Переїдання: причини, симптоми і ознаки, як позбавитися, наслідки

Яким буває переїдання: дізнайтеся класифікацію його типів. Розглядаються його причини та описуються основні симптоми. Яке лікування найбільш ефективне? Середній обсяг порожнього шлунка становить 0,5 л.

Яким буває переїдання: дізнайтеся класифікацію його типів. Розглядаються його причини та описуються основні симптоми. Яке лікування найбільш ефективне?

Середній обсяг порожнього шлунка становить 0,5 л. Після прийому їжі він збільшується приблизно до 1 л. Максимально може розтягнутися на 4 л. Це дуже еластичний орган, і цією його властивістю деякі користуються.

Що таке переїдання, відомо практично всім. Хоч раз у житті опинявся в ситуації, коли з’їдали таку кількість їжі, що здавалося — більше не влізе. Навіть такі одноразові акції ні до чого доброго не призводять: тяжкість і дискомфорт у животі не дають приємно провести залишок дня. А є люди, які, не контролюючи свій апетит, постійно доводять себе до такого стану. У підсумку воно призводить до ожиріння і численних проблем ШКТ. Чи можна з ним впоратися?

Що це таке?

За останні роки число страждаючих ожирінням збільшилася вдвічі. Лікарі попереджають про небезпеку, що насувається і стверджують, що ці цифри будуть рости з кожним роком. З’ясовуючи основні причини цієї недуги XXI століття, поряд з сидячим способом життя і появою фастфуду називають залежність від їжі.

Насправді проблема переїдання актуальна для всіх, чий ІМТ перевищує нормальні показники. Якщо людина регулярно перевищує добову калорійність їжі, що з’їдається, і не витрачає поглинену енергію, вона перетворюється в жир — підшкірний і вісцеральний.

Одна справа, якщо це відбувається не частіше 1 разу в 3-4 тижні (свята, сімейні застілля, просто дуже смачний вечерю). І зовсім інша — якщо людина не може приборкати свій апетит і майже щодня поглинає набагато більше їжі, ніж потрібно організму, розтягуючи обсяг шлунка майже до межі. Це вже харчове розлад, який потребує лікування. Основне завдання психотерапії в таких випадках — звільнити хворого від переїдання, прищепити йому правильні звички, навчити не залежати від їжі.

Це буває досить важко, так як чим довше людина не звертається за допомогою і не усвідомлює проблеми, тим більше вкорінюється в ньому ця шкідлива звичка. З кожним разом стримати свій апетит і відмовитися від чергової здобної булочки або тортика — все складніше. І кожен наступний день такого обжерливості — це ще один крок до ожиріння. Остання стадія цього захворювання (морбидная) нерідко закінчується летальним результатом.

Класифікація

Переїдання буває різним. Класифікація потрібна насамперед медикам для того, щоб зрозуміти механізм його розвитку та визначити шляхи боротьби.

Залежно від причин

Обмежувальне — виникає під час дотримання чергової дієти (коли відбувається зрив) або відразу після неї: організм намагається таким чином не тільки добрати речовини, яких він недоотримав за період голодування, але й запастися новим жирком на випадок, якщо таке повториться знову.

Компульсивний (емоційне, психогенне) — виявляється в моменти стресу, коли доводиться заїдати буквально кожну проблему чимось смачненьким.

Экстернальное — настає, коли людина насолоджується кулінарними шедеврами, повз яких він не може пройти: наприклад, в меню ресторану стільки приголомшливих страв, що їх хочеться спробувати все, а вдома не зупинитися, поки не будуть з’їдені всі тістечка.

Нічний — одне з найбільш поширених, коли організм і мозок розслаблені і не можуть втриматися від спокус світиться в темряві кухні холодильника.

В залежності від відчуттів

Явне (очевидне) — результат прийому занадто великої кількості їжі, після якого відчуваються переповненість шлунка, дискомфорт, часто — сонливість і обессиленность. У побуті таке переїдання називається обжерливістю. Можливі причини: занадто тривале утримання від їжі (вимушене або свідоме), святкове застілля, такі харчові розлади, як булімія і гиперфагическая реакція на стрес.

