Психологічні причини переїдання: огляд 5 найпоширеніших

У чому полягають основні психологічні причини переїдання? Короткий огляд 5 найпоширеніших з них, а також способи їх усунення. Психосоматика. Ожиріння вже давно названо хворобою XXI століття. Одна з причин постійно збільшується маси тіла — безконтрольне поглинання їжі без урахування калорій.

У чому полягають основні психологічні причини переїдання? Короткий огляд 5 найпоширеніших з них, а також способи їх усунення. Психосоматика.

Ожиріння вже давно названо хворобою XXI століття. Одна з причин постійно збільшується маси тіла — безконтрольне поглинання їжі без урахування калорій. Накричав на роботі начальник — треба обов’язково зняти стрес в найближчому закладі улюбленого фастфуду. Не вдався день — ввечері розслабляємося біля телевізора з пачками чіпсів і пляшкою газованої води. Безсоння — ліземо вночі в холодильник у пошуках чого-небудь солоденького і смачненького.

Ось чому переїдання потрібно розглядати як психологічну проблему, а не фізіологічну. Механізми його запуску лежать у свідомості людини, і чим раніше він зрозуміє, чому так робить, тим швидше зможе впоратися з переїданням.

Психосоматика

Зрозуміти, чому під час стресу більшість людей починають глушити проблеми з допомогою додаткової їжі, допомагає психосоматика переїдання. В організмі в такі моменти відбуваються наступні процеси.

Робота мозку

Під час стресу мозок починає посилено працювати, намагаючись щось придумати. У людини в такій ситуації 2 виходи.

По-перше, не заважати цьому процесу. Так, у результаті проблема буде вирішена (швидше за все), але прийти до такого результату непросто: в такі моменти підвищуються дратівливість, може навіть початися тремор кінцівок, хтось посилено потіє. Це вимагає душевної і фізичної напруги. Є ризик піти в іншу крайність — замість пошуку практичного вирішення проблеми починається так зване «накручування» себе: у мене нічого не вийде, я невдаха, це не вирішити, все дарма і т. д.

Другий шлях набагато простіше, і, на жаль, саме його багато і вибирають. Навіщо мучитися і страждати, якщо мозок можна просто відключити? Це робиться з допомогою алкоголю, нікотину і… їжі. Не так давно вчені Університету Манчестера (Англія) у ході тривалих досліджень прийшли до висновку, що клітини мозку, що відповідають за активні дії, «підвисають» після прийому їжі. Після того, як людина з’їдає, рівень глюкози в крові підскакує, і вироблення орексина (гормону сну) сповільнюється в кілька разів. Єдине, що хочеться після цього, — спати, а не думати про негаразди. В цьому і полягає головна психосоматична причина переїдання.

Гормональний фон

Для того, щоб людина відчувала себе щасливою, його тіло і організм повинні час від часу отримувати порції гормонів радості. Це дофамін, серотонін, адреналін, ендорфіни і окситоцин. У момент стресу замість них у величезних кількостях починає вироблятися кортизол. Він змушує нервувати, переживати, забезпечує високий рівень тривожності. Багатьом знайоме відчуття, коли хочеться що-небудь розбити, виплеснути роздратування назовні, накричати на когось — це витівки того самого кортизолу.

А їжа (поряд з сексом, алкоголем і наркотиками) сприяє виробленню дофаміну. Людина починає відчувати себе щасливим, незважаючи на всі звалилися на нього проблеми. Здається, що чим більше цукерок або улюблених хот-догів поглотишь, тим краще будеш себе почувати. У цьому і криється причина переїдання. Тільки от проблеми залишаються не вирішеними, стрес незабаром повертається, а разом з ним — і бажання негайно зажувати незадоволеність життям.

Дивіться також  Чищення печінки шипшиною - тільки перевірені рецепти та методики

Результат — постійний набір ваги, а там не за горами і ожиріння. Тому, як тільки ви помітили за собою цю звичку — заглушати будь-які проблеми безконтрольним поглинанням їжі, негайно починайте з цим боротися. На жаль, це буває досить важко, тому що багато психологічні причини переїдання сягають своїм корінням ще в дитинство, і виявити і усунути їх можна тільки за допомогою психотерапії.

Причина 1. Брак любові

Як стверджує психологія, основна причина переїдання більшості людей — катастрофічна нестача любові. Причому не обов’язково жінки до чоловіка (і навпаки). Найчастіше проблема сягає своїм корінням у дитинство, де дитина недоотримував батьківської уваги. Ласкаве материнське слово, погладжування по голові, обійми — все це є частиною виховного процесу, починаючи з перших днів життя малюка і… до нескінченності. Так-так: людина потребує любові батьків завжди, скільки б років йому не було. І, якщо йому її не вистачає, він намагається замінити її на будь-яке інше задоволення, серед яких може бути і їжа.

