Постійно хочеться їсти: причини, як знизити апетит, симптоми супутніх хвороб

Постійне почуття голоду може бути ознакою серйозного харчового розладу. Зясуйте причину цієї патології і займіться її лікуванням. Ми розповімо, як це зробити. Багатьом знайомі голод під час дієти або відразу після неї, для кого-то їжа є своєрідним антидепресантом, інші страждають від такого харчового розладу, як булімія.

Постійне почуття голоду може бути ознакою серйозного харчового розладу. З’ясуйте причину цієї патології і займіться її лікуванням. Ми розповімо, як це зробити.

Багатьом знайомі голод під час дієти або відразу після неї, для кого-то їжа є своєрідним антидепресантом, інші страждають від такого харчового розладу, як булімія. Але є ще одна патологія — коли постійно хочеться їсти, навіть якщо тільки що вийшов з-за столу. Вона не така поширена, як інші, і зовсім не пов’язана ні з компульсивним переїданням, ні з нічним обжерливістю, ні з іншими формами безконтрольного апетиту. Медики вважають її однією з найбільш важких.

Причини

Цілком зрозумілі психологічні причини переїдання, коли людині після стресу або нервового зриву просто необхідний викид ендорфінів для підтримки духу. Ми прекрасно розуміємо, що відбувається з організмом після виснажливої дієти, коли він вимагає заповнити всі, що недоотримав за її час. Відповісти ж на питання, чому постійно хочеться їсти навіть після їжі, вийде далеко не відразу. Механізм цього харчового розладу до кінця ще не вивчений. Воно може бути пов’язане з неправильним харчуванням, способом життя або захворюваннями. І впоратися з ним можна, лише визначивши причину.

Харчові звички

Зневоднення

В гіпоталамусі розташовані центри не тільки голоду і насичення, але й спраги. Нерідко в цьому відділі головного мозку відбувається плутанина в сигналах. Вам здається, що хочеться їсти, а насправді так проявляє себе дефіцит води в організмі. Тому, скільки б ви не з’їли, апетит повертається знову і знову. З одного боку, це небезпечна причина, тому що може призвести до зневоднення і порушення водно-сольового балансу. З іншого, вона легко усувається.

Щоб прибрати постійне відчуття голоду в такій ситуації, досить випити склянку звичайної води, і через 15 хв проблеми не буде. Надалі потрібно просто налагодити питний режим (добова норма — не менше 2 л).

Незбалансоване харчування

Мозок отримує сигнал про насичення, коли в кров потрапляють речовини, необхідні для нормальної життєдіяльності. Якщо раціон погано збалансований (однотипен або складається виключно з шкідливих продуктів), гіпоталамус будуть постійно нагадувати про те, що в організмі не вистачає чогось. І робить він це за допомогою збудження апетиту. Начебто тільки що з’їли цілу сковорідку смаженої свинини, але не минуло й години, а голод вже підточує зсередини. Вихід — скрупульозно підраховувати співвідношення БЖУ у своєму харчуванні.

Неправильний графік харчування

Якщо у вас немає чіткого графіка прийомів їжі і ви постійно щось жуєте, шлунок швидко звикає до такого положення справ. Тому не варто дивуватися, що він буде вимагати їжі в будь-який час доби, — саме ви його так розпестили.

Якщо ж між сніданком і обідом, наприклад, проходить більше 6 годин без жодних перекусів, це теж призводить до харчового розладу: у цей час в організмі виділяється гормон грелін, який змусить людину в наступний прийом їжі з’їсти в 2 рази більше, про запас, розтягуючи шлунок, який все частіше і частіше просити якомога більше їжі.

При відсутності повноцінного сніданку рівень цукру в крові буде скакати протягом дня. Результат — болісне і нескінченне почуття голоду.

Спосіб життя

Неправильний режим сну

Ведете нічний спосіб життя, засиджуючись допізна за гаджетами? Спіть по 5-6 годин в будні і по 10-11 — у вихідні? Сьогодні можете лягти в 21.00, тому що дуже втомилися, а завтра — в 03.00, тому що потрібно доробити терміновий звіт? Якщо бодай на одне питання ви відповіли ствердно, не дивуйтеся, чому вдень вам постійно хочеться їсти. Неправильний режим сну призводить до зміни гормонального фону, який провокує неконтрольований апетит.