Приховане (неочевидне) — саме підступне, коли людина не розуміє і не відчуває, що він перебрав з їжею. Таке трапляється, якщо харчуватися переважно в кафе, фаст-фудом, використовувати занадто жирні добавки (масло або майонез), є на бігу, постійно жувати протягом дня горішки, бутерброди, солодощі і т. д. Невеликі за обсягом страви і продукти не викликають відчуття переповненості в шлунку, але постачають тіло надлишком енергії.

В залежності від контролю апетиту

Контрольоване — якщо є внутрішні сили сказати собі «стоп» і зупинитися.

Неконтрольоване — апетит обумовлений складними психічними процесами і вимагає не просто внутрішньої боротьби, але і лікування. Таке переїдання може бути зупинено лише певними зовнішніми факторами: закінчилася їжа, максимально переповнений шлунок, хтось перервав трапезу.

В залежності від психологічних установок

З почуттям провини — вона виникає одразу після усвідомлення, що сталося. Помірний сором змушує йти в спортзал, щоб спалювати придбані в надлишку калорії, або сідати на дієту, або влаштовувати розвантажувальні дні. Надмірний сором призводить до внутрішніх комплексів і справжнім патологій. У разі булімії, наприклад, починаються нездорові заходи по очищенню організму від щойно з’їденої їжі шляхом клізм і штучно викликаної блювоти.

Дивіться також  Як схуднути за місяць і втратити від 4 до 20 кг: реальні поради від фахівців

Без почуття провини. Найчастіше цей тип характерний для дітей і тих, хто вже змирився зі своїм зайвою вагою.

Ці типи переїдання — не закриті групи, вони взаимопроницаемы. Сьогодні довелося обжертися, тому що був корпоратив в ресторані і подавалися нереально смачні страви. А завтра це може статися тому, що посварилася з подругою, і потрібно терміново заїсти проблему чимось солодким і в необмежених кількостях. І якщо вчора за цей акт обжерливості було соромно, то сьогодні він навіть задоволення доставив, тому що «втішив» в горі.

Насправді з усіх цих класифікацій найбільшу важливість представляє поділ за групами в залежності від контролю апетиту. Є здатність тримати його в узді — можна уникнути і ожиріння, і всіх його наслідків. Ні — це вже харчове розлад, що вимагає негайного лікування.

Причини

Щоб позбутися від переїдання, необхідно виявити його причини. Вони можуть бути різними.

Фізіологічні:

 • різні захворювання: цукровий діабет, наприклад;
 • особливості організму: відчуття насичення через еластичності шлунка та його властивості розтягуватися з’являється лише через 20-30 хв після їди, а за цей час можна наїстися до відвалу;
 • помилковий голод внаслідок спраги або нестачі певних вітамінів;
 • проблеми з гіпоталамусом і виробленням серотоніну;
 • булімія та інші харчові розлади;
 • фізична залежність від їжі, як від нікотину або наркотиків, особливо — від фастфуду та солодощів.

Соціальні:

 • велика кількість закладів швидкого харчування на кожному кроці;
 • нездорова їжа: на перший план виходять розрекламовані продукти в красивій упаковці, які хочеться поглинати знову і знову з-за незвичайного смаку, аромату (які з’являються з-за вмісту в них шкідливих харчових добавок) — їх корисність для організму виявляється на другому плані;
 • обжерливість, культ їжі, який може насаджуватися з дитинства;
 • етикет: щоб не образити господаря, потрібно з’їдати всю порцію до кінця;
 • жадібність: харчуючись в кафе або ресторані, шкода залишати їжу, за яку були заплачені гроші, — вдома теж багато підчищають вміст холодильника до порожнечі, тільки щоб не викидати куплені в занадто великій кількості продукти в сміття;
 • жорсткі дієти, через які жінки спочатку — зриваються, а потім — об’їдаються;
 • порушений режим харчування: відсутність графіка прийомів їжі, перекушування на ходу, немає часу на повноцінний обід і сніданок, зате є переїдання під час вечері, який найчастіше влаштовується безпосередньо перед сном.

Психологічні:

 • невпевненість у собі-за зайвої ваги;
 • ненависть до власного (найчастіше оплывшему жиром і обрюзгшему) тіла;
 • самотність;
 • депресія, нервові зриви, стресові ситуації;
 • негативні емоції;
 • їжа як нагорода самої себе за що-небудь.

Докладніше в статті: «Психологічні причини переїдання».

