Кип’ячена вода: користь і шкода, корисніше вона сирої

Людині, організм якого складається з рідини на 70%, життєво необхідно пити достатню кількість води. Вона потрібна для нормального протікання всіх процесів у нашому організмі. Але яку ж воду краще пити? Рідину, яка тече з-під крана у великих містах, малопридатна для пиття, тому багато хто воліє кип’ятити воду. Але чи все так просто? Корисно пити кип’ячену воду або це суцільний шкоду? З цими питаннями потрібно розібратися детальніше.

Що відбувається при кип’ятінні води

У фізиці підлогу кипінням розуміється процес переходу рідкого стану в пароподібний, що супроводжується появою пухирців при температурі 100 градусів. Умовно процес кип’ятіння ділиться на такі етапи:

  • На дні ємності з’являються дрібні поодинокі бульбашки, які потім піднімаються до поверхні води і групуються переважно біля стінок посудини.
  • Бульбашок з’являється багато. Вони провокують помутніння, а потім побіління рідини. Даний етап також відомий як «білий ключ», так як процес схожий на біг джерельної води. Любителі чаю часто знімають з плити чайник саме на цьому етапі, не даючи воді закипіти.
  • Далі відбувається інтенсивне бурління, лопання великих бульбашок і сильне виділення пари. Вода розбризкується з посуду.

Користь і шкода кип’яченої води до цих пір викликають масу сумнівів. Кип’ятіння водопровідної води вирішує такі завдання:

  • Вбиває мікроорганізми;
  • Зменшує жорсткість води;
  • Зменшує вміст хлору.

У цьому полягає основна користь кип’яченої води. Жорсткі солі залишаються у вигляді осаду на дні ємності, велика частина бактерій гине. Особливо кип’ятіння актуально в жарку пору року, коли, незважаючи на хлорування, кількість мікроорганізмів у воді стає більше.

Однак кип’ятіння не знищує вірус гепатиту А, паличку ботулізму. Крім того, якщо вода стоїть довго, бактерії можуть потрапити в неї знову. Тому кип’ячена вода, користь і шкода здоров’ю від якої не так очевидні, не може зберігатися протягом декількох днів. Кип’ятіння робить воду м’якше. При цьому концентрація певних солей стає вище зважаючи випаровування рідини.

Дивіться також  Калорійність овочів свіжих, варених, заморожених, таблиця

Небезпека і шкода кип’яченої води

Користь води, яка тече з-під крана, вельми сумнівна для нашого здоров’я, адже в її складі безліч різних частинок. А вода, яку беруть їх колодязя, може бути заражена поруч небезпечних паразитів. Тому вважається, що кип’ятіння – це процес, необхідний для знезараження води, що робить її придатною для вживання.

Проте дослідження свідчать, що кип’ятіння справляється далеко не з усіма мікробами. Так, для того щоб вбити вірус гепатиту, потрібно кип’ятити воду півгодини. Паличка ботулізму може зникнути лише після п’ятнадцятихвилинного кип’ятіння, а спори її гинуть не менше, ніж за п’ять годин! Звичайно, стільки кип’ятити воду ніхто не буде. Також шкоду кип’яченої води полягає в тому, що в ній не знищуються активні пестициди, нітрати, важкі метали, феноли, нафтопродукти. А ряд корисних компонентів у воді, таких як солі кальцію і магній, що осідає на стінках посудини.

Також варто врахувати, що кип’ятіння, особливо тривале, стає причиною явного зменшення обсягу води. В рідини, яка залишається, виникає осад. Якщо додати до осілого воді сиру і прокип’ятити їх разом, відсоток і концентрація важкої води збільшиться. А це представляє серйозну загрозу для здоров’я. Тому фахівці наполягають на тому, що розбавляти кип’ячену воду некип’яченої ні в якому разі не можна.

Багато хто вважає, що користь кип’яченої води для організму в тому, що вона очищена від хлору. Але дослідження показали, що даний мікроелементів при кип’ятінні починає взаємодіяти з іншими сполуками, що може стати причиною формування небезпечних тригалометанів. Також нагрівання води стає причиною виходу з неї кисню.

Відповідаючи на питання про те, чи корисна кип’ячена вода, багато фахівців вважають, що вона стає «мертвою», тому жодної цінності принести не може. Вона не насичує організм цінними мінералами і тієї вологою, яка йому необхідна. Також відомо, що через якийсь час після кип’ятіння вода знову заражається різними мікроорганізмами, які можуть перебувати в чайнику або просто літати в повітрі. Хоча, звичайно, час це досить значний, щоб ми встигли попити чай. Як би там не було, кип’ятіння не може вважатися стовідсотковим способом очищення води від усього, що може бути шкідливим для нашого організму.

