Чому болить бік при бігу – причини поколювання в лівому або правому боці

Багато хто вибирає для себе біг як спосіб підтримки форми і здоров’я. Це дійсно корисна навантаження, яка допомагає тримати організм у тонусі, сприяє гарному і рівномірному схудненню. Але і у бігу є свої, так би мовити, побічні явища. Наприклад, багатьох цікавить, чому болить бік при бігу. Питання це складне, і він може мати масу причин, тому варто ознайомитися з ними усіма і зрозуміти, що актуально конкретно у вашому випадку.

Особливості болю в боці при бігу

Досить часто при бігу коле в боці у новачків, які тільки почали бігати і поки не можуть підібрати для себе оптимальний рівень навантажень. Так і професійні бігуни можуть стикатися з цією проблемою. Біль може бути тимчасовою, являти собою короткочасні коліки і сутички в боці. Таку біль фахівці називають спазмами діафрагми. Джерелом її стають м’язи, що знаходяться між животом і грудьми, а причиною є брак кисню.

Причини больових відчуттів можуть бути пов’язані як з банальними порушеннями техніки бігу, так і з серйозними проблемами зі здоров’ям. Біль може проявлятися як з правого, так і з лівого боку. Якщо при бігу болить лівий бік, це може бути пов’язано з селезінкою, переповненій кров’ю, або слабо розвиненою мускулатурою, оскільки грудна клітка не набирає достатньої кількості повітря. А ось якщо під час бігу болить правий бік, то причина цього може бути пов’язана з переповненою кров’ю печінкою. Далі розглянемо, з чим може бути пов’язано кольку в боці, і як цього уникнути.

Великі навантаження, непідготовлений організм, неправильна розминка або її відсутність

Коли організм знаходиться в стані спокою, активна циркуляція крові йому не потрібна. У спокійному стані кров являє собою резерв, основна частина якого знаходиться в очеревині та грудної порожнини, тобто, в печінці і селезінці.

Починаючи бігти, ми підвищуємо навантаження на весь організм, і весь резерв йде в обіг з метою забезпечення потреби активно працюючих м’язів. Кров наповнює розташовані в черевній порожнині органи, і відтік її не встигає за припливом. Іншими словами, печінка і селезінка розбухають через припливу крові і тиснуть на свої оболонки, цілком пронизані нервовими клітинами. Саме тому ми відчуваємо, що у нас болить бік при бігу.

Щоб уникнути цієї проблеми, дотримуйтеся наступних рекомендацій:

 • Перед бігом обов’язково невелику розминку. Це дасть організму можливість адаптуватися і налаштуватися на навантаження, підготувати м’язи до роботи і підсилити кровотік спеціально перед активністю.
 • Новачкам в бігу рекомендується починати з коротких дистанцій і нетривалих тренувань. Підвищувати навантаження рекомендується поступово.
 • Коли больові відчуття в боці дадуть про себе знати, починайте плавно знижувати темп, перейдіть на спортивний крок.
Дивіться також  Чи можна бігати під час вагітності на ранніх термінах та під час планування

Не можна зупинятися різко – це стосується всіх випадків. Замедляйтесь поступово та після зупиняйтеся зовсім.

 • Спробуйте розслабитися. Поробіть легкі нахили в сторони, не забуваючи при цьому глибоко вирішувати.
 • Трьома пальцями натисніть на область болю – це дасть можливість знизити дискомфорт.

Неправильне дихання

Неправильна техніка дихання може бути відповіддю на питання, чому під час бігу болить бік. Воно може бути занадто частим, переривчастим або неритмічним. Якщо в діафрагму не потрапляє достатня кількість повітря, починаються спазми і, відповідно, больові відчуття.

Рішення цієї проблеми одне – привчіть себе правильно дихати. Удыхать потрібно через ніс, видихати через рот. Робіть глибокий вдих на повні легені і плавний вихід.

Вживання їжі перед тренуванням

Коли ви поїли, організм зайнятий перетравлюванням їжі і витрачає на це всі сили. Шлунок ферментує їжу, а печінка нейтралізує токсини. Причому чим важче їжа, тим організму складніше. Якщо ви починаєте бігати, він не витримує подвійного навантаження і реагує на це болем у боці.

Рішення цієї проблеми наступне:

 • Якщо ви плануєте бігати з ранку, снідати рекомендується за годину до пробіжки. Якщо сніданок був щільним, організму потрібно переварити їжу, і для цього йому потрібно 1-2 години.
 • Перед тренуванням не можна їсти важку їжу: жирну, смажену, гостру, солону. Рекомендується включати в раціон легкі закуски – білкове, наприклад, або овочевий салатик.
 • Контролюйте навантаження в процесі тренування. Якщо ви щільно поїли, не біжіть в повну силу. Краще зосередитися на техніці бігу і правильному диханні.

Захворювання печінки, підшлункової залози або жовчного міхура

При запаленої підшлункової залозі можна відчути у боці оперізуючий гострий біль. При гепатиті збільшується в розмірах печінка, і можна відчути, як при бігу болить правий бік. При проблемах з жовчним міхуром камені закупорюють жовчний міхур. Такі болі можуть давати про себе знати і в спокійному стані, але при навантаженнях вони будуть збільшуватися.