У медицині переїдання розглядається як результат нервово-гуморального збою в організмі або як наслідок соматичних хвороб метаболічного характеру. Насичення регулюється гіпоталамусом, відповідає також за нервову регуляцію. Порушення його роботи викликає блокування імпульсів про ситості, які посилає в мозок, шлунок.

Симптоми

Найчастіше переїдання супроводжується вагою і дискомфортом в шлунку, відчуттям того, що в нього більше не влізе ні шматочка. Добре, якщо на цьому все і закінчується. Люди, які рідко страждають такими актами обжерливості, відсиджуються 2-3 години в спокійному стані, їжа перетравлюється — і приходить довгоочікуване полегшення.

Але при наявності серйозних розладів (тієї ж булімії), якщо таке трапляється регулярно, починають виявляти себе й інші симптоми. Безпосередньо після прийому їжі можуть з’явитися:

 • підвищене газоутворення;
 • пронос;
 • печія;
 • нудота;
 • сонливість;
 • блювання;
 • іноді болить живіт.

Всі ці ознаки переїдання ігнорувати неможливо. Тому перше, що намагається зробити людина, усунути симптоматику. Так, зняти її можна в домашніх умовах, але при цьому сам корінь проблеми залишиться незмінним. Тому такі стани будуть виникати знову і знову.

При регулярних перееданиях, коли вони стають вже харчовим розладом, симптоматика починає носити більш небезпечний характер:

 • збільшення ІМТ;
 • коливання у вазі: набір, то схуднення;
 • безсоння, незважаючи на млявий, сонливий стан;
 • постійні шлункові розлади;
 • прийом їжі навіть при відсутності голоду;
 • розміри порцій з кожним разом все збільшуються, так як шлунок, перебуваючи в розтягнутому стані, вже не скорочується назад і вимагає з кожним разом все більше і більше їжі;
 • втрата контролю над апетитом;
 • депресія може бути не тільки причиною, але і симптомом переїдання, коли людина відчуває постійну провину за те, що так багато їсть, і ненавидить власне тіло.
Дивіться також  Жироспалювачі для схуднення жінок: огляд кращих, рейтинг, аналіз

Ці проблеми свідчать про те, що прийшла пора звертатися до лікаря, інакше багато з них придбають хронічний характер.

Діагностика

Діагностика харчового розладу передбачає консультації різних фахівців. Спочатку потрібно звернутися до психотерапевта, який в ході бесіди з’ясувати його причини і механізм розвитку. Далі він поставить передбачуваний діагноз і відправить на медичне обстеження. У кожному конкретному випадку можуть бути призначені різні аналізи і дослідження — залежно від симптоматики і супутніх захворювань. Найчастіше це:

 • аналіз крові на рівень холестерину і гормони;
 • УЗД внутрішніх органів;
 • фібро-гастро-дуоденоскопия допомагає виявити наявність ГЕРХ, визначити обсяг шлунка;
 • МРТ дозволяє побачити патології ділянок мозку, що відповідають за відчуття насичення.

Тільки після постановки остаточного діагнозу лікар призначить курс лікування і розповість, як позбавитися від переїдання.

Лікування

Найчастіше боротися з переїданням без психотерапії неможливо — вона залишається основною методикою лікування, якщо воно приймає хронічний характер. Самостійно хворий не може звільнитися від цієї залежності.

Психотерапія

Психотерапевтична корекція харчової поведінки найчастіше проводиться при булімії і компульсивном переїданні, коли хворий не може контролювати напади обжерливості. Її мета — зміна особистості пацієнта, актуалізація мотивації. Для цього:

 • долаються механізми психологічного захисту;
 • виправляються порушення мислення;
 • коригуються залежні установки;
 • формується нова соціальна адаптація.

Для досягнення цих цілей визначається психотип пацієнта, його канали доступу до інформації (хто він — аудіал, візуал, кінестетик або змішаний тип). Вже у відповідності з виявленими особливостями його особистості підбираються необхідні техніки психотерапії і психокорекції.

Арт-терапія — дозволяє пацієнтам-візуалів наочно побачити те, що з ними відбувається.

Гештальт-терапія — це комплексне лікування, яке навчає вирішувати нагальні проблеми будь-якими іншими способами, крім переїдання, відкрито контактувати з іншими людьми, бути особисто відповідальним за свій стан, усвідомлювати чуттєві і тілесні відчуття, розрізняти їх.

