Компульсивное переїдання: симптоми, як боротися самостійно, наслідки

Що таке компульсивное переїдання? Перелік причин захворювання. Чим раніше побачити симптоми, тим успішніше буде лікування (психотерапія, дієтологія, ліки). Кожна людина хоч раз у житті, вставав з-за столу з переповненим шлунком.

Що таке компульсивное переїдання? Перелік причин захворювання. Чим раніше побачити симптоми, тим успішніше буде лікування (психотерапія, дієтологія, ліки).

Кожна людина хоч раз у житті, вставав з-за столу з переповненим шлунком. Якщо таке трапляється рідко і він може контролювати апетит у такі моменти просто дозволив собі розслабитися і насолодитися смачними стравами, то нічого страшного та патологічного в цьому немає. Вечірня прогулянка, зайву годину в тренажерному залі, розвантажувальний день не дозволять зайвим калоріях відкластися на тілі в непотрібних місцях.

Зовсім інша справа, якщо таке відбувається несвідомо і кожен раз — після чергового перенесеного стресу. Це вже компульсивное переїдання — розлад прийому їжі, головною причиною якого є негативні емоції. Призводить до зайвої ваги, а при відсутності належних заходів — до ожиріння.

Що це таке?

Згідно Діагностичного і статистичного посібника з психічних розладів, компульсивное переїдання — це захворювання, і воно позначається як діагноз окремим кодом — 307.51 (F50.8). Якщо у людини в стані стресу пробуджується просто звірячий апетит, з яким він не в силах боротися, мова йде саме про розлад харчової поведінки. Це не є нормою. Причому спровокувати напад можуть як серйозні ситуації (смерть близької людини, звільнення з роботи), так і незначні неприємні моменти, що викликають негативні емоції (начальник підвищив голос, сварка з коханим).

Друга назва захворювання, поширене в медичних колах, — психогенне переїдання — найбільш повно відображає його суть. Це неконтрольований апетит, який обумовлений не фізіологічними, а психічними причинами.

На жаль, звичка заїдати будь-яку проблему великою кількістю смачною і калорійною їжі — одна з найпоширеніших причин ожиріння.

Діагнози. Цей же діагноз іноді може звучати як гиперфагическая реакція на стрес.

Причини

Щоб подолати компульсивное переїдання, необхідно зрозуміти його причини. По суті, їх всього 2: стресові ситуації і переживання. Але одна справа, коли людина перебуває в затяжній депресії і заїдає горе від втрати коханої людини. І зовсім інше, коли недовірливі і ранимі дівчата починають у величезних кількостях поглинати тістечка і тортики тільки тому, що у них сьогодні зламалася блискавка на улюбленій сукні або чоловік не привітав з річницею весілля. У першому випадку буде потрібно серйозна психотерапевтична допомога, а в другому — зміна власного світогляду.

Іноді жінки починають страждати від нього після дієти, тим самим зводячи всі зусилля нанівець. Причина такої поведінки: незадоволеність результатами (розраховувала скинути 10 кг, а в результаті схудла тільки на 3 кг).

Незважаючи на те, що переїдання носить назву психогенного, науковці активно займаються питанням, як на нього впливає генетична схильність. На сьогоднішній день вони вже виділили 3 гена, наявність яких призводить до ожиріння як результату схильність до переїдання. Ці гени отримали наступні шифровки — GAD2 (стимулює апетит), FTO, Taq1A1 (знижує рівень дофаміну).

Етимологія. Термін «компульсивный» сходить до латинського слова «compello», що означає «примушує».

Клінічна картина

Основні симптоми компульсивного переїдання може помітити, як сама людина, що страждає ним, так і його близькі. Вони, як правило, лежать на поверхні, і приховати їх важко:

 • їжа як єдиний спосіб впоратися з сумом, тугою, самотністю;
 • небажання показувати проблему іншим людям призводить до її поглинання в самоті;
 • необхідність наїдатися досхочу;
 • втрата контролю над апетитом і процесом поглинання їжі;
 • прийом їжі навіть при відсутності голоду;
 • вживання аномально великої кількості їжі за маленький проміжок часу;
 • почуття огиди до самого себе і провини після нападів;
 • яскраво виражене обжерливість під час стресу.

Головне в клінічній картині — неможливість контролю власного апетиту. Кожен раз, як тільки людина починає нервувати, переживати, страждати, він заглушає свої душевні терзання величезною порцією чого-небудь смачного, причому сам іноді не помічає, що він з’їдає набагато більше своєї норми.