Дивіться також  Лазерний ліполіз: що це таке, механізм дії, протипоказання

Прийом ліків

Якщо постійне бажання є співпало з призначенням якого-небудь нового медикаментозного препарату, швидше за все, саме він провокує голод. Подібний побічний ефект спостерігається у протизаплідних, потужних антибіотиків, глюкокортикостероїдів, антидепресантів, гормональних ліків.

Шкідливі звички

Паління, алкоголізм і наркоманія дуже часто стають причиною нестримного бажання постійно щось є. Це пов’язано з тим, що вони забирають з організму корисні речовини і енергію. Той намагається їх заповнити через додаткові прийоми їжі.

Дієти

Якщо «напади схуднення» трапляються не частіше 1-2 разів на рік і при цьому вибирається оптимальний варіант дієти (нетривалій, щадною і зі збалансованим меню), то це рідко стає причиною нестримного апетиту. А от якщо людина страждає від внутрішніх комплексів і намагається втиснути параметри своєї фігури в загальноприйняті стандарти краси допомогою виснажливих голодувань, не дивно, що його буде переслідувати голод 24 години на добу.

Часті стреси

Під час нервового зриву відбувається вироблення кортизолу, який вороже сприймається мозком. Бажаючи убезпечити від нього організм, гіпоталамус змушує людину знову і знову, щоб виникло приємне відчуття насичення і почали синтезуватися ендорфіни і серотонін. Проблема в тому, що при затяжній депресії їх продукування істотно сповільнюється, а апетит не зменшується.

Захворювання

Цукровий діабет II типу

У хворих на цукровий діабет рясне виділення інсуліну прискорює перетворення глюкози в глікоген, а в подальшому — в жир. Це і стає основною причиною постійного відчуття голоду. Те, що з’їдають діабетики, перетворюється не в енергію, а в жир, і організм вимагає додаткової дози калорій.

Гіпертиреоз

Проблеми ожиріння та багатьох харчових розладів часто пов’язані з роботою щитовидної залози. Вона відповідає за секрецію гормонів та метаболізм. Гіперфункція цього органу призводить до прискорення обміну речовин, різкого зниження маси тіла і неконтрольованого апетиту впродовж 24 годин на добу.

Полифагия

У народі це захворювання називається обжерливістю (переїдання). Воно вторинне і розвивається на тлі інших патологій, наявних в даному списку. Людина відчуває необхідність в поглинанні величезної кількості їжі. Такі хворі найчастіше страждають ожирінням, і єдиним виходом для них стають операції по зменшенню об’єму шлунку.

Гіпоглікемія

Це дуже небезпечний стан, який нерідко закінчується комою. Діагностується, якщо рівень глюкози в крові падає до 55 мг/дл або 3,0 ммоль/л. Поряд з такими симптомами, як слабкість і нудота, з’являється і нестримний апетит, який нічим не заглушається.

Булімія

Найчастіше хворі булімією страждають нападами обжерливості, але були діагностовані випадки практично цілодобового голоду. Пояснюється цей факт дуже просто. Людина, бажаючи схуднути (навіть якщо у нього немає зайвої ваги), обмежує себе в їжі, потім незмінно зривається і об’їдається. Але відразу після цього почувається винним у своїй слабкості і штучно викликає блювоту, щоб позбутися від їжі (він може також з цією метою пити проносні або робити клізми). Організм голодує — і звідси постійне бажання їсти.

Акория

Рідкісне, але важке психічне захворювання, практично не піддається лікуванню. Такі хворі зазвичай госпіталізуються. У них порушена робота гіпоталамуса, тому вони просто не відчувають насичення.

Гиперфагия

Ще більш рідкісне захворювання, ніж акория. З-за порушення мозкового кровообігу хворі відчувають непереборне бажання весь час щось ковтати.

