Доктор Бубновський: вправи для шиї при остеохондрозі шийного відділу хребта

Остеохондроз хребетного стовпа і, зокрема, шийного відділу, є одним з найпоширеніших захворювань кістково-суглобової системи. Важливою частиною терапії захворювання є фізична активність. Добре зарекомендувала себе гімнастика при шийному остеохондрозі доктора Бубновського. Дане захворювання сьогодні стрімко молодшає, і кожен може виконувати нескладні вправи самостійно для лікування і профілактики. Суть методики Бубновського в лікуванні рухом. Вправи досить прості, при цьому, вони дають відмінні результати.

Трохи про захворювання

Спосіб життя більшості сучасних людей можна назвати сидячим. При роботі за комп’ютером ми протягом довгого часу перебуваємо в одному положенні, що стає причиною нерухомості м’язів, застою кровообігу і лімфотоку. Постійний спазм шийного відділу провокує підвищення навантаження на міжхребцеві диски і порушення їх цілісності та еластичності.

Зміна стану шийного відділу хребта провокує защемлення нервів і судин, через що людина постійно відчуває головний біль. При запущених станах остеохондрозу, без терапії, можливий стійкий спазм судин, що призводить до серйозних ускладнень головного мозку.

Правильна і своєчасна постановка діагнозу допомагає отримати відмінні результати, поєднуючи медикаментозне лікування та гімнастику Бубновського. Комплекс повинен підбирати лікар індивідуально, але є набір вправ, які можуть виконувати всі пацієнти.

Основна мета, на яку спрямовані вправи при шийному остеохондрозі за Бубновскому — це зміцнення м’язів шиї і відновлення нормальної функції зв’язкового апарату. Регулярне і правильне виконання вправ допомагає домогтися наступних результатів у лікуванні:

 • Усунення м’язового спаму шиї;
 • Зниження навантаження на хребет;
 • Відновлення нормального кровообігу і трофіки в тканинах;
 • Зниження або стабілізація змін дистрофічного характеру в кісткових і хрящових тканинах;
 • Підвищення рівня обмінних процесів в запалених тканинах і нормалізація їх стану.
 • Зниження рівня больових відчуттів, явне підвищення якості життя.

Вправи при шийному остеохондрозі за Бубновскому: особливості

Методика лікування шийного остеохондрозу по Бубновскому розрахована на тривале застосування. Не чекайте, що вона дасть швидкі результати, проте при регулярному виконанні і правильній техніці вправи в будь-якому випадку дадуть результати.

Вправи допомагають відновити кровообіг і процеси обміну речовин в шийному відділі хребта, зміцнити м’язи, підвищити рухливість шиї. Вони будуть ефективні на будь-якій стадії захворювання.

Дивіться також  Вправи Кегеля для вагітних: 1, 2, 3 триместр

Лікар вважає, що повернути шийного відділу хребта нормальне функціонування без рухів не можна. Методика базується на зміцнення зв’язкового апарату і м’язового корсета. Однак важливо поєднувати гімнастику з іншими методами терапії. Фахівець радить переглянути своє харчування, виконувати масаж шиї. У спеціалізованих центрах можна вдатися до кріотерапії — лікування холодом, яке, на думку автора методики, також чудово допомагає в боротьбі із захворюванням. Методика лікування повинна підбиратися індивідуально, з урахуванням особливостей стану пацієнта і тяжкості захворювання.

У класичному варіанті гімнастика Бубновського при остеохондрозі виконується в спеціальному обладнаному тренажерами залі. Однак можна виконувати і вдома. Але попередньо важливо вивчити її основні правила і принципи, пройшовши навчальний курс у фахівця з ЛФК або ж зробити це за відео. Виконуючи вправи, потрібно дотримуватися наступних правил:

 • Перш ніж починати заняття, обов’язково відвідайте фахівця, щоб врахувати особливості захворювання та наявність/відсутність протипоказань.
 • Протягом перших 2-3 тижнів треба займатися кожен день. Якщо захворювання буде протікати легко, буде достатньо тренувань через день.
 • При заняттях потрібно дотримуватися пряме положення спини.
 • Вправи потрібно виконувати плавно, повільно, без різких рухів і ривків. Кількість повторень для початку — 5 для кожної сторони, з часом вона збільшується.
 • При виконанні комплексу лікувальний ефект відбувається завдяки розтягуванню м’язів шиї і їх розслаблення. У фінальному положенні потрібно постаратися затриматися на 30 секунд, щоб з’явилася легка втома.

 

Специфічної підготовки перед виконанням комплексу не потрібно, однак для підвищення ефективності рекомендується дотримуватися наступних рекомендацій:

 • Починати заняття треба з розігріву м’язів і суглобів у шийному відділі. Для цього можна використовувати нерізкі нахили голови в різні боки або вперед, а також м’яко розминати шию за допомогою рук.
 • Попередньо рекомендується прийняти душ, який допоможе розслабити м’язи шиї і поліпшити кровообіг, завдяки чому прискорюються процеси відновлення тканин. Якщо у вас міжхребцева грижа, то душ не повинен бути надмірно гарячий.
 • Після закінчення гімнастики рекомендується зробити нескладну розтяжку, яка допоможе запобігти больові відчуття після вправ.
 • Відмінний результат після вправ дає плавання в басейні — особливо це корисно при грижах міжхребцевих дисків.
Дивіться також  Чому після тренування болить голова і що робити з болем

При остеохондрозі шийного відділу дуже корисні ранкові прогулянки пішки на свіжому повітрі. Це сприятиме збагаченню запалених тканин киснем.

