою. Так ви підготуєте свій організм, і з часом він не буде відчувати дискомфорту навіть при активних навантаженнях. Пам’ятайте, що все має бути поступово.

Болить в боці при бігу: що робити

Больові відчуття при бігу у нетренованих людей виникають через 10-20 хвилин бігу. У людей з хорошою підготовкою біль може бути спровокована інтенсивним тренуванням, коли організм вже знесилений, і реагує на це спазмами і судомами.

Якщо ви відчуваєте дискомфорт, врахуйте наступні поради:

 • Якщо ви відчуваєте біль у лівому боці при бігу, тобто, дає про себе знати селезінка, не варто відразу зупинятися. Притисніть лівий лікоть до боку і трохи зменшіть темп.
 • Якщо це не допомогло, глибоко вдихніть, щоб легкі набрали багато повітря і натиснули на внутрішні органи. На вдиху на 5-10 секунд затримайте дихання і продовжуйте біг. Відчувши, що вже не можете стримувати дихання, повільно видихніть.
Дивіться також  Сушка тіла в домашніх умовах: поради

Для лікування болю в лівому боці рекомендується повторити ці дії 3-5 разів. Але якщо при бігу дала про себе знати біль у правому боці, то навряд чи це допоможе. У даному випадку варто взяти до уваги такі рекомендації:

 • Зробіть глибокий вдих і видих, постарайтеся розслабитися і заспокоїтися.
 • Знизьте темп бігу, потім перейдіть на крок (плавно), зупиніться, нахиліться і доторкніться руками до пальців ніг.
 • Можна носити на талії широкий пояс, і якщо біль у правому боці дасть про себе знати, тугіше затягувати його.
 • Втягніть живіт – це збільшить тонус м’язів. Зробіть кілька вдихів і видихів через ніс.

Всі ці процедури потрібно проводити циклічно. Через кілька тренувань ви помітите, що біль при бігу перестала турбувати вас.

Профілактика болю в боці при бігу

Краще всього попередити больові відчуття, зробивши тренування максимально комфортною і приємною. Для профілактики болю в боці при бігу врахуйте наступне:

 • Між вживанням їжі і бігом повинно пройти не менше двох годин. Перед заняттям також не варто пити багато рідини – це теж може спровокувати дискомфорт в боці.
 • Обов’язково проводите тренування. З неї повинна починатися кожне тренування. Це розігріє м’язи і сприятиме рівномірному розгону крові, тобто, поліпшить процес її циркуляції, не переповнюючи внутрішні органи.
 • Якщо ви бігаєте для схуднення, не катуйте організм. Підберіть для себе оптимальний, комфортний темп. Це особливо важливо для новачків.
 • В процесі пробіжки глибоко дихайте. Це дозволить підвищити амплітуду роботи діафрагми і поліпшити приплив крові до серця та інших життєво важливих органів.

Больові відчуття при бігу в більшості випадків говорять про те, що ви не вмієте розподіляти навантаження чи порушуєте правила бігу. Але в деяких випадках вони можуть сигналізувати про проблеми зі здоров’ям. Важливо навчитися прислухатися до свого організму, і при необхідності звертатися до професіонала.

Біль в боці при бігу: більше на відео