Грижа поперекового відділу хребта: лікування вправами Бубновського

 

 

Грижа — одне з найпоширеніших хірургічних захворювань. Вона може діагностуватися у всіх незалежно від статі і віку, мати різні форми і розміри. Хребетна грижа — дуже часто зустрічається захворювання опорно-рухового апарату. Хоча не всі прояви недуги відносяться до небезпечних, хвороба значно знижує якість життя і може призвести до інвалідності. Добре зарекомендувало себе лікування грижі хребта за методом Бубновського, в якому особлива увага приділяється спеціальним вправам.

Хребетна грижа: види

Хребетні грижі класифікуються за їх локації:

 • Шийного відділу (близько 4% випадків). Проявляється болем у шиї, що переходить в плечі і руки. Також пацієнти скаржаться на головні болі, запаморочення, немеющие пальці рук, підвищений тиск.
 • Грудного відділу (31%). Провокує постійні болі в грудях. Також зазвичай спостерігається викривлення хребта.
 • Поперекового відділу (65%). Найбільш поширений вид гриж. Проявляється болями в попереку, які посилюються при різких рухах і навантаженнях. Біль може віддавати в гомілці, сідниці, задню поверхню стегон. Можуть терпнути ноги, знижується рівень чутливості. У важких випадках наслідком може стати параліч.

Також грижі бувають первинними і вторинними. Первинні є результатами травм і навантажень у людей, хребет яких спочатку здоровий. Вторинні ж — це наслідок патологічних змін, які розвиваються в міжхребцевих дисках, стають причиною всихання останніх і руйнування оболонок.

Грижу поперекового відділу є ліпоми (доброякісної жирової пухлини). Вона утворюється в міжхребцевого диска і провокує зміщення пульпозного ядра, яке знаходиться в фіброзному кільці хребта.

Досить часто діагностуються саме попереково-крижові грижі. Вони є болючими, заважають свободі рухів, провокують тимчасову втрату працездатності, а в найгірших випадках — важку форму інвалідності.

Діагностика та лікування гриж

При появі характерних симптомів потрібно відправитися на консультацію до невролога. Для детальної діагностики рекомендується пройти МРТ хребта. Саме точна і своєчасна діагностика є важливою запорукою правильного лікування грижі.

В залежності від стадії та рівня захворювання лікування може бути консервативним або хірургічним. Як правило, і лікарі, і пацієнти зацікавлені у вилученні хірургічного втручання.

З консервативних методик, які застосовуються для лікування даного захворювання, виділяються наступні:

 • Рухові методи (ЛФК і так далі) допомагають зміцнити і розвинути м’язовий тонус, підвищують імунітет. Багато вправи припускають фізичні навантаження, і якщо вони неправильні, то можуть спровокувати погіршення стану. Важливо використовувати цей метод обережно, під контролем фахівця.
 • Мануальні методи. Часто для лікування застосовується мануальна терапія і акупунктура. Врахуйте, що хоча ці методи дають непогані результати в плані зниження больового синдрому і тиску на міжхребцеві диски, вони не можуть зупинити патологічний процес, який спровокував грижу.
 • Фізіотерапевтичні методи. Це щадні лікувальні процедури: різні масажі, рефлексотерапія, ультразвук, витягування хребта і так далі.
Дивіться також  Чи можна качати прес кожен день і скільки разів

У кожного методу є плюси і мінуси. Зазвичай їх призначають в комплексі. Фахівець повинен скласти індивідуальну програму, яка допоможе усунути грижу без ризику для здоров’я і з максимальною вірогідністю позбавлення від неї.

Зазвичай комплекс заходів включає в себе розтяжку хребта, лікувальну гімнастику, масаж і інші спеціальні процедури. Не всі методики доступні в домашніх умовах, наприклад, ряд процедур фізіотерапії повинні виконуватися із застосуванням спеціального обладнання. А ось з вправами простіше — їх можна виконувати і в домашніх умовах. Добре зарекомендував себе метод Бубновського при грижі поперекового відділу хребта. Сергій Михайлович Бубновський — відомий лікар, який має величезний досвід у лікуванні пацієнтів з грижами.

Лікування хребетних гриж за методом Бубновського

Доктор С. М. Бубновський створив і запатентував особливу методику боротьби з патологією опорно-рухового апарату на спеціальному пристрої, розробленому ним же. Ця Методика отримала назву кінезіотерапія, що означає лікування через рух.

Гімнастика при грижі хребта Бубновського включає в себе різнопланові вправи, основні вимоги до яких — зручність і комфорт для пацієнта і висока ефективність. Рухи повторюються до десяти разів. Спочатку відпрацьовується техніка рухів, правильне дихання, концентрація. З часом темп і кількість повторень підвищуються.

У процесі виконання вправ повинні напружуватися м’язи преса, а не спини. М’язи спини повинні працювати на розтягування.

Займатися рекомендується 3-6 разів на день, розподіляючи вправи на кілька груп. Також Бубновський пропонує вправи, які можна виконувати в домашніх умовах.

Сергій Бубновський видав книгу «Грижа хребта — не вирок!», яку буде корисно прочитати всім, хто страждає даним захворюванням.

Лікувальна гімнастика спрямована на активацію внутрішніх резервів людини для боротьби з хронічними захворюваннями. І на практиці вона дуже успішно працює. Кожна вправа в комплексі підібрано спеціально і допомагає забезпечити профілактику та лікування грижі, а також усунення болю та покращення загального стану пацієнта.