Дивіться також  Як схуднути на 15 кг: кращі дієти, вправи і препарати

Так як страждають від нього найчастіше психічно неврівноважені люди, які сприймають все, що відбувається дуже близько до серця, вони надовго стають бранцями даного розладу. У групі ризику найчастіше виявляються молоді дівчата і підлітки. Хоча чоловіки, які соромляться відкрито виражати свої емоції, теж можуть вечорами заїдати проблеми солоною рибкою і запивати пивом в необмеженій кількості.

Ще одна особливість розлади полягає в тому, що в стані стресу хворий рідко їсть супи, каші, фрукти або овочі, користь яких для його здоров’я була б очевидною. Зазвичай в хід йде фастфуд, що-небудь смажене, жирне і солоне, газована вода (особливо енергетики) і алкогольні напої. Відповідно, результатом стає швидкий набір ваги. При відсутності необхідних заходів по блокуванню апетиту все закінчується ожирінням і супутніми захворюваннями.

Діагностика

З проблемою компульсивного переїдання можна звернутися до терапевта (він дасть напрямок до потрібного спеціаліста) або безпосередньо до психотерапевта, так як саме він займається лікуванням цього захворювання. Так як ніякі аналізи та інструментальні методи дослідження не можуть підтвердити або спростувати цей діагноз, використовується звичайна співбесіда проводиться спеціальний тест.

Згідно Діагностичного і статистичного посібника з психічних розладів, діагноз підтверджується при наявності 3 з 5 критеріїв:

 • Відчуття повноти шлунку після прийому їжі доставляє дискомфорт.
 • Навіть велика порція з’їдається дуже швидко, майже непомітно.
 • Відраза до себе, пригнічений настрій, почуття провини після переїдання.
 • Прийом їжі при відсутності голоду.
 • Харчування в самоті.
 • Далі проводиться моніторинг ваги: скільки хворий важив до стресової ситуації і скільки — на момент звернення до лікаря. Збільшення ІМТ — ще одне підтвердження діагнозу.

  Лікування

  Якщо людина задався питанням, як боротися зі своїм ненормальним харчовим поведінкою, це вже хороший знак. Значить, він усвідомлює наявність проблеми і необхідність її якнайшвидшого вирішення. Самостійно позбавитися від компульсивного переїдання дуже важко — практично неможливо. Тому почати потрібно з відвідин фахівця — і найкраще психотерапевта. Саме він призначить правильний курс лікування у відповідності з індивідуальними особливостями пацієнта.

  Терапія буде проводитися відразу за двома напрямками, так як захворювання є комплексним. Воно поєднує в собі психологічний і фізіологічний фактори.

  По-перше, розлад веде до набору зайвої ваги, а слідом за ним тягнуться ожиріння, метаболічний синдром, порушення обміну речовин, надмірна навантаження на внутрішні органи, гепатоз та інші супутні хвороби. Весь цей букет доведеться лікувати.

  По-друге, треба усунути першопричину переїдання, тобто витягати людину з депресивного стану, зменшувати його недовірливість і постійні нервові зриви.

  Психотерапія

  Щоб побороти компульсивное переїдання, психотерапевт може запропонувати декілька методик лікування — в залежності від стану та особистісних особливостей хворого.

  • Групова психотерапія

  Якщо переїдання обумовлено недостатньою соціалізацією (людина сильно залежить від думки оточуючих), створюються спеціальні групи взаємодопомоги. Їх завдання — зняти емоційне і нервове напруження шляхом підвищення самооцінки. Пацієнт починає спілкуватися з іншими хворими і розуміє, що він не один такий, що до нього можуть ставитися добре і насправді все не так вже погано з його комунікативними навичками. У 20% випадків цього буває достатньо, щоб впоратися із захворюванням.

  Сюди ж відноситься і сімейна психотерапія, якщо неконтрольоване обжерливість викликано проблемами з кимось із членів сім’ї. Ця методика використовується найчастіше для лікування дітей.

  • Когнітивно-поведінкова терапія

  Цей курс вважається найбільш ефективним і швидким… (а триває він до 5 місяців, так що уявіть, скільки часу займуть інші напрямки). Тут вирішуються такі завдання, як прийняття пацієнтом себе, подолання стресу, навчання самоконтролю, виявлення можливостей змінити звичні реакції на події і стереотипи в поведінці, поліпшення якості життя.

  • Интерперсональная психотерапія
  Дивіться також  Жіросжігателя Kick Ass: грамотне використання сильного препарату

  Дозволяє досягти високої ефективності в лікуванні. Не поступається в цьому когнітивно-поведінкової терапії, але при цьому потрібно більш тривалий курс — від 8 до 12 місяців. Дозволяє пацієнту відчути себе частиною суспільства, навчитися адекватному спілкуванню з іншими людьми, вийти із замкненого стану. Коли людина сприймає себе як самодостатню особистість, він вже не відноситься до кожного слова від сторонніх як особисту образу. Це скорочує ступінь тривожності, дозволяє бути більш стресостійким, а значить — обжерливості кінець.

  • Навіювання або гіпноз

  Спірна методика, так як дозволяє зупинити розвиток хвороби тільки на певний термін. Зате — швидко і відразу. Якщо всі попередні методики виявилися марними, вдаються до допомоги гіпнозу. Всього 3-4 сеансу — і людина видужує. Мінус в тому, що він не усвідомлює, як позбавився від проблеми. Зате у нього зберігається колишня модель реагування на стрес — переїдання. У зв’язку з цим в майбутньому діагностуються рецидиви.

  Вирушаючи до психотерапевта, потрібно усвідомлювати, що чарівних пігулок ніхто не запропонує (антидепресанти такими не є). Одужання — це справжня боротьба із захворюванням, головну роль в якій грає сам пацієнт. Якщо у нього буде непереборне бажання позбутися від недуги, якщо він набереться терпіння, то все вийде. Якщо ж курс терапії буде насильницьким (рідні наполягли), процес може затягнутися на роки, але так і не принести результату.

  Харчування

  Дуже важливо при компульсивном переїданні правильно організувати харчування: воно є частиною терапії. Так як лікування проводиться амбулаторно, це лягає на плечі самого пацієнта. Зважаючи психогенности розлади, йому буде важко і, напевно, буде потрібна допомога кого-небудь з близьких, щоб вони зі сторони могли контролювати його апетит, графік прийомів їжі і розмір порцій. Яких рекомендацій при цьому потрібно дотримуватися?

  1. Навчитися відрізняти психологічний голод від біологічного. Вгамовувати тільки останній. Не нехтувати допомогою рідних і близьких, дозволити їм взяти контроль над вашими прийомами їжі.

  2. Знайти альтернативний спосіб зняття нервового напруги (це можуть бути хобі, спорт, музика, кіно, книги, танці). У крайньому разі, якщо такого не буде, як тільки відчуєте непереборне бажання що-небудь з’їсти, виходьте на вулицю і дихайте якомога глибше.

  3. Вживати переважно низькокалорійну їжу. Не ходити в ресторани, кафе та заклади швидкого харчування. Не купувати відразу багато продуктів. Не купувати шкідливі торти, тістечка, сосиски. Нехай на кухні будуть тільки корисні фрукти, овочі, йогурти, сир і т. д.

  4. Не сидіти на дієтах. Відмовитися від безцільних походів по продуктових магазинах. Не дивитися кулінарні телепередачі, не гортати книги з рецептами. Не обговорювати ні з ким тему їжі. Запастися маленької посудом, яка виключить вживання великих порцій.

  5. Не ставити жорстких заборон на улюблені продукти — дозволяти собі розслабитися хоча б раз в тиждень (не до обжерливості, але 1 пачка чіпсів не зашкодить). Якщо вганяти себе в дуже суворі рамки обмеженого харчування, стрес посилиться, а разом з ним зросте ймовірність зірватися.

  Оптимальний варіант — звернутися за консультацією до дієтолога. Залежно від ступеня занедбаності захворювання і харчових звичок хворого він зможе розробити індивідуальну дієту і меню. Це буде сприяти більш швидкому одужанню.

  Медикаменти

  Медикаментозне лікування передбачає призначення заспокійливих засобів. Впоратися з нервовим перенапруженням і, як наслідок, забути про їжу допомагають:

  • антидепресанти, особливо з групи селективних інгібіторів — це Сертралін, Флуоксетин і Флувоксамін;
  • протиепілептичні препарати: Вальпарин, Бензобарбитал, Малиазин, Депамид, Сибазон;
  • таблетки від ожиріння: Сибутрамін, Орлістат, Метформін, Сенаде, Линдакса, Глюкобай, Голдлайн;
  • а також є препарат, єдиний у своєму роді, який був розроблений спеціально для лікування компульсивного переїдання, — це Лиздексамфетамин, і в 2015 році він був схвалений Управлінням з контролю над продуктами і ліками США.
  Дивіться також  Продукти, що знижують апетит: види, загальний список, рекомендації, рецепти

  Препарати Вивансе і Элвансе з лиздексамфетамином (англ. lisdexamfetamine) — психостимулятори з групи амфетамінів, що застосовуються в терапії компульсивного переїдання

  Лиздексамфетамин — психостимулятор з групи амфетамінів, який активно використовується на Заході. Містить природну амінокислоту. У продаж йде під різними назвами в залежності від країни:

  • Вивансе (Vyvanse) — в США;
  • Венвансе (Venvanse) — в Бразилії;
  • Элвансе (Elvanse) — у Великобританії та інших європейських країнах;
  • Тивенсе (Tyvense) — в Ірландії.

  Випускається в капсулах різного об’єму — від 10 до 70 мг. Нерідко провокує розвиток таких побічних ефектів, як:

  • анорексія;
  • безсоння;
  • запаморочення;
  • діарея, запори, нудота, блювання, дискомфорт і біль в області шлунку;
  • значне зниження ваги;
  • дратівливість;
  • занадто сильне зниження апетиту аж до його повної відсутності;
  • сухість слизових оболонок;
  • тахікардія;
  • тривожний стан.

  Лиздексамфетамин заборонений в Росії, так як відноситься до похідних амфетаміну. Цей препарат входить в список наркотичних та психотропних речовин, які перебувають під суворим контролем в РФ.

  Народні засоби

  Крім організації правильного харчування, лікувати компульсивное переїдання можна в домашніх умовах, включаючи в раціон продукти для зниження апетиту і паралельно володіють заспокійливим ефектом. Але самостійно займатися їх підбором не потрібно — бажано подібні моменти детально обговорювати з лікарем. Він може порекомендувати збільшити вживання:

  • ананаса;
  • апельсинів;
  • бананів;
  • гіркого шоколаду;
  • моркви;
  • грейпфрута;
  • зелених яблук;
  • листових овочів (капусти, шпинату);
  • бобових;
  • вівсянки;
  • горіхів;
  • висівок;
  • сухофруктів;
  • сиру;
  • гарбуза та ін.

  Вранці (перед сніданком) і ввечері (перед сном) бажано випивати по 200 мл настою з наступних трав і спецій:

  • алтея;
  • глоду;
  • імбиру;
  • кориці;
  • кропиви;
  • лопуха;
  • люцерни;
  • м’яти;
  • насіння льону;
  • кмину;
  • фенхелю.

  Щоб вилікувати компульсивное переїдання, потрібно комплексне лікування, яке буде включати в себе і психотерапевтичні програми, і організацію правильного харчування, і прийом лікарських препаратів, і грамотне використання народних коштів. Тільки в цьому випадку медики дають втішні прогнози на майбутнє.

  Наслідки

  Якщо протягом тривалого часу перемогти переїдання не вдається, це може мати незворотні наслідки не тільки у фізіологічному плані. Як показали недавні дослідження, вони торкнуться ще і генетики людини.

  Ускладнення:

  • гіпертонія;
  • гормональний дисбаланс;
  • закупорка артерій;
  • метаболічний синдром;
  • ожиріння;
  • ослаблений імунітет;
  • підвищений рівень цукру в крові;
  • цукровий діабет;
  • серцево-судинні захворювання.

  Генетика

  Компульсивное переїдання порушує генетичну структуру. Людина, що страждає цим розладом і відмовляється від лікування, залишить у спадок своїм нащадкам ожиріння, діабет і серцево-судинні захворювання. Уражаються також гени, відповідальні за вироблення макрофагів, які захищають організм від інфекцій та інших негативних факторів.

  Враховуючи настільки небезпечні для наступних поколінь структурні генетичні зміни, вилікуватися потрібно обов’язково.

  Книги

  Для того, щоб дізнатися про захворювання більше інформації, можна почитати наступні книги:

  Дженін Рот. Харчування голодного серця (Feeding the Hungry Heart). Автор сама колись страждала від цього розладу, тому її поради виявляться особливо цінними.

  Сьюзан Альберс. 50 способів, як заспокоїти себе без їжі (50 Ways to Soothe Yourself Without Food). Тут докладно розповідається, як відрізняти фізіологічний голод від психічного і вміти справлятися з останнім.

  Сьюзан Альберс. Я заслужила цей шоколад! (But I Deserve This Chocolate!). Письменниця пояснює, чому не можна використовувати їжу в якості винагороди.

  Компульсивное переїдання — не просто харчове розлад, а серйозне захворювання, яке потребує лікування в різних напрямках. Потрібно і заспокоїти нервову систему, і душевну рівновагу привести в норму, і супутні хвороби усунути. Тому наступного разу, заїдаючи чергову проблему шматком тортика, задумайтеся: а чи не патологія це?

  Читайте також: «Психологічні причини переїдання».