Дивіться також  Медово-гірчичне обгортання для схуднення: рецепт для домашнього використання

Якщо не з’ясувати, чому постійно хочеться їсти, боротися з цим марно. Спочатку потрібно усунути провокуючий фактор, а разом з ним в 90% випадків йде нестримний апетит.

Супроводжує симптоматика

Якщо поряд з постійним апетитом проявляються якісь проблеми зі здоров’ям, це перша ознака того, що причина — у захворюванні. За його типових симптомів можна хоча б припустити діагноз ще до походу до лікаря. Чим раніше це станеться, тим швидше ви зможете побороти недугу.

Якщо постійно хочеться їсти, але ніяких інших проблем зі здоров’ям не спостерігається, значить, справа в харчових звичках, сформованих неправильно, або в способі життя. І те, і інше доведеться кардинально змінювати, щоб зменшити апетит.

Що робити?

Є рекомендації, дотримуватися які дуже нелегко, але в певних ситуаціях просто необхідно. Інакше наслідки (ожиріння, цукровий діабет та інші супутні захворювання) призведуть до лікарняного ліжка і обмеження життєздатності.

Щоб позбавитися від постійного відчуття голоду, поступово претворяйте в життя (по 1-2 пункту) наступні установки:

 • Пройдіть медичне обстеження на наявність захворювань. При їх виявленні пролікувати до кінця. При відсутності — запишіться на прийом до психотерапевта.
 • Організуйте правильний питний режим. Між основними прийомами їжі випивайте щогодини по склянці звичайної води. Добова норма повинна складати не менше 2 літрів.
 • Відмовтеся від шкідливих продуктів: насамперед — фастфуду та газованої води. Жирну, смажену і солону їжу обмежте до мінімуму.
 • Складайте меню таким чином, щоб в раціоні співвідношення БЖУ було приблизно 1/1/4, хоча ця пропорція може визначатися індивідуально і відрізнятися від загальноприйнятої — для більш точного розрахунку зверніться до дієтолога.
 • Складіть чіткий графік харчування: 3 основних прийому їжі і 2 перекуси, щоб вгамувати голод між ними. Неухильно слідуйте йому.
 • Не пропускайте сніданок, який повинен складатися не тільки з чашки кави на бігу. Він повинен бути повноцінним і заряджати енергією на весь день.
 • Займіться нормалізацією сну. Його тривалість повинна становити не менше 7 годин. Він повинен бути нічним (денної виключаємо навіть у вихідні). Завжди потрібно лягати і прокидатися в один і той же час. Засипати бажано до півночі.
 • Перегляньте курси свого лікування. Які препарати ви п’єте постійно, а які вам були призначені зовсім недавно? Постарайтеся виявити провокатор голоду і з допомогою лікаря замінити його на аналог.
 • Позбавтеся від шкідливих звичок.
 • Мінімізуйте стресові ситуації.
 • Якщо хочете схуднути, не використовуйте дієти як засіб боротьби із зайвими кілограмами. Обмежте добове споживання калорій і займіться спортом — цього буде достатньо.

Як бачите, щоб боротися з постійним відчуттям голоду, потрібно в якихось моментах ламати свої життєві стереотипи. Проте це того варто, тому що всі ці пункти — повільний, важкий, але все ж шлях до здорового способу життя з дотриманням принципів правильного харчування. Саме це є універсальним лікуванням від даного розладу. Будете працювати над собою — зможете взяти під контроль апетит. Опинитеся слабовільним — в результаті ожиріння і цукровий діабет стануть вашим бичем до кінця днів.

Особливі випадки

Окремо варто поговорити про те, як і чому проявляється постійне відчуття голоду у різних категорій населення, а також стосовно певних продуктів харчування

У жінок

У представниць прекрасної статі постійний голод може бути пов’язаний з певними життєвими ситуаціями.

ПМС

У другій половині менструального циклу в жіночому організмі відбувається потужний гормональний сплеск. Саме він визначає перепади настрою, які спостерігаються у більшості в цей період. Набагато рідше наслідком цього «вибуху» стає постійно є бажання, з яким дуже важко впоратися. Тут потрібно лише набратися терпіння, тому що це триває недовго (2-3 дні перед менструацією) і всього 1 раз в місяць. Придбані зайві кілограми потім можна прибрати за допомогою легкої дієти і більш інтенсивних, ніж зазвичай, тренувань.