Дивіться також  Вправи Кегеля для чоловіків: як правильно виконувати

Фахівці одностайні в тому, що гімнастика Бубновського при грижах поперекового відділу є дуже ефективним методом оздоровлення, і результат його більшою мірою визначається бажанням, зусиллями і дисциплінованими пацієнта. Ті, хто дотримується всіх рекомендацій, виконує вправи правильно і регулярно, завжди домагаються явного прогресу.

Врахуйте, що, незважаючи на користь гімнастики у неї є протипоказання. До них відносяться наступні:

 • Загострення захворювання;
 • Підвищена температура тіла;
 • Хвороби внутрішніх органів, якщо лікувальна фізкультура може посилити їх.
 • Метастази в хребті.

Лікувальна гімнастика активізує у всіх сегментах хребта (зокрема і в міжхребцевих дисках) важливі біохімічні процеси, нормалізує кровообіг і лимфоток.

Знеболюючі вправи по Бубновскому для попереку грижі опрацьовує глибокі м’язи хребта. Гімнастика сприяє зняттю спазму і купірування больового синдрому, покращує гнучкість і рухливість хребта, зменшує сольові відкладення, покращує кровопостачання. Правильно підібрані рухи допомагають призупинити розвиток грижі, зменшити її розміри, в результаті чого деформовані тканини поступово повертають своє природне положення.

Вправи при грижі поперекового відділу хребта Бубновського передбачають виконання наступних правил:

 • Займатися потрібно щодня, можна кілька разів в день. Тренуватися по можливості рекомендується в один час.
 • Вправи повинні виконуватись правильно з технічної точки зору. Не допускаються різкі рухи, стрибки, ривки, надмірні навантаження на хребет.
 • Тривалість занять, амплітуду і кількість повторень треба підвищувати поступово.
 • По завершенню тренування ви повинні відчувати тільки легке стомлення, яке говорить про правильній та ефективній роботі. Сильна втома неприпустима.
 • Виконуючи ЛФК, концентруйтеся на ділянці локалізації грижі і стежте за своїм самопочуттям. Якщо посилюється біль і дискомфорт у нижній частині тіла, з’являється оніміння, слабкість, відчуття «мурашок», припиніть заняття і відвідайте лікаря.

Вправи Бубновського для лікування грижі хребта

Для лікування грижі поперекового відділу хребта Бубновський рекомендує такі вправи:

 • Вихідне положення — рачки, спираючись об підлогу ліктями і колінами. М’язи повинні бути максимально розслаблені. Глибоко вдихніть, не поспішаючи вигніть спину дугою, подібно кішці. Плавно видихніть і прогніть спину, поверніться у вихідне положення. Все потрібно робити плавно і акуратно. Потрібно зробити не менше 20 повторень. Врахуйте, що якщо при виконанні вправи біль посилилась, потрібно зменшити амплітуду або ж тимчасово виключити вправу з програми.
 • Ляжте на спину, руки покладіть вздовж тіла. Глибоко вдихніть, повільно видихаючи, плавно підніміть таз над підлогою, при цьому спираючись на стопи і плечі. Піднімайтеся настільки високо, наскільки можете. На видиху опустіть таз. Виконайте 20 повторень.
 • Вихідне положення — лежачи на спині, руки заведіть за голову. Лікті повинні бути спрямовані в стелю. Ноги, зігнуті в колінах, підніміть так, щоб стегна були розташовані перпендикулярно корпусу. Притисніть підборіддя до грудей. Плавно і не поспішаючи спробуйте дістати до колін ліктями. Але не обов’язково прагнути з’єднанню ліктів і колін. Повторюйте вправу до легкої втоми, не допускаючи перенапруги.
 • Вихідне положення — стоячи на четвереньках. Робіть нахили вперед без згинання ліктів. Виконуйте нахили по максимуму. Поверніться у вихідне положення. Повторити вправу 20-25 разів.
 • Вправа «Велосипед». Вихідне положення — лежачи на спині. Руки заведіть за голову, зігніть коліна. Робіть рухи, що імітують їзду на велосипеді. «Крутить педалі» не поспішаючи, плавно і без ривків. Важливо рівномірне дихання.
 • Скручування. Вправа робиться лежачи на спині. Ліву руку заведіть під потилицю. Плавно рухайте праву ногу, згинаючи її в коліні так, щоб доторкнутися до ліктя лівої руки. Дотримуючись аналогічну траєкторію, поверніться у вихідне положення. Виконати в кожну сторону по 15повторень.
 • Вихідне положення — сидячи на підлозі з руками на потилиці. По черзі піднімайте праву і ліву сідниці, переміщуючись вперед. Аналогічно рухайтеся і назад. Поверніться у вихідну позицію.
Дивіться також  Чому болять коліна після бігу і що робити, щоб зняти біль

Вправи досить прості, можна виконувати і в домашніх умовах. Методика Бубновського для лікування грижі поперекового відділу хребта дозволяють істотно полегшити стан, зняти напругу, розтягнути хребет, поліпшити кровообіг в ураженій ділянці. Але важливо пройти повний курс гімнастики.

Пропонуємо подивитися відео з вправами і методикою Бубновського.

Вправи Бубновського при грижі на відео