Целюліт: причини, класифікація (види, стадії) і методи боротьби

Що таке целюліт — косметичний дефект або серйозне захворювання? Дізнайтеся про нього всю правду: можливі причини і ускладнення. Огляд кращих методик лікування. Сучасний світ краси, незважаючи на появу моделей plus size, продовжує диктувати моду на струнке, витончене тіло без натяку на жирові складки і вади.

Що таке целюліт — косметичний дефект або серйозне захворювання? Дізнайтеся про нього всю правду: можливі причини і ускладнення. Огляд кращих методик лікування.

Сучасний світ краси, незважаючи на появу моделей plus size, продовжує диктувати моду на струнке, витончене тіло без натяку на жирові складки і вади. Поряд з жахливими реаліями під назвою «зайва вага», «животик», «ожиріння» все частіше стало вживатися і целюліт.

Ще зовсім недавно його вважали не більше, ніж косметичним дефектом, а тепер говорять про те, що це серйозне захворювання, що вимагає негайного лікування. Чому раптом думку медиків обернулося на 180° і яка підґрунтя криється в такому перейменування? Пора з’ясувати, що це таке і чи варто від нього позбавлятися.

Косметичний дефект чи хвороба

Мала медична енциклопедія стверджує, що це хвороба, наводячи у якості синоніму поняття панникулита — фіброзного запалення підшкірної клітковини. Вікіпедія більш обережна у своїх висловлюваннях: целюліт — це структурні зміни, що відбуваються в підшкірному шарі, що провокують порушення мікроциркуляції і лімфовідтоку.

Такі розбіжності у визначенні поняття лише підтверджують, що в середовищі вчених немає єдиної думки про природу цього явища. В більшості своїй джерела в Інтернеті б’ють тривогу, називаючи целюліт серйозною хворобою, яка потребує комплексного і тривалого лікування. Але далеко не всі дерматологи і ендокринологи підтримують такий ажіотаж. Щоб розібратися, в чому справа, є сенс в невеликому історичному екскурсі.

  • До XX століття

На всесвітньо відомих полотнах класиків (Кустодієва, Рубенса) нерідко зображувалися оголені красуні з тілами пухкими. Митці немов навмисне підкреслювали кожен горбок і опуклість на їхніх стегнах і животі. Це доводить, що навіть 100 років тому целюліт не вважався чимось страшним, що потрібно приховувати від сторонніх очей. І вже точно з ним ніхто навіть і не думав боротися.

Дивіться також  Лакто-ово-вегетаріанство: що це таке, плюси і мінуси, меню на тиждень

Суд Паріса
П. П. Рубенс, 1605 р.

  • 1973 рік

Цей рік вважається офіційною датою народження целюліту. Косметолог і власниця салону краси в Нью-Йорку Ніколь Ронсар випустила книгу власного виробництва під назвою «Целюліт: ці грудочки, горбки і шишечки, від яких не можна було позбутися раніше». Виявилося, що вона займалася вивченням цієї проблеми вже багато років, шукаючи способи боротьби. На її думку, захворювання розвивається внаслідок інтоксикації організму, а тому самий ефективний метод лікування — його очищення від токсинів і шлаків.

Vogue — глянцевий журнал, який до цих пір вважається законодавцем сучасної моди, опублікував книгу цікаву рецензію, і вона миттєво перетворилася в бестселер. Саме з цього моменту пішла хвиля повального позбавлення від цієї напасті. Літературно-косметичний опус Ронсар був неодноразово перевиданий, доповнено збіркою рецептів дієтичних (вона стала автором антицелюлітної дієти, мова про яку піде нижче), і в 2008 році твір Ніколь вийшло під новою назвою — «Подолання целюліту».

  • 1978 рік

Американська медична асоціація оголошує, що целюліт не є хворобою і не вимагає окремого лікування. Але на це заяву ніхто не звернув особливої уваги, тому що жінки вже були поголовно захоплені боротьбою з цим недоліком своєї зовнішності.

  • XXI століття

Замість повнотілих рубенсовских і кустодиевских красунь в моду увійшли жіночі фігури, властиві більше дівчаткам-підліткам: пласкі груди, вузькі стегна, тонкі кінцівки, ідеально гладка шкіра. І целюліт ну ніяк не вписався в ці стандарти, тому всі дружно продовжують з ним боротися. Величезна кількість засобів, створених для цієї мети, стали відмінним джерелом доходу для багатьох косметичних та фармацевтичних компаній, а також салонів краси.

Книга Ніколь Ронсар Подолання целюліту

Так що з одного боку, у нас є думка, що целюліт — це не більше, ніж ознака зрілості підшкірної клітковини. Для жінки після 35 років це абсолютно природне вікове явище. Проте з цим хочеться трохи посперечатися: виглядають горбки на тілі, дійсно, неестетично, а в занедбаному стані і при наявності ожиріння таке і зовсім не можна виставляти напоказ. Рідко, але все-таки бували випадки, коли все це призводило до некрозу і атрофії підшкірної клітковини, так що розцінювати його як простий косметичний дефект все-таки не варто.

Дивіться також  Трави для чищення печінки: ефективність, список, аптечні збори, рецепти

З іншого боку, думка про серйозної патології теж занадто роздутою. На відміну від інших захворювань, целюліт найчастіше не впливає на самопочуття і не викликає хворобливих відчуттів. Хоча певна клінічна картина присутній.

Так що істина десь посередині. І якщо вас не влаштовує шорсткість і горбиста поверхня тіла — ви маєте повне право вирівняти рельєф шкіри і виглядати бездоганно. Що робити, якщо так диктує сучасна мода на красу? Головне — зробити це грамотно і без фанатизму.

Цікавий факт. Чому целюліт вражає насамперед жіночі тіла і щадить чоловічі? Існує точка зору, що це реакція підшкірної клітковини на естрогени — гормони, яких у представниць прекрасної статі в надлишку.