Вправи Бубновського при остеохондрозі шийного відділу хребта

Найбільш популярний комплекс досить простий і передбачає всього сім вправ. Вони спрямовані на зміцнення шийних м’язів і не вимагають наявності ніяких додаткових пристосувань. Важливо лише дотримуватися всіх рекомендацій фахівця. Всі вправи крім останнього виконуються в положенні сидячи.

Тепер сам комплекс вправ:

 • Виконуючи першу вправу, повільно нахиліть голову до одного свого плеча і трохи посидьте в такому положенні. Приблизно через півхвилини поверніться у вихідне положення. Повторіть те ж саме для іншої сторони.
 • При другому вправі голову нахилити вперед, щоб торкнутися підборіддям грудей. Потім витягніть шию вгору і вперед.
 • Закиньте голову трохи назад, повертайте її спочатку вправо, а потім вліво.
 • Наступна вправа також дає відмінні результати, в тому числі і при шийно-грудному остеохондрозі. Праву руку покладіть на ліве плече, піднявши лікоть, потім плавно поверніть голову вправо. Затримайтеся в такому положенні на деякий час, відчувши напругу м’язів.
 • Наступна вправа виконується так само, як і третій за рахунком, але при поворотах голови потрібно піднімати вверх руки і зчіплювати їх над головою.
 • Початкове положення — сидячи, руки покладіть на коліна. Поступово відводите їх за спину, одночасно витягаючи вгору підборіддя. Це буде сприяти ефективній опрацювання грудного відділу хребта.
 • Закінчується комплекс вправою, розтягуючих і розслабляє м’язи шиї. Треба встати прямо, опустити руки вниз. Витягніть вперед шию, плавно повертайте голову в бік, намагаючись доторкнутися підборіддям до плеча.

Вправи виконуються плавно і повільно. Обов’язково дотримуйтесь правильну техніку.

Гімнастика Бубновскому при шийному остеохондрозі може включати в себе і інші вправи, і вибір їх буде визначатися локалізацією уражених хребців, індивідуальними особливостями перебігу захворювання, рівнем розтягнутості м’язів і загальної рухливості хребта.

Крім вже описаних вправ у лікуванні остеохондрозу шийного відділу також можуть бути корисні наступні:

 • Піднімайте плечі вгору, намагаючись торкнутися ними вух.
 • Повертайте голову в сторони, при цьому впираючись в скроню руками.
 • Плавно рухайте головою вперед і назад, виконуючи своєрідну імітацію рухів східного танцю.
 • Також добре діє віс, підтягування на турніку.
 • При наявності еспандера можна замінити їм спеціальні тренажери. Закріпіть його і рухайте на себе, ніби пиляйте дрова. Також можна закріпити його вище, сісти нижче нього на стілець і тягнути його вниз — це допомагає якісно зміцнити м’язи шиї та плечей.
Дивіться також  Лікувальні вправи при сколіозі хребта в домашніх умовах (лфк)

Якщо комплекс включає в себе силові вправи, то в кінці тренування рекомендується виконати вправу на розслаблення: сядьте на підлогу, зігніть в колінах ноги, стопи розташовані паралельно, опустіть голову, впираючись в коліна чолом. Намагайтеся посидіти отак хоча б протягом хвилини.

Сергій Бубновський: «Остеохондроз — не вирок»

У мережі ви можете знайти і читати онлайн книгу Сергія Бубновського «Остеохондроз — не вирок». У ній автор описує як виконання вправ, так і інші методи боротьби з остеохондрозом і полегшення стану. Крім усього іншого він радить дотримуватися таких заходів безпеки:

 • Не намагайтеся виконати всі вправи у великій кількості повторень. Надмірне навантаження може спровокувати погіршення стану. Починайте з невеликої навантаження і підвищуйте її поступово.
 • На початковому етапі кінезітерапії можливі м’язові болі і навіть судоми. Потрібно потерпіти, поки організм адаптується — з часом неприємні явища зникнуть.
 • Якщо ви постійно приймаєте препарати, що нормалізують серцеву діяльність, від них не можна відмовлятися різко. Крім того, автор рекомендує пацієнту роботу з психотерапевтом, так як багато хто відчувають психологічний страх болю і через це глушать її таблетками.
 • При виконанні вправ потрібно приділити особливу увагу диафрагменному диханню.

Судячи з відгуків людей, опробовавших гімнастику на собі, вона чудово допомагає зняти біль, відновлює рухливість хребців. Вже через кілька місяців більшість хворих відчувають себе набагато краще.

Пропонуємо подивитися відео з методикою лікування остеохондрозу шийного відділу Бубновського.

Методика Бубновського при шийному остеохондрозі на відео