Комплекс вправ при остеохондрозі хребта – лікувальна гімнастика для спини

Остеохондроз – захворювання хребта, яке характеризується дегенеративними процесами в міжхребцевих дисках, і в результаті вони втрачають свою густину і цілісність. Досить частою причиною розвитку захворювання є малорухливий спосіб життя, який провокує зниження тонусу хребетного стовпа. Спеціальні вправи при остеохондрозі допомагають уповільнити перебіг захворювання, покращують стан хребта і організму в цілому, призводять м’язи в тонус. Найчастіше їх показано поєднувати з іншими методами лікування, такими як мануальна терапія, масаж.

Вправи для хребта при остеохондрозі: ефективність

Гімнастика для хребта при остеохондрозі не застосовується на гострій стадії захворювання. З метою поліпшення самопочуття хворого призначається витягування хребта по своїй осі. Через збільшення відстані між хребцями м’язи розслабляються, знижується подразнення нервових корінців, знижується біль.

Хороший результат лікувальна фізкультура дає на перших стадіях розвитку захворювання. Вона допомагає стимулювати фізіологічні та біологічні процеси всього організму, покращує кровообіг, підвищує тонус м’язів і сприяє відновленню функції хребетно-рухового сегмента.

Регулярно виконується лікувальна гімнастика при остеохондрозі хребта допомагає домогтися наступного:

 • зміцнення м’язів рук і м’язово-зв’язкового апарату;
 • поліпшення притоку крові та обігу лімфи;
 • прискорення обмінних процесів в уражених тканинах хребта;
 • виправлення неправильної постави;
 • відновлення опорної і рухової функцій хребта.

На ранніх стадіях фізкультура спрямована на зниження роздратування нервових корінців, що контактують з міжхребцевими дисками, ураженими захворюванням. Незважаючи на всю користь гімнастики потрібно виконувати лише ті вправи, які не провокують посилення болю.

Основна мета, яку переслідує лікувальна фізкультура при остеохондрозі – це зміцнення м’язових і хрящових тканин, які підтримують хребці. Робіть вправи повільно, розслабляйтеся і намагайтеся уникати різких рухів.

Вправи не варто виконувати при наявності гострих болів і без консультації фахівця. В ідеалі краще займатися фізкультурою під контролем фізіотерапевта, але, освоївши правильну техніку, ви зможете робити це і самостійно.

Робити вправи рекомендується кожен день. Спочатку повторюйте кожну не більше п’яти разів, а по мірі зміцнення м’язів збільшуйте кількість до 10-12 разів.

Перший результат від застосування лікувальної фізкультури ви помітите відразу – ви станете відчувати себе легше. Комплекс вправ повинен підбирати лікар, враховуючи стадію і форму захворювання, тип уражених структур.

Не варто припиняти займатися гімнастикою. Якщо ви погано себе відчуваєте, зверніться до фахівця – він скоректує комплекс.

Дивіться також  Як почати займатися спортом вдома з нуля і назавжди побороти лінь

Врахуйте, що фізичні вправи при остеохондрозі в ряді випадків протипоказані. До протипоказань відносяться наступні:

 • Гостра фаза остеохондрозу.
 • Післяопераційний період (на першому етапі відновлення хребта).
 • Захворювання неврологічної системи, які супроводжуються порушеною координацією руху.
 • Високий артеріальний тиск.
 • Розлади вестибулярного апарату.
 • Проблеми із зором: важка форма короткозорості, високу внутрішньоочний тиск.
 • Дисфункції серця та судин, наприклад, аритмія.
 • Погіршення стану зважаючи хронічної хвороби, важкої форми захворювання.

Заняття можна проводити на голодний шлунок, але і відразу після прийому їжі робити їх не слід (повинно пройти близько години).

Ефективні вправи при шийному остеохондрозі

Остеохондроз може проявлятися в різних сегментах хребта, але найчастіше страждають кісткові і хрящові структури шийного відділу. Основною причиною в даному випадку є довготривале перебування в незручному положенні.

Гімнастика при остеохондрозі шийного відділу може включати в себе наступні вправи:

 • Сядьте на стілець, випряміть спину і витягніть шию. Зробіть 5-10 повільних поворотів голови в ліву і праву сторони. Вправа спрямована на рухові функції шийних хребців.
 • У положенні стоячи нахиліть голову вниз, намагаючись дотягнутися підборіддям до грудей. Повторіть нахили 10 разів.
 • Сядьте за стіл, візьміть на нього ліктем. Прикладіть долоні до скроні, нахиліть голову в бік, одночасно створюючи опір рукою. Зробіть вправу не більше 10 разів з перервами між повтореннями в 8-10 секунд. Така гімнастика спрямована на зміцнення бічних м’язів шиї.
 • Ляжте на живіт, щоб м’язи повністю розслабилися. Покладіть руки вздовж тіла долонями вгору. Плавними рухами повертайте голову вліво і вправо. Зробіть по 10 таких поворотів.
 • Сядьте, робіть нахили вперед, глибоко при цьому вдихаючи. На видиху поверніться у вихідне положення, закидайте голову. Повторіть вправу 10-15 разів.

Вправи при остеохондрозі для м’язів плечового поясу

Плечовий суглоб з’єднує між собою ключицю, лопатку і кістки рук, забезпечуючи максимальну рухливість верхньої кінцівки. Зважаючи неправильної постави з’являється сутулість і скутість плечей. У разі хронічного напруги плечового пояса утруднюється дихання, падає рухливість плечового пояса.