Дотримуйтеся наступних рекомендацій:

 • Перед тим як починати активно займатися бігом, рекомендується проконсультуватися з фахівцем і провести обстеження черевної порожнини. При відсутності протипоказань сміливо приступайте до навантажень.
 • Дотримуйтеся правильного харчування, намагайтеся відмовитися від жирного, смаженого і інших шкідливих продуктів.
Дивіться також  Доктор Шишонин: гімнастика для шиї від остеохондрозу шийного відділу

Болить в боці при бігу: симптоми

Знаючи чому проявляється біль в боці при бігу, потрібно також розглянути симптоми, які свідчать про те, що дискомфорт скоро дасть про себе знати.

Залежно від особливостей болю і умов, в яких вона з’являється, виділяються такі симптоми:

 • Слабка витривалість організму, високі навантаження, відсутність розминки або неправильне її проведення, відсутність підготовки до фізичних навантажень.
 • Проблеми дихання (якщо вам важко дихати при бігу, дихання стає переривчастим, нерівномірним).
 • Нещодавнє вживання їжі перед пробіжкою.
 • Хронічні хвороби, дають про себе знати при фізичній активності.

Больові відчуття виникають не тільки у тих, хто тільки почав бігати чи має зайву вагу. Таке буває і у професійних спортсменів, які звикли до тривалих навантажень.

Больові відчуття в боці після бігу

Біль після бігу часто з’являються з тих же причин, що і в процесі пробіжки. Досить часто грає роль чинник різкого припинення пробіжки, тобто, надмірна навантаження і різка зупинка. Не варто випробовувати свій організм таким чином. Плануючи закінчити тренування, плавно переходите на більш повільний біг або швидкий крок.

Якщо дискомфортні відчуття в процесі бігу все ж дали про себе знати, дотримуйтеся наступних рекомендацій:

 • Зробіть глибокий вдих, розслабте м’язи і заспокойте дихання. Важливо постаратися розслабити тіло цілком.
 • При відчутті болю в боці фахівці рекомендують натиснути пальцями на заподіює дискомфорт ділянку і залишатися в цьому положенні, поки біль не пройде.
 • Якщо це не допомогло, обережно помасажуйте бік, дайте печінці або селезінці розслабитися.
 • Глибоко вдихніть і видихайте максимально повільно, через губи, складені трубочкою.

Якщо біль після бігу виникає у вас через низьку тренованості, спробуйте для початку замінити біг швидкою ходьбою. Так ви підготуєте свій організм, і з часом він не буде відчувати дискомфорту навіть при активних навантаженнях. Пам’ятайте, що все має бути поступово.

Болить в боці при бігу: що робити

Больові відчуття при бігу у нетренованих людей виникають через 10-20 хвилин бігу. У людей з хорошою підготовкою біль може бути спровокована інтенсивним тренуванням, коли організм вже знесилений, і реагує на це спазмами і судомами.

Якщо ви відчуваєте дискомфорт, врахуйте наступні поради:

 • Якщо ви відчуваєте біль у лівому боці при бігу, тобто, дає про себе знати селезінка, не варто відразу зупинятися. Притисніть лівий лікоть до боку і трохи зменшіть темп.
 • Якщо це не допомогло, глибоко вдихніть, щоб легкі набрали багато повітря і натиснули на внутрішні органи. На вдиху на 5-10 секунд затримайте дихання і продовжуйте біг. Відчувши, що вже не можете стримувати дихання, повільно видихніть.
Дивіться також  Вправи при грижі шийного відділу хребта - відео гімнастика для шиї

Для лікування болю в лівому боці рекомендується повторити ці дії 3-5 разів. Але якщо при бігу дала про себе знати біль у правому боці, то навряд чи це допоможе. У даному випадку варто взяти до уваги такі рекомендації:

 • Зробіть глибокий вдих і видих, постарайтеся розслабитися і заспокоїтися.
 • Знизьте темп бігу, потім перейдіть на крок (плавно), зупиніться, нахиліться і доторкніться руками до пальців ніг.
 • Можна носити на талії широкий пояс, і якщо біль у правому боці дасть про себе знати, тугіше затягувати його.
 • Втягніть живіт – це збільшить тонус м’язів. Зробіть кілька вдихів і видихів через ніс.

Всі ці процедури потрібно проводити циклічно. Через кілька тренувань ви помітите, що біль при бігу перестала турбувати вас.

Профілактика болю в боці при бігу

Краще всього попередити больові відчуття, зробивши тренування максимально комфортною і приємною. Для профілактики болю в боці при бігу врахуйте наступне:

 • Між вживанням їжі і бігом повинно пройти не менше двох годин. Перед заняттям також не варто пити багато рідини – це теж може спровокувати дискомфорт в боці.
 • Обов’язково проводите тренування. З неї повинна починатися кожне тренування. Це розігріє м’язи і сприятиме рівномірному розгону крові, тобто, поліпшить процес її циркуляції, не переповнюючи внутрішні органи.
 • Якщо ви бігаєте для схуднення, не катуйте організм. Підберіть для себе оптимальний, комфортний темп. Це особливо важливо для новачків.
 • В процесі пробіжки глибоко дихайте. Це дозволить підвищити амплітуду роботи діафрагми і поліпшити приплив крові до серця та інших життєво важливих органів.

Больові відчуття при бігу в більшості випадків говорять про те, що ви не вмієте розподіляти навантаження чи порушуєте правила бігу. Але в деяких випадках вони можуть сигналізувати про проблеми зі здоров’ям. Важливо навчитися прислухатися до свого організму, і при необхідності звертатися до професіонала.

Біль в боці при бігу: більше на відео