Установка внутрішлункового балона для схуднення: коли, кому, як і на скільки?

Що таке внутрішньошлунковий балон, як він встановлюється, показання та протипоказання. Режим харчування пацієнта після операції плюс загальні рекомендації. Боротьба із зайвою вагою нерідко буває безуспішною.

Що таке внутрішньошлунковий балон, як він встановлюється, показання та протипоказання. Режим харчування пацієнта після операції плюс загальні рекомендації.

Боротьба із зайвою вагою нерідко буває безуспішною. Сидіти на жорсткій дієті не кожному вдається, так і результати після вимушеного голодування можуть бути несподіваними – після незначної втрати ваги різко додаються нові кілограми, ще й у більшій кількості. У критичних випадках, коли надлишки маси тіла занадто великі і значно погіршують якість життя, доводиться вдаватися до операцій. Одна з найпоширеніших – установка балона в шлунок.

Таким чином, створюється ілюзія постійної ситості, зайва їжа в нього просто не поміщається. Втрата маси тіла неминуча. Розглянемо докладніше, як проводиться операція, кому вона рекомендується, і в яких випадках протипоказана.

Про бариатрии

Бариатрический розділ медицини – це хірургічні методики, розроблені для боротьби з ожирінням. Якщо розглядати дослівний переклад терміну з грецької, де βάρος — вага, вага, а ἰατρεία — лікування, до цього розділу можна віднести не тільки операції, але і інші методи зниження ваги – медикаментозну терапію, дієтологію.

Однак сучасні медики під терміном бариатрия увазі виключно радикальні методи. До них відносяться:

 • бандажування;
 • внутрішньошлунковий балон;
 • резекція;
 • гастропластика;
 • шунтування шлунка.

Установка внутрішлункового балона – це ендоскопічна операція, при якій не проводиться порушення цілісності тканин. Всі інші методики, зазначені в переліку, виконуються лапаротомическим (розріз) або лапароскопічним шляхом (через мінімальні проколи).

Коли, кому і на скільки?

Якою б привабливою не здавалася для постійно худнуть жінок, лікарі далеко не кожному дозволять встановити стороннє тіло в шлунок.

Поставити балон можна людям:

 • Індекс маси тіла (ІМТ) яких коливається в межах від 30 до 40.
 • Тим, кому належить хірургічна операція іншого характеру — бариатрическая або по заміні суглобів, — якщо їх стан здоров’я з вини зайвої ваги не дозволяє проводити втручання. У цьому випадку маніпуляція є елементом передопераційної підготовки.
 • Дивіться також  Чищення печінки Алохолом: характеристика препарату, 2 схеми прийому, протипоказання

  Не варто думати, що після ендоскопічної процедури ніяких зусиль для схуднення докладати не доведеться. Балон допомагає скинути зайві кілограми не назавжди, так як його встановлюють тільки на 6 місяців. Після вилучення варто дотримуватися принципів здорового харчування, виконувати рекомендації дієтологів і гастроентерологів.

  Як розрахувати ІМТ? Вага в кілограмах потрібно розділити на квадрат зростання в метрах. Тобто для людини з масою тіла 90 кг і зріст 162 см цей показник становить 90 : (1,62 х 1,62) = 90 : 2,6244 = 34,2.

  Тепер поговоримо про протипоказання, при наявності яких вставити балон в шлунок не можна.

  Перелік протипоказань

  Серед прямих протипоказань головне місце посідають патології шлунково-кишкового тракту. Тобто, якщо ви страждаєте хронічним гастритом, виразкою і подібними захворюваннями, худнути доведеться іншим способом. Ось ці патології:

  • езофагіт;
  • грижі стравоходу;
  • пухлини ШКТ будь-якої етіології;
  • хвороба Крона;
  • дивертикула стравоходу;
  • стриктури на будь-якій ділянці ШЛУНКОВО-кишкового тракту;
  • варикозне розширення вен стравоходу, шлунка;
  • вроджені дефекти розвитку – атрезія, стеноз;
  • схильність до кровотеч, у тому числі у зв’язку з прийомом антикоагулянтів.

  Протипоказанням є також операції малого тазу і черевної порожнини в анамнезі. Крім шлунково-кишкових патологій, балон не встановлюють при алкоголізмі, наркоманії, психічних захворюваннях. Хронічні важкі хвороби серця, судин і інших внутрішніх органів, теж не передбачають подібних втручань.