Дивіться також  Як прибрати обвислий живіт в домашніх умовах: вправи для підтяжки шкіри висячої

Вагітність

Згідно зі статистикою, близько 75% жінок, які виношують дитину, протягом всіх 9 місяців або в окремі періоди вагітності постійно хочуть їсти і нічого не можуть з цим вдіяти. Причин декілька:

 • Зміни в гормональному фоні.
 • З-за токсикозу організм відчуває нестачу поживних речовин, які він просить заповнити.
 • Майбутній матусі доводиться їсти за двох.

Щоб контролювати апетит під час вагітності, треба в усьому слухатися лікаря і харчуватися правильно. Якщо голод занадто настирливий і заважає насолоджуватися цим чудовим періодом життя, порадьтеся з гінекологом.

Протизаплідні препарати

Більшість протизаплідних препаратів — гормональні, а саме це часто стає основною причиною постійного голоду. Причому таблетки не обов’язково повинні бути новими. Організм може збунтуватися на будь-якому етапі їх прийому. Для усунення цього фактора потрібно здати аналіз крові на гормони, змінити контрацептивний засіб або зовсім від нього відмовитися.

У чоловіків

Фізичні навантаження

Якщо чоловікові доводиться за службовим обов’язком займатися важкою фізичною роботою, а у вільний час він додатково ходить у тренажерний зал, де виснажує себе тренуваннями, постійного відчуття голоду йому не уникнути. Адже тільки так організм може вимагати заповнення витраченої енергії.

«Чоловічі хвороби»

Простатит і імпотенція — далеко не весь перелік чоловічих захворювань, які можуть супроводжуватися бажанням постійно є. Каверніт, парафімоз, андропауза, везикуліт, орхіт — всі ці патології можуть компенсуватися нестримним апетитом.

У дітей

У дітей безперервне почуття голоду обумовлено частіше за все двома факторами.

Паразити

Діти часто стають носіями різних паразитів. Останні живляться всередині організму переважно вуглеводними продуктами. Тому, якщо дитина дуже часто просить солодкого, але при цьому його вага не збільшується (а в ряді випадків навіть зменшується), є сенс перевірити його на паразитарні захворювання.

Стрес

Якщо дитина пережив важку психологічну травму (розлучення батьків, насильство в сім’ї або в школі), це може стати причиною нестримного апетиту.

Чому постійно хочеться…

…м’яса:

 • вагітність;
 • нестача цинку або магнію;
 • анемія;
 • авітаміноз;
 • ожиріння;
 • недостатнє отримання енергії: сидячий спосіб життя, відсутність спорту, обмеження рухової активності.

…солоного:

 • вагітність;
 • прискорений обмін речовин;
 • дефіцит натрію;
 • гіпотиреоз;
 • посилена пітливість;
 • патології сечостатевої системи.

…риби:

 • вагітність;
 • зневоднення організму;
 • авітаміноз;
 • нестача фосфору і йоду;
 • порушення водно-сольового балансу.

…лимона:

 • вагітність;
 • знижена кислотність у шлунку;
 • нестача вітаміну С;
 • низький гемоглобін;
 • зловживання курінням.

…молока:

 • вагітність;
 • депресія;
 • атрофія м’язової тканини;
 • нестача кальцію, білка;
 • інтенсивні заняття спортом.

Найчастіше людина і сам розуміє, що то постійне відчуття голоду, яке він відчуває навіть після чергового прийому їжі і при наповненому шлунку, — це патологія. І з нею, незалежно від причин, потрібно в першу чергу вирушати до лікаря.

Будь харчове розлад лікується за допомогою психотерапії, поведінкової терапії, медикаментозних препаратів. Плюс до цього доведеться серйозно попрацювати над власними звичками і способом життя, щоб поліпшити її якість. Як показує практика, ті, хто прагне до цього, домагається повного одужання. При відсутності ж мотивації та волі до перемоги людині не допоможе навіть найкращий лікар.

Читайте також: «Таблетки для зниження апетиту».