Комплекс вправ при остеохондрозі в даному випадку направлений на опрацювання м’язів плечового пояса. Перші вправи робляться плавно, потім швидкість поступово нарощується. Ця методика також дозволить запобігти появі болю в м’язах після занять. Вона включає в себе наступні вправи:

 • Поставте ноги на ширину плечей, руки поставте на пояс. Виконуйте оберти плечима вперед, потім у зворотний бік.
 • Хвору руку покладіть на здорове плече. Другу ж розташуйте на лікті хворої кінцівки, акуратно потягніть уражену руку вниз здоровою кінцівкою.
 • Відведіть руки за спину, з’єднайте їх в замок, таким чином, щоб хвора кінцівка розташовувалася зверху. Обережно тягніть уражену руку вниз здоровою кінцівкою.
Дивіться також  Як правильно сушитися для рельєфу м'язів чоловікам - скидання ваги в домашніх умовах

Вправи при грудному остеохондрозі

До деформації хребта в грудному відділі призводить неправильна постава, ослаблення м’яза спини через відсутність регулярної активності. Дегенеративні зміни в даному відділі хребта можуть стати причиною порушення роботи дихальної і серцево-судинної систем, появи аритмії, стенокардії, легеневої та серцевої недостатності. Лікувальна гімнастика в цьому випадку може включати такі вправи:

 • Вам знадобиться валик діаметром до 10 см або скручений рушник. Ляжте на спину, підкотите валик під нижню частину грудного відділу. Закладіть руки під потилицю і повільно піднімайте спину. Повторіть кілька разів. Потім посуньте валик уздовж хребта вгору, повторіть вправу спочатку. Завдяки рівномірній опрацюванні різних ділянок грудного відділу розтягується хребет, м’язи приходять у тонус.
 • Встаньте на карачки і максимально прогніть спину. Затримайтеся на кілька секунд у такому положенні, тримаючи при цьому голову прямо. Поверніться у вихідне положення і повторіть вправу.
 • Ляжте на бік, зігніть ноги в колінах. Праву ногу витягніть догори (напружте м’язи, максимально відведіть стегно убік), зафіксуйте положення ноги на 5-10 секунд і опустіть. Те ж саме зробіть з другою ногою.
 • Ляжте на рівну поверхню на живіт, закладіть руки під голову. Вдихаючи, підніміть плечі і тіло, видихаючи, поверніться у вихідне положення. Зробіть вправу не менше 3-4 разів. У міру того, як м’язи будуть зміцнюватися, збільшуйте кількість повторень.
 • Сядьте на стілець і зіпріться на його спинку. Прогніться назад таким чином, щоб відчути, як тягнуться м’язи в грудному відділі. Потім робіть плавні нахили вперед. Всього виконайте 4-5 підходів вправ при остеохондрозі хребта.

Вправи при поперековому остеохондрозі

Існує думка, що болі в попереку є платою людини за можливість ходити прямо. Саме цей відділ отримує максимум навантаження при ходьбі і виконує функції амортизатора. Лікувальна фізкультура в даному випадку спрямована на розтяжку спинних і черевних м’язів. Спочатку вправи виконуються лежачи: навантаження на спину в даному випадку невелика, і ризик посилення болю відсутня.

Дивіться також  Чому болять коліна після бігу і що робити, щоб зняти біль

Вправи для спини при остеохондрозі в даному випадку дадуть такі результати:

 • поліпшення крово – і лімфообігу;
 • усунення застійних процесів в органах малого тазу;
 • нормалізація метаболізму в кісткових і хрящових тканинах хребта;
 • зміцнення м’язів;
 • витягування нервових корінців спинного мозку;
 • відновлення та поліпшення функціонування опорно-рухового апарату.

Гімнастика сприятиме виробленню білків м’язових тканинах. Вони, потрапляючи в організм, стимулюють роботу основних його систем.

Для полегшення стану при остеохондрозі попереку можна використовувати такі вправи:

 • Ляжте на спину, поперек щільно притисніть до підлоги, зігніть ноги в колінах. Тягніться руками до ніг, спробуйте їх обійняти, не відриваючи при цьому від підлоги поперек. У такому положенні затримаєтеся на п’ять секунд, потім опуститеся і розслабте м’язи. Повторити вправу рекомендується два підходи по 20 разів.
 • Зведіть ноги разом, підтягніть їх до живота, згинаючи коліна. Ноги обхопіть руками, зафіксуйте це положення, а після плавно потягніться головою до колін. Плавно опуститеся на підлогу і поверніться у вихідну позицію.
 • Встаньте на карачки, спину утримаєте прямо. Руками переступите вліво, згинаючи тулуб аналогічну бік, а після вправо. У поворотах затримайтеся на кілька секунд. Повторити вправу рекомендується не менше десяти разів.
 • Вихідне положення – стоячи на четвереньках. Підніміть голову і одночасно прогніть спину. Тепер зробіть все в зворотному порядку, опустивши голову і плавно вигнувши хребет.
 • Встаньте прямо. Ноги тримайте рівно, руки поставте на пояс. Нахиляйтеся по максимуму вперед і назад. В кожну сторону потрібно зробити 10 глибоких нахилів.
 • Сядьте на підлогу, руки підніміть вгору, нахиліться до ніг, намагаючись доторкнутись до пальців ніг руками. Така гімнастика допоможе зміцнити спинні та черевні м’язи. Нахиляючись вперед, ви повинні відчувати роботу спини, нахиляючись назад – прес.

Комплекс вправ при остеохондрозі хребта допоможе значно нормалізувати стан. Але пам’ятайте про те, що терапія повинна бути комплексом. Важливо дотримуватися всіх рекомендацій лікаря. Докладно розглянути техніку вправ ви можете на відео.

Вправи при остеохондрозі: відео