Групова дискусія — передбачає активне спілкування в тісному контакті з іншими людьми з подібною проблемою, використовуються такі техніки, як опитування, конфронтація, соціалізація, зворотній зв’язок.

Когнітивна психотерапія — формує у людини правильне ставлення до проблеми, щоб у нього виникло непереборне бажання не схуднути і відповідати стандартам краси в суспільстві, а позбавитися від харчового розладу.

Парадоксальні інтенції — методика Ст. Франкля застосовується для тих людей з харчовими розладами, які не вважають себе хворими.

Провокативна психотерапія — дозволяє хворому побачити весь жах свого становища з боку.

Психотерапевтичне дзеркало — методика С. С. Лібіха дозволяє пацієнтам самим промовляти те, що вони відчувають, причому відбувається це на публіку (є анонімність) — це допоможе позбавитися від внутрішніх комплексів, які часто стають причиною регулярних переїдання.

Роз’яснювальна психотерапія — надає хворому повну інформацію про те, що відбувається з його особою, тілом, організмом під час і після переїдання, особливий акцент робиться на наслідки і побічні ефекти.

Раціональна психотерапія — вчить встановлювати логічні зв’язки між причиною (переїданням) і наслідком (ожирінням) та робити відповідні висновки, приймати рішення.

Раціонально-эмотивная психотерапія — прищеплює навички контролю за апетитом і корекції емоційного стану без залежності від їжі.

Рольові ігри виявляють і пропонують випробувати різні методи відмови від переїдання.

Структурний аналіз — позбавляє від дитячих комплексів і неправильних харчових звичок, щеплених батьками, які у дорослому житті стали основною причиною патологічного переїдання.

З даного переліку психотерапевт може призначити тільки одну з методик, а може — відразу кілька. Може виникнути необхідність і в інших техніках, якщо лікар побачить їх доцільність для того чи іншого випадку.

Медикаментозні препарати

Багато пацієнти вимагають, щоб їм призначили якісь ліки від переїдання. Однак на даний момент є тільки один препарат з безпосередньо таким показанням для прийому — це лиздексамфетамин. Він проводиться в США, але на території РФ заборонено як психотропну речовину. Тому медикаментозна корекція даного розладу визначається препаратами для зниження апетиту і для усунення депресії:

 • таблетки, що містять МКЦ, разбухающую в шлунку і дає відчуття ситості: Анкир-Б (Евалар), Кортес (Україна), Двірник (Бальзам);
 • сибутраминсодержащие препарати, що посилають сигнал про насичення в мозок: Редуксин, Голдлайн, Меридиа, Слимия, Линдакса;
 • антидепресанти: Сертралін, Флуоксетин, Флувоксамін.

Багато хто вважає, що після переїдання потрібно терміново звільнити шлунок від надлишку їжі. Щоб домогтися цього, вони:

 • ставлять клізми (з маслом, сольовим розчином, марганцівкою, травами, лимонним соком);
 • намагаються викликати блювоту штучним шляхом (результат — ушкодження слизової рота, трахеї, верхніх дихальних шляхів, їх інфікування);
 • приймають відразу після прийому їжі проносне: магнезію, Лавакол, Фортранс, Сенаде, Фліт.
Дивіться також  Трави для чищення печінки: ефективність, список, аптечні збори, рецепти

Варто відразу обмовитися, що дані дії до терапії ніякого відношення не мають. Це особиста ініціатива хворого, яка ніколи не поддержится лікарем. По-перше, подібні заходи ефективні лише в рамках одноразового і нечастого очищення кишечника (раз в місяць, і не повинно бути прив’язане до прийомів їжі). По-друге, зловживання цими методиками призводить до серйозних патологічних наслідків — наприклад, зневоднення, порушення мікрофлори. По-третє, постійне застосування проносних і штучне викликання блювоти відноситься до розряду не тільки харчового, але вже психічного розладу.

C прийомом сибутраминсодержащих препаратів потрібно бути гранично обережним, їх діюча речовина — сибутрамін, заборонено в багатьох країнах світу

Медикаментозна терапія може бути спрямована на усунення симптоматики захворювання безпосередньо після прийому їжі. Прибрати підвищене газоутворення і дискомфорт у шлунку допомагають:

 • Аллохол;
 • Мезим;
 • Мотилак;
 • Мотиліум;
 • Омез;
 • Панзинорм;
 • Ранітидин;
 • Смекта;
 • Фестал;
 • Ентеросгель.

