Вправи Кегеля для жінок в домашніх умовах при опущенні матки і стінок піхви

При широкому колі захворювань основою консервативного лікування стає лікувальна гімнастика. Вона допомагає в тому числі і вирішити таку делікатну проблему, як опущення матки, актуальну для багатьох жінок. Правильний комплекс вправ допомагає не тільки зміцнити м’язи тазового дна, але і повернути внутрішні органи в анатомічно правильне положення. Гімнастика кегелю при опущенні матки допомагає підвищити силу інтимних м’язів і зв’язок. Вправи об’єднані в комплекс, і в залежності від рівня підготовки вони можуть виконуватися в різних варіаціях. Чергування вправ Кегеля з іншими методиками допомагає поліпшити кровообіг, нормалізувати функції сечостатевої системи і оздоровити органи малого тазу в цілому.

Причини опущення матки

Для опущення матки характерно зміщення статевих органів. Діагностують це як пролапс. Бувають і більш серйозні порушення, наприклад, випадання матки з промежини — утероцеле.

Основні причини даної проблеми можуть бути наступними:

 • Сильні фізичні навантаження;
 • Перенесення травм і операцій на статевих органах;
 • Порушення розвитку органів в області тазу;
 • Ускладнені або численні пологи;
 • Зайва вага, бронхіти, запори.

Всі ці фактори провокують зниження тонусу тазового дна, розтягнення зв’язок матки.

Крім регулярного спостереження у гінеколога треба консультуватися у уролога і проктолога. Своєчасне проведення діагностики дасть можливість попередити біль і провести необхідну терапію без операції.

Гімнастика кегеля при опущенні матки

Гімнастика при опущенні матки отримала свою назву по імені творця — Арнольда Кегеля, який, проводячи гінекологічну практику в 40-х роках минулого століття, створив вправи для страждаючих нетриманням породіль. Після вони здобули популярність зважаючи на можливості зміцнити м’язи, що корисно при багатьох захворюваннях.

Вправи з кегелю при опущенні матки допомагають зміцнити мускулатуру піхви і ануса. Крім відновлення тонусу м’язів, а також фіксації складових статевої системи в правильному положенні, гімнастика покращує кровообіг, насичує тканини корисними речовинами.

Крім малого тазу і піхви також зміцнюється нижня частина черевного преса. Це допомагає нормалізувати внутрішньочеревний тиск і поліпшити роботу кишечника. Зважаючи правильного стану тазу нормалізується стан матки і ряду інших органів. Корисно виконувати вправи для скорочення матки після пологів.

Зважаючи комплексного впливу на різні групи м’язів вправи при опущенні матки допомагають досягти наступних результатів:

 • Підвищити тонус мускулатури корсету тулуба.
 • Надати сили поздовжнім і циркулярним м’язовим пучкам піхви.
 • Посилити м’язи тазового дна.
 • Повернути тонус піхви, уретрі і прямій кишці.

Для отримання довготривалого і стійкого результату терапія повинна бути комплексною. Доповнити гімнастику можна такими знайомими з дитинства вправами, як «Велосипед», «Човник», «Ластівка», махи ногами лежачи. Вони допомагають форсовано напружити м’язи промежини.

Дивіться також  Як стрибати в резиночку: схема і правила гри для дівчаток

Спочатку вправи виконуються кілька разів в тиждень, потім — щодня, і в результаті можна добитися значного поліпшення здоров’я.

Вправи Кегеля при опущенні матки: особливості виконання

Щоб почати виконувати вправи Кегеля для жінок в домашніх умовах при опущенні матки, ніяких спеціальних умов не потрібно. Вам буде потрібно тільки гімнастичний килимок, спеціальний валик для шиї і одяг, в якій вам зручно займатися. У процесі виконання вправ можна лежати на спині або на животі. Комусь зручніше контролювати м’язові скорочення в положенні сидячи.

Врахуйте наступні рекомендації:

 • Виконувати вправи рекомендується по кілька разів протягом дня.
 • Підвищення навантажень, інтенсивності, тривалості і амплітуди відбувається поступово.
 • Дихати треба спокійно, дещо затримуючи видих.
 • Контролюйте стан м’язів преса і сідниць.
 • Живіт тримайте розслабленим, він може приймати участь в диханні. Пупок можна зберігати нерухомим.
 • М’язи ніг і сідниць не повинні надмірно напружуватися при роботі з тазовим дном.