  Метод не рекомендований низько людям дисциплінованим. Протягом півроку після установки слід дотримуватися певного режиму, стежити за своїм раціоном, в іншому випадку результат буде нульовим.

  Судячи за відгуками пацієнтів, люди, що дотримуються всі рекомендації, за 6 місяців втрачають до 20 кг ваги. Якщо ж присутні порушення дієти – втрати не перевищують 10 кг.

  Як проводиться процедура?

  Дата і час ендоскопічного втручання визначається лікарем. Напередодні не можна вечеряти, снідати в день процедури теж заборонено. Перед введенням внутрішлункового балона буде застосована седація з допомогою заспокійливих препаратів, про це пацієнта попереджають заздалегідь.

  Дивіться також  Браслети для схуднення: види, як діють, як носити, допомагають

  Сам по собі балон має форму кулі з клапаном, через який ємність буде заповнена стерильним розчином. Виробники для їх виготовлення використовують спеціальний медичний силікон, який не викликає алергічних реакцій і відторгнення.

  Лікар вводить порожню ємність в шлунок по трубці ендоскопа, приблизно так, як при ФГДС. Після цього її наповнюють стерильним фізіологічним розчином. Підфарбовані метиленовим синім. Якщо з якихось причин порушиться цілісність, сеча пацієнта змінить колір на блакитний. Це і буде приводом для візиту до лікаря.

  Витяг відбувається аналогічно. Спочатку відкачують рідину, після, з допомогою ендоскопа витягують порожню ємність.

  Після процедури пацієнт повертається до звичайного способу життя через 1-2 дні. Хоча багато клініки позиціонують її як абсолютно не потребує реабілітації, це не зовсім так. Обсяг їжі, доступний після установки балона, істотно знижується, крім того, пацієнт може відчувати неприємне відчуття розпирання в шлунку, печію, нудоту. Іноді з’являється блювота. Тому кілька днів для повної адаптації до нового способу життя і живлення потрібно мати в запасі.

  Що буде далі?

  У перший тиждень неприємні відчуття купируют медикаментами. При болях у шлунку, печії рекомендують Омез, Ранітидин, як протиблювотних засобів призначають Церукал, Метоклопрамід. При різких болях спазматичного характеру рекомендують спазмолітики — Но-шпу, Папаверин.

  При багаторазовому блюванні пацієнт потребує госпіталізації. У лікарні буде проведено інфузійна терапія для корекції неприємних симптомів.

  Важливо! Омез (Омепразол) рекомендують приймати і після того, як дратує симптоматика зникне. Оптимально – 30 мг на добу протягом 6 місяців.

  У перші дні можна вживати тверду їжу, так як організм ще не пристосувався до наявності стороннього тіла та її просування утруднене. Щоб уникнути неприємних симптомів (нудоти, блювоти) в перший тиждень рекомендована м’яка, кашкоподібна консистенція будь-яких продуктів.

  Дивіться також  Схуднення без шкоди для здоровя: можна це зробити швидко, огляд методів

  Через 5-7 днів дискомфорт зникає, і пацієнт повертається до звичного способу життя.

  Дві рекомендації від медиків

  • Перша

  Більшість клінік рекомендують поєднувати баллонирование із заняттями в школі худнуть, з відвідинами психолога і рефлексотерапевта. Це правильний підхід, хоч і займає багато часу. А якщо знайти на все це час, може і балон ставити чого?

  • Друга

  Другий аспект стосується рекомендацій по прийому препарату Ксенікал. Нібито балон і лікарська підтримка Ксеникала дають значно кращий результат. До речі, препарат дорогий, купити його можна тільки у великих містах.

  Шлях в кондитерську вільний чи все-таки ні?

  Наведемо приклад раціону, який рекомендують пацієнтам після процедури – у таблиці нижче розписано зразкове меню на день. Такого харчування рекомендовано дотримуватися постійно, поки балон присутня в організмі. Зверніть увагу на кратність прийомів їжі – 6 разів за добу.

  Обсяг порцій, звичайно, не вражає, але якщо харчуватися 6 разів на день, можливо, цього буде достатньо навіть без балона. А додайте сюди ще рекомендований Ксенікал, психолога, який переконає вас у тому, що їсти ви зовсім не хочете, і робіть висновки. Може, краще перейти на середземноморську дієту і почати нарешті робити елементарну зарядку? Адже тістечка і з балоном є не рекомендують. Вибирати вам.