Якщо після переїдання болить шлунок, можна випити:

 • Алмагель;
 • Фосфалюгель;
 • Омепразол;
 • а також знеболювальні: Кеторол, Спазмалгон.

Якщо починається діарея, її можна зупинити, маючи під руками наступні препарати:

 • Гастроліт;
 • Каопектат;
 • Неоинтестопан;
 • Полісорб;
 • Регідрон;
 • Стопдиар;
 • Энтерофурил;
 • Эрсефурил.

Для усунення симптомів переїдання ці препарати потрібно завжди мати під рукою. Але знову-таки, якщо таке трапляється 1-2 рази на місяць — нічого страшного в цьому немає. Якщо частіше — немає сенсу ковтати всі ці порошки і таблетки — потрібно йти до лікаря і позбавлятися від розладу з допомогою психотерапії.

При II і III стадіях ожиріння для зменшення обсягів шлунка призначаються хірургічні операції: резекція, бандажування або шунтування. Це дозволяє контролювати апетит і розмір порцій.

Народні засоби

В домашніх умовах, з дозволу лікаря, з переїданням можна впоратися, якщо збільшити в раціоні продукти, які мають властивість зменшувати апетит, і пити трави з таким же і заспокійливим ефектом:

 • бобові;
 • гіркий шоколад;
 • лосось;
 • овочі: листові (капуста, шпинат), морква, гарбуз;
 • вівсянка, висівки;
 • горіхи;
 • сухофрукти;
 • сир;
 • трави: алтей, глід, кропива, лопух, люцерна, м’ята, фенхель;
 • фрукти: ананас, апельсини, банани, грейпфрут, зелені яблука.

Як тільки відчули черговий напад сильного голоду — з’їжте зелене яблуко або жменю горіхів — і вирушайте дихати свіжим повітрям на прогулянку. Допомагає!

Рекомендації

Щоб прискорити перетравлення їжі і швидше розвантажити шлунок після переїдання, зовсім не обов’язково бігти в туалет і викликати блювоту або тут же пити проносні. Цього можна домогтися і іншими способами. Ось що радять медики.

 • Не приймати лежаче положення і не займатися спортом після прийому їжі 2-3 години.
 • Намагатися вночі спати на лівому боці.
 • Пити протягом дня не менше 3 л води.
 • Збільшити в раціоні продукти з підвищеним вмістом клітковини.
 • Уникати жирну і смажену їжу.
 • З дозволу лікаря приймати ферментні добавки, що поліпшують травлення: Ліпазу, Папаїн, Лактазу.
 • Пити пробіотики.
 • Намагатися є дрібно і як можна повільніше.
 • Віддавати перевагу свіжим продуктам.
 • Ну а найголовніша порада — взяти себе в руки і перестати багато є. Якщо відчуваєте, що це неможливо, терміново вирушайте на прийом до лікаря.

  Наслідки

  Дуже дієвою методикою лікування є роз’яснювальна психотерапія, коли лікар барвисто розписує пацієнту всі наслідки переїдання. Коли він дізнається, чим йому це загрожує і наскільки все це небезпечно (аж до летального результату), у нього з’являється потужна мотивація розірвати замкнене коло.

  Серйозні проблеми в плані здоров’я — ось яку шкоду робить дане харчове розлад без своєчасного і належного лікування:

  • безпліддя;
  • болі в спині;
  • гіпертонія;
  • гормональний дисбаланс;
  • закупорка артерій;
  • імпотенція
  • метаболічний синдром;
  • порушення менструального циклу;
  • ожиріння (остання стадія нерідко закінчується смертю через відмови роботи багатьох органів);
  • ослаблений імунітет;
  • підвищений рівень цукру і холестерину в крові;
  • розрив шлунка з летальним кінцем;
  • цукровий діабет II типу;
  • серцево-судинні захворювання;
  • зниження лібідо;
  • хропіння (синдром апное).

  Переїдання — харчове розлад, що потребує професійного лікування. Самотужки з цією проблемою мало хто може впоратися. Тому при перших ознаках захворювання у себе або своїх близьких необхідно як можна швидше пройти психотерапевтичний курс і сформувати нові звички в харчуванні, ведуть до здорового способу життя, а не до ожиріння.