Те ж саме відбувається, коли пара розлучається. Нікого поцілувати, не з ким засипати в обнімку, ніхто не вислухає у важку хвилину. Особливо часто заміна любові їжею відбувається у жінок в момент розставання з партнером. Шматочок улюбленого торта, шоколадка, солодощі — все це під винце ввечері заглушає біль і незадоволеність собою, дарує помилкове відчуття щастя, а разом з ним — зайві сантиметри на талії і кілограми — на вагах.

Що робити?

По-перше, усвідомити, що у вашому житті не вистачає елементарних обіймів і надійного плеча поруч. По-друге, терміново заповнити цю порожнечу. І якщо з другою половинкою все складно, завжди є альтернатива: завести домашнього вихованця, поговорити з подругою (не за чашкою чаю, а на прогулянці ввечері), записатися на консультацію до психолога. Головне в такі моменти — не замикатися, шукати спілкування, відчути себе потрібними і коханими.

Причина 2. Стресові ситуації

Наповнена стресовими ситуаціями життя кожної людини: догану від начальника, несвоєчасна виплата зарплати, у дитини проблеми в школі, зламався ноутбук і т. д. Люди ставляться до них по-різному: хтось, зціпивши зуби і не показуючи емоцій, а деякі — постійно скаржачись на свою жалюгідну частку невдахи.

Дивіться також  Що їдять вегетаріанці: списки дозволених і заборонених продуктів

І тих, і інших об’єднує одне — психологічний переїдання: за допомогою додаткової порції смачненького 80% людей намагаються заспокоїти себе. Центр насичення отримує сигнал — відбувається сплеск потрібних гормонів — і світ здається вже не таким чорним. Правда, тільки до тих пір, поки цифри на вагах не стануть ще більш серйозною проблемою.

Що робити?

Для початку, навчитися заспокоюватися. І не з допомогою їжі, а за допомогою психологічних установок. Важливо зрозуміти: проблеми потрібно не заїдати, а вирішувати. Улюблений гамбургер з’їли — і задоволення від нього тут же закінчилося, а ви знову залишилися один на один зі своїми побутовими негараздами. А ось почнете їх розгрібати (виконайте роботу в строк, віддасте телефон в ремонт, поговоріть з дитиною про те, що відбувається в школі) — і задоволеність життям перестане змушувати вас тягнутися кожного разу за новою порцією в їдальні або кафе.

Причина 3. Перекуси

Неправильно сформовані харчові звички — основна причина переїдання і перший крок на шляху до ожиріння. Відсутність чіткого графіка харчування і постійні перекуси незмінно будуть додавати до вашого вазі все нові і нові кілограми. Вам буде здаватися, що ви мало їсте, але зате це відбувається постійно: бутерброд, чашка кави, пачка сухариків, жменю горіхів, фруктик, салатик, келих вина або пива під рибку — виходить, що людина постійно жує.

Причини в цьому випадку теж йдуть корінням в дитинство, коли батьки загодовували дитини, постійно пригощаючи його цукерками, печивом та іншими шкідливими смакотою.

Що робити?

Відмовлятися від своїх колишніх харчових звичок — єдиний вихід. Зробити це буде ой як непросто. Потрібно розписати графік дня і відвести прийомів їжі певний час. Перекуси — теж чітко прописані годинник (наприклад, ланч в 11.00 і полудник-о 16.00, можна випити склянку кефіру на ніч). Але між справою не можна буде нічого їсти — ні найменшого послаблення у вигляді насіння або чіпсів! Спочатку зриви будуть неминучі, але ставтеся до себе поблажливо. А якщо самостійно цю причину вам не усунути, не соромтеся звертатися за допомогою до фахівців.

Причина 4. Низька самооцінка

Одна з найбільш важких і поширених психологічних причин переїдання. Необґрунтована критика, низька самооцінка і нелюбов до себе йдуть у 80% з дитинства і тільки 20% — придбані (хлопець кинув з-за зайвої ваги, відсутність друзів, постійні сварки з родичами і т. д.).

По-перше, таким людям все одно, як вони виглядають. Їм навіяли, і вони вже звикли до думки, що вони непривабливі і це вже не виправиш. Тим більше, якщо спроби вже були (зрив з дієти, відсутність сили волі для занять спортом, якісь хронічні хвороби, що заважають схуднути). Так що навіщо обмежувати себе в їжі?

Дивіться також  Кільце для схуднення: дія, ефективність, правила носіння та бренди

По-друге, такі люди живуть у власному світі, вони замкнуті, бояться розкритися, йдