Дихальна гімнастика при бронхіальній астмі – вправи з ЛФК

Діагноз «бронхіальна астма» багатьма сприймається як вирок і як хрест на повноцінного життя. Але чи все так вже погано, і невже гормонотерапія є основним способом лікування захворювання? Але багато фахівців наполягають на тому, що можуть бути ефективні й інші немедикаментозні засоби лікування, такі як лікувальна фізкультура і дихальна гімнастика при бронхіальній астмі.

Потрібна лікувальна гімнастика при астмі

Гімнастика при бронхіальній астмі

Гімнастика при бронхіальній астмі є обов’язковою мірою терапії. Вона допомагає полегшити перебіг хвороби, зменшити епізоди загострень і нападів. Перевага методики в тому, що вона не вимагає застосування спеціального устаткування. Зазвичай вправи призначаються всім хворим на період ремісії захворювання за відсутності протипоказань.

Протипоказань досить мало:

 • гострі вірусні та інфекційні захворювання з температурою тіла від 38 градусів;
 • супутня астмі серцево-легенева недостатність (ЧСС більше 120, частота дихання більше 25 в хвилину).

Регулярні заняття допоможуть досягти наступних результатів:

 • Відновлення фізіологічної частоти і глибини дихання;
 • Нормалізація газового складу крові, а саме збільшення концентрації кисню в тканинах, поліпшення їх харчування;
 • Поліпшення вентиляційної здатності легень;
 • Розвиток адаптаційних здібностей організму;
 • Зниження проявів алергічних реакцій, схильність до спазмів бронхів.

Все це в результаті допомагає знизити ступінь тяжкості захворювання, зменшити дихальну недостатність, скоротити кількість загострень і значно поліпшити якість життя хворого.

ЛФК при бронхіальній астмі: комплекс вправ

Виконуючи вправи при астмі, обов’язково дотримуйтеся принципу поступовості. Виконання відразу великого кількості активних вправ може спровокувати ядуха. Починайте з мінімальних навантажень і підвищуйте їх поступово.

Протягом п’яти днів пацієнт повинен виконувати початковий, підготовчий комплекс вправ, поступово пристосовуючись та адаптуючись до фізичних навантажень. Після можна приступати до основного комплексу. Він більш напружений, і зазвичай хворому потрібно виконувати його протягом усього життя.

Вступний підготовчий етап дихальної гімнастики при астмі буде наступним:

 • Потрібно сісти на стілець, спину тримайте прямо. Зробіть глибокий вдих носом і видихніть через рот. Повторити 4-8 підходів.
 • Сядьте на стілець і повільно вдихніть. Підніміть праву руку, зробіть паузу в диханні на пару секунд, потім видихніть і опустіть руку. Зробіть те ж саме з лівою рукою. Всього потрібно зробити 4-8 підходів.
 • Сядьте на краєчок стільця, руки покладіть на коліна. Згинайте і розгинайте кисті і стопи. Виконайте 9-12 підходів.
 • Сядьте на стілець і притисніть до його спинки. Максимально вдихніть і видихніть, потім затримайте дихання на кілька секунд і видихніть. Виконати 4-8 підходів.
 • Долонями потрібно натиснути на груди, покашляти. Зробити 5-6 підходів.
 • Сядьте на стілець і упріться пальцями рук в коліна. Виконайте вдих через ніс і видихніть ротом. Зробіть 4-8 підходів.
 • Встаньте прямо, руки опустіть «по швах», вдихніть і підніміть плечовий пояс, на видиху опустіть його. Зробіть 4-8 підходів.
 • Тепер просто сядьте на стілець і розслабтеся.
Дивіться також  Гімнастика для шиї без музики: лікування гіпертонії

Основний комплекс цієї гімнастики буде наступним:

 • Встаньте прямо і нахиліться вперед, руки розслабте. Зробіть глибокий вдих носом і видих ротом. Виконати 3-6 повторень.
 • Встаньте прямо і притисніть руки до тулуба. Вдихніть носом, покладіть кисті рук в пахви. Видихаючи, підніміть витягнуті руки вгору. Тепер розслабтеся і опустіть руки. Повторіть вправу 4-6 разів.
 • Вихідне положення аналогічне. Необхідно діафрагмальне дихання: вдихніть, надуваючи живіт і випинаючи його м’язи, видихніть, здуваючи втягуючи живіт і м’язи. Виконувати вправу протягом хвилини.
 • Встаньте прямо, притисніть руки до тулуба. Зробіть глибокий вдих, на видиху зігніть праву ногу, коліно підтягніть її до грудної клітки. Зробіть вправу для лівої ноги. Все необхідно виконати 4-6 разів.
 • Потрібно сісти на стілець, притулитися спиною до його спинки, руки покласти уздовж тулуба. Виконайте вдих, потім видих, нахиліться в бік, рукою ковзаючи по тулубу. Повторіть вправу в іншу сторону. Всього потрібно зробити 4-6 разів.

Зорієнтуватися допоможе вам комплекс вправ при бронхіальній астмі з картинками.

Дихальні вправи при бронхіальній астмі

Один із найдавніших і ефективних способів лікування бронхіальної астми та попередження її ускладнень — це дихальні вправи при астмі. Повноцінне дихання допомагає зміцнити не тільки легені і бронхи, але і організм в цілому. Воно сприяє насиченню тканин і клітин киснем, через що їх робота нормалізується, і прискорюються процеси відновлення. При грамотно підібраних дихальних вправах бронхи і бронхіоли очищаються від шкідливих вірусів і бактерій, що скупчилися в них слизу. Покращується також м’язовий тонус стінок бронхів, нормалізується кровообіг останніх.

Виконувати дихальні вправи потрібно регулярно. Краще робити це на свіжому повітрі або хоча б в приміщенні, яке добре провітрюється.

У дихальної гімнастики є ряд протипоказань:

 • Астма у період загострення;
 • Гострі інфекційно-запальні захворювання;
 • Загострення хвороб інших органів і систем.

Основні види вправ наступні:

 • Вправа «Доброго ранку». Вправа робиться вранці, ще в ліжку. Підтягніть коліна до грудей, одночасно повільно вдихаючи ротом. Випряміть ноги і розслабтеся. Зробіть 4-6 повторень.
 • Вправа «Повітряна куля». Треба встати прямо, вдихнути носом, сильно випинаючи живіт. Тепер різко видихніть і втягніть живіт. Зробіть 6-8 повторень.
 • Вправа «Обійми». Треба встати на носки, витягнути руки по сторонам паралельно підлозі, зробити нахил вперед. Зробіть глибокий видих, одночасно різко схрещуючи руки на грудях, ніби ви обіймаєте. Вдарте себе китицями по лопатках, після знову розведіть руки і повторіть вправу, продовживши видихати. Вдихніть і поверніться у вихідну позицію.
 • Вправа з трубочкою. Потрібно поставити перед собою банку з водою, взяти трубочку. Через трубочку зробіть глибокий вдих, а потім — поступовий видих у воду. Виконувати вправу потрібно протягом п’яти хвилин 8-10 разів.
 • Вправа з повітряною кулею. Суть його в тому, що вам потрібно надувати повітряну кулю, поки він не лопне. При цьому важливо не перестаратися. Якщо ви відчуєте легке запаморочення, припиніть займатися, сядьте і спокійно подихайте. Вдихайте носом і видихайте ротом.
Дивіться також  Сушка для тіла дівчат в домашніх умовах: меню на тиждень (щодня)

Також корисні вправи, що передбачають вимовляння на видиху різних голосних і приголосних звуків. Спочатку це повинні бути гласні (про, і, у), а потім і приголосні (ж, з, ш). Робіть глибокий вдих носом, плавно видихніть, в цей момент вимовляючи конкретний звук. На видих може доводитися 5-30 секунд.

Основні вправи такого роду наступні:

 • Треба встати прямо, руки зігнути в ліктях, плавно видихнути носом, розводячи лікті в боки. Тепер видихніть, зведіть лікті. Втягуйте живіт, вимовляючи при цьому звук «ш».
 • Встаньте прямо, вдихаючи, підніміть плечі, на видиху опустіть їх, вимовляючи при цьому звук «кха».
 • Встаньте прямо і долонями стисніть грудну клітку, вдихніть через ніс. Видихаючи, вимовляєте такі поєднання приголосних, як «бр», «пф», «бррх», «дррх». Починайте з видиху протягом п’яти секунд, поступово збільшуючи його до 30 секунд.

Дихальна гімнастика Стрельникової при астмі

Добре зарекомендувала себе дихальна гімнастика по Ганні Стрельникової при бронхіальній астмі. Вона сприяє тому, що з легені надходить велика кількість кисню, поліпшується кровообіг і вентиляція дихальної системи, органів дихання очищаються, поліпшується загальний тонус організму, що благотворно позначається на стані хворого.

Для запобігання нападу задишки при бронхіальній астмі допомагає вправа під назвою «Насос». Вам потрібно встати прямо, ноги поставити на ширину плечей, руки взяти палицю, згорнуту газету або інший предмет, що імітує ручку насоса. Вам потрібно уявити, що ви накачуєте шину насосом. Здійснюється нахил, при якому потрібно зробити швидкий вдих носом. Потім распрямитесь і вільно видихніть ротом. Дихати потрібно в ритмі стройового кроку, голова при цьому повинна бути нахилена трохи вперед, а спина — бути трохи округленої.

Щоденний комплекс гімнастики для хворих астмою по Стрельникової передбачає такі вправи:

 • «Кулачки». Найбільш проста вправа. У положенні стоячи потрібно робити короткі вдихи носом, а також вільні видихи ротом, одночасно ритмічно стискаючи і розтискаючи кулаки.
 • «Скиньте вантаж». Прийміть положення стоячи, ноги на ширині плечей і руками на поясі, кисті яких стиснуті в кулак. Зробіть короткий видих через ніс і розслабте руки, ніби скинули з плечей тягар. Одночасно сильно напружте м’язи плечового пояса. Виконайте вільний видих і знову стисніть руки в кулаки, помістивши їх на пояс.
 • Вже описане вправа «Насос»
 • «Котячий танець». Прийміть положення стоячи, ноги розставте трохи вже плечей. Руки зігніть в ліктях і стисніть в кулаки, одночасно присядьте і поверніться вправо, зробивши галасливий вдих носом. Після виконайте пасивний видих і поверніться у вихідне положення. Повторіть вправу для іншої сторони.
 • «Міцні обійми». Прийміть положення стоячи, руки зігніть в ліктях і виставте їх вперед, розкрийте долоні і направте їх вниз. Обійміть себе, одночасно видихнувши носом різко. Заведіть одну руку під пахву, іншу ж помістіть на плече. Зробіть вільний видих і поверніться у вихідне положення.
 • Нахили вперед і назад. Прийміть положення стоячи, поставте ноги на ширині плечей. Нахиліться вперед, покладіть руки на коліна, одночасно різко вдихнувши носом. Випряміться і виконайте вдих. Потім заведіть руки за спину і прогніться назад, знову вдихнувши. Разогнитесь і видихніть.
 • Виконуйте нахили голови, спочатку вправо і вліво, а після вперед і назад.
 • «Веселий танець». Прийміть положення стоячи ноги на ширині плечей. Зробіть крок правою ногою і перенесіть на неї вагу тіла, ноги присогните, виставите руки вперед і сильно вдихніть носом. Поверніться у вихідне положення і видихніть.
 • «Крок вперед». Прийміть вихідне положення стоячи, ноги поставте на ширину плечей. Праву ногу підніміть, зігніть її в коліні і приведіть до грудей. Присідання на лівій нозі, одночасно з цим виконуючи різкий вдих через ніс. Видихніть і поверніться у вихідне положення. Виконайте те ж саме для другої ноги.
 • «Крок назад». Підніміть праву ногу, зігніть її в коліні і заведіть назад. Трохи присядьте на лівій нозі і виконайте сильний вдих через ніс. Видихніть і поверніться у вихідне положення. Те ж саме зробити для другої ноги.
Дивіться також  Чому болять коліна після бігу і що робити, щоб зняти біль

Кожну вправу потрібно спочатку виконувати по 8 вдихів і видихів, а потім збільшувати кількість до 16.

Спеціальна гімнастика допоможе значно поліпшити стан хворого бронхіальною астмою. Але пам’ятайте, що її повинен дозволити лікар. Крім того, потрібно врахувати протипоказання. Пропонуємо переглянути кілька відео з виконанням вправ.

ЛФК при бронхіальній астмі на відео