Спочатку ви можете не зрозуміти різницю в роботі різних м’язів в області промежини. Але через якийсь час у вас вийде добитися опрацювання конкретних м’язів для отримання бажаного результату.

Вправи при опущенні матки і стінок піхви: комплекс

Гімнастика Кегеля включає в себе 11 вправ. Серйозних фізичних навантажень вона не передбачає.

Суть вправ в чергуванні фіксованого напруги інтимних м’язів і їх розслаблення. Напруги досягають через втягування їх всередину і утримання в конкретному положенні на 10-30 секунд.

Вправа «Ліфт»

Робиться на підлозі. Потрібно лягти на спину, коліна тримати напівзігнутими, закрити очі. Ваше завдання — поетапно пропрацювати м’язи піхви. Починайте з нижньої частини і поступово піднімайтеся вгору. Потрібно здійснювати натяг сходинками, подібно до руху ліфта.

На кожному «поверсі» інтимних м’язів потрібно робити паузи на 5-10 секунд. Завдяки максимальному напрузі тонізується кожну ділянку. Коли ви підніметеся вгору, починайте розслаблятися, хвилею опускаючи його до нижньої частини.

Правильні рухи можуть вийти не відразу, але з часом ви зможете точно аналізувати свої відчуття та робити все вірно.

Вправа «Сумка»

Ця вправа тренує промежину, вагінальні м’язи стегна. Робиться воно в положенні стоячи. Ноги розставте ширше плечей. Можете уявити, що між ними на підлозі стоїть важка сумка.

Ваше завдання — захопити і підняти м’язами піхви на довгі ручки цю уявну сумку. Виконується вправа наступним чином:

 • Присядьте, спину тримайте рівно.
 • Потрібно домогтися кута в 90 градусів в колінах, в такому положенні зафиксируйтесь на кілька секунд.
 • Ноги трохи розведіть в сторони. Не нахиляйтеся вперед і намагайтеся захопити ручки уявної сумки піхвовими м’язами. Тримайте їх у напрузі, потім плавно підніміться і опустіться назад.
Дивіться також  Правильна розминка перед бігом: вправи в картинках

Вправу потрібно повторити кілька разів, щоразу піднімаючись все вище і вище. Один підхід повинен становити 10 секунд.

Інші вправи для підняття матки

Вправи «ліфт» і «сумка» — це основні і обов’язкові вправи. При наявності ж більш серйозних проблем комплекс може доповнитися маніпуляціями, перерахованими нижче (але підбирати і вирішувати їх повинен лікар):

