Комплекс вправ при остеохондрозі хребта – лікувальна гімнастика для спини

Остеохондроз – захворювання хребта, яке характеризується дегенеративними процесами в міжхребцевих дисках, і в результаті вони втрачають свою густину і цілісність. Досить частою причиною розвитку захворювання є малорухливий спосіб життя, який провокує зниження тонусу хребетного стовпа. Спеціальні вправи при остеохондрозі допомагають уповільнити перебіг захворювання, покращують стан хребта і організму в цілому, призводять м’язи в тонус. Найчастіше їх показано поєднувати з іншими методами лікування, такими як мануальна терапія, масаж.

Вправи для хребта при остеохондрозі: ефективність

Гімнастика для хребта при остеохондрозі не застосовується на гострій стадії захворювання. З метою поліпшення самопочуття хворого призначається витягування хребта по своїй осі. Через збільшення відстані між хребцями м’язи розслабляються, знижується подразнення нервових корінців, знижується біль.

Хороший результат лікувальна фізкультура дає на перших стадіях розвитку захворювання. Вона допомагає стимулювати фізіологічні та біологічні процеси всього організму, покращує кровообіг, підвищує тонус м’язів і сприяє відновленню функції хребетно-рухового сегмента.

Регулярно виконується лікувальна гімнастика при остеохондрозі хребта допомагає домогтися наступного:

 • зміцнення м’язів рук і м’язово-зв’язкового апарату;
 • поліпшення притоку крові та обігу лімфи;
 • прискорення обмінних процесів в уражених тканинах хребта;
 • виправлення неправильної постави;
 • відновлення опорної і рухової функцій хребта.

На ранніх стадіях фізкультура спрямована на зниження роздратування нервових корінців, що контактують з міжхребцевими дисками, ураженими захворюванням. Незважаючи на всю користь гімнастики потрібно виконувати лише ті вправи, які не провокують посилення болю.

Основна мета, яку переслідує лікувальна фізкультура при остеохондрозі – це зміцнення м’язових і хрящових тканин, які підтримують хребці. Робіть вправи повільно, розслабляйтеся і намагайтеся уникати різких рухів.

Вправи не варто виконувати при наявності гострих болів і без консультації фахівця. В ідеалі краще займатися фізкультурою під контролем фізіотерапевта, але, освоївши правильну техніку, ви зможете робити це і самостійно.

Дивіться також  Чому болить бік при бігу - причини поколювання в лівому або правому боці

Робити вправи рекомендується кожен день. Спочатку повторюйте кожну не більше п’яти разів, а по мірі зміцнення м’язів збільшуйте кількість до 10-12 разів.

Перший результат від застосування лікувальної фізкультури ви помітите відразу – ви станете відчувати себе легше. Комплекс вправ повинен підбирати лікар, враховуючи стадію і форму захворювання, тип уражених структур.

Не варто припиняти займатися гімнастикою. Якщо ви погано себе відчуваєте, зверніться до фахівця – він скоректує комплекс.

Врахуйте, що фізичні вправи при остеохондрозі в ряді випадків протипоказані. До протипоказань відносяться наступні:

 • Гостра фаза остеохондрозу.
 • Післяопераційний період (на першому етапі відновлення хребта).
 • Захворювання неврологічної системи, які супроводжуються порушеною координацією руху.
 • Високий артеріальний тиск.
 • Розлади вестибулярного апарату.
 • Проблеми із зором: важка форма короткозорості, високу внутрішньоочний тиск.
 • Дисфункції серця та судин, наприклад, аритмія.
 • Погіршення стану зважаючи хронічної хвороби, важкої форми захворювання.

Заняття можна проводити на голодний шлунок, але і відразу після прийому їжі робити їх не слід (повинно пройти близько години).