Дивіться також  Продукти спалюють жири для швидкого схуднення жінок, список

А чи є користь в кип’яченій воді

Розбираючись в тому, чи корисна кип’ячена вода для пиття, варто відзначити, що вона м’якша, ніж водопровідна. Вважається, що вживання води, яка кип’ятилася один раз, покращує розумову та фізичну активність, виводить з організму токсини, покращує циркуляцію крові.

Деякі народні цілителі рекомендують вживати теплу кип’ячену воду, особливо натщесерце. Говорячи про те, чим корисна кип’ячена вода в такому вигляді, вони виділяють її здатність поліпшувати обмінні процеси і прискорювати розщеплення жирів. Насправді ж таким дією володіє будь-яка чиста вода, якщо ви її подогреете, бо суть не в кип’ятінні.

Корисна чи шкідлива кип’ячена вода? Цей процес дійсно робить її краще для організму, ніж водопровідна або кринична, в якій знаходиться чимало бактерій і агресивних частинок. Але кип’ятіння робить воду такий, в якому вигляді вона є цілком корисною та безпечною. Використовувати його рекомендується лише в тому випадку, якщо іншого способу очистити воду у вас немає. Тоді воно допоможе знизити ризик отруєнь та інших негативних наслідків. Але кип’ятити воду рекомендується не менше 8-10 хвилин, на що не розраховані наші звичні електричні чайники. Вживаючи кип’ячену воду, пам’ятайте, що її небажано зберігати в ємності, де вона кип’ятилася. Найкраще перелити її в скляну ємність. В чайнику обов’язково потрібно видалити накип перед тим, як включати його.

Ще одне важливе питання полягає в тому, чи шкідливо кип’ятити воду вдруге. Тут варто врахувати наступні моменти:

  • Кип’ятіння позбавляє води смаку. Вода, яку ви кип’ятіть кілька разів, буде зовсім несмачною. Можливий її неприємний металевий присмак.
  • Кип’ятіння не вбиває домішки і солі. Чим частіше вода кип’ятиться, тим більше кисню з неї випаровується, і тим вище стає концентрація цих солей. Напій стає токсичним і, хоча токсичність ця мала, вона має властивість накопичуватися, тому негативний вплив буде присутній.
  • Зазвичай ми кип’ятимо хлоровану воду. Хлор, як ми вже говорили, нагріваючись, вступає в реакцію з органічними речовинами і утворює небезпечні токсини. Чим частіше вода кип’ятиться, тим вище їх концентрація. Виходячи з цього відповідь на питання про те, повторне кип’ятіння води — шкідливо чи ні, може бути позитивним.
Дивіться також  Калорійність часнику, його хімічний склад, корисні властивості

Таким чином, кип’ячена кілька разів вода зберігає в собі вкрай мало тієї користі, яка потрібна нашому організму від вживання води. І чим більше її кип’ятити, тим більше «мертвої» вона стає. З’ясувавши, чи шкідливо кип’ятити воду кілька разів, можна зробити висновок, що краще обмежуватися одноразовим кип’ятінням.

Так яку воду краще пити

Якщо ви хочете пити воду з користю для здоров’я, то найкраще вживати не кип’ячену, а спеціально очищену воду. Для цього можуть використовуватися спеціальні фільтри, купити які сьогодні не проблема. Вони допомагають очистити воду від важких металів, хлору, бактерій і інших шкідливих компонентів. Існують фільтри у вигляді глечиків, а також фільтри, що встановлюються прямо на водопровідну трубу, і з крана тече вже очищена вода. Також хороший варіант – вживання бутильованої води. Вона гарантовано проходить очищення і не завдає організму ніякої шкоди.

Якщо ж вода, до якої ви маєте доступ зараз, не викликає у вас впевненості, краще прокип’ятіть її і захистіть себе від отруєння та інших неприємних наслідків. Адже в тому, яка вода корисніше: кип’ячена або сира, вибір однозначно на стороні кип’яченої (звичайно, якщо сира вода не була очищена). Тому воду з-під крана вживати не рекомендується, а от до кип’ятіння вдаватися можна – іноді воно значно полегшує життя і захищає нас. Стежте за якістю води, яку ви п’єте.