 • «Виштовхування». Потрібно лягти спиною на підлогу, трохи зігнути ноги і розвести їх. Кисті рук помістіть на нижню частину живота. Виконуйте напруги м’язів живота, що нагадують потуги. Вправа дозволено на перших стадіях проблеми.
 • «Мигання». Робиться на спині. По черзі напружуйте м’язи піхви і заднього проходу. Кожне стискання повинно займати 5 секунд. Таку ж тренування можна виконувати і сидячи, і стоячи. Протягом дня можна зробити до 500 повторень. Особливо корисний такого роду спосіб після пологів — він допоможе оздоровити статеві шляхи.
 • «Всі м’язи». Ляжте спиною вниз, коліна полусогните. Потрібно активно напружувати м’язи промежини, сечовидільної системи, заднього проходу. Таке положення утримуйте до хвилини. В залежності від вашого стану спочатку можете зменшувати час фіксації. Це вправа дуже ефективно при опущенні передньої стінки матки.
 • «SOS». Передбачає ритмічне скорочення м’язів в темпі, що нагадує азбуку Морзе. Перші три стиснення робимо інтенсивно та швидко. Потім йде серія з трьох тривалих напруг. Потім знову три інтенсивних руху. За один сеанс потрібно повторити 10 разів без перерви.
 • «Маяк». У положенні лежачи розведіть напівзігнуті коліна ширше плечей. Задайте ритм, рахуючи до 10: 1 – сильно стисніть мускулатуру піхви і промежини, 2-6 — не поспішаючи розслабте її, 7-9 — імітуйте потуги, 10 — прийміть початкове положення. Це вправа протипоказано протягом місяця після аборту протягом 1,5 місяця після пологів. Також воно неприпустимо при сильних порушення.
 • «Кішка». При цьому вправі велику роль відіграє дихання. Зробіть вдих. На видиху втягніть живіт і вигніть спину. Всередину стисніть м’язи в районі промежини, затримайтеся на 10 секунд і розслабтеся. Можна зробити до п’яти підходів.
 • «Місток». Положення лежачи. На видиху підніміть спину. Щиколотки повинні бути притиснуті до сідниць. Піднімаючи спину, одночасно втягуйте м’язи промежини, напружуйте живіт і піхву. За один підхід можна зробити п’ять повторень.
 • «Оплески». У положенні лежачи присуньте стопи до сідниць. Плескає в долоні і одночасно працюйте з м’язами піхви. Протягом трьох хвилин виконуйте чергуються швидкі і повільні стиснення піхви.
 • «Метелик». Потрібно сісти на гімнастичний килимок, обіпріться ззаду на руки. Зігніть коліна і максимально присуньте стопи до паху. Розведіть ноги. Видихаючи, втягніть напружені м’язи промежини. Вдихаючи, акуратно виштовхніть себе у вихідну позицію.
Дивіться також  Вправи при плоскостопості у дітей - лікувальна гімнастика (лфк) для профілактики і виправлення проблем

При діагностиці 3 або 4 ступеня опущення забороняються вправи на кшталт «Метелики», «Маяка» і «Виштовхування». При пролапсі не варто виконувати вправи на прес, виконувати активні стрибки або біг, кататися на велосипеді.

Вам допоможе зорієнтуватися гімнастика при опущенні матки в картинках.

Комплекс Атарбекова

Додатково можна використовувати вправи для скорочення матки за Атарбекова. Вони сприяють тренуванні стінки таза і черевної порожнини. Вправи не мають протипоказань і обмежень за віком, вони досить прості.

Сидячи на підлозі, виконуйте наступні вправи:

 • Розведіть в сторони зігнуті коліна. Дві стопи обхопіть руками притягніть до промежини.
 • Розведіть широко в сторони прямі ноги. Нахиляючись вперед, дотягніться правою рукою до пальців лівої ноги, а потім навпаки. Вільну руку відведіть назад і підніміть.
 • Виконуйте нахили вперед, дотягуючись обома руками до кожної стопи по черзі.
 • Підтягуйтеся до шкарпеток двома руками одночасно. Ноги повинні бути прямими і сполученими між собою.
 • Виконуйте перекати на спині з зігнутими колінами, підтягнутими до живота. Починається і закінчується вправа в положенні сидячи.

У позиції стоячи вправи наступні:

 • Піднімайте коліна максимально високо, ходячи на місці.
 • Виконуйте розтяжку — піднімаючи пряму ногу, фіксуйте її на спинці крісла. Затримуйтеся на 10 секунд, зберігаючи пряму спину.
 • Робіть присідання, розводячи коліна і витягаючи прямі руки вперед.
 • По черзі нахиляйтеся до одній і іншій нозі, намагаючись доторкнутися до шкарпеток.
 • Робіть повороти тулуба, широко розводячи руки в сторону і зберігаючи прямоту спини.
 • Робіть нахили вперед, правою рукою дотягуючись до носка другої ноги. Ліву руку піднімайте вгору, потім — навпаки.
 • Робіть нахили в сторони, щоб дві руки рухалися по стегнах.

Додатково можна включати в програму вправи з м’ячем, особливо корисні й при нетриманні. Затискаючи м’ячик між колінами, спочатку ходіть, а після нахиляйтеся в сторони і вперед.

Опущення матки — не привід засмучуватися. Спеціальна гімнастика і спостереження у фахівця допоможуть вирішити цю проблему. Також важливо дотримуватися правильного способу життя в цілому.

Відео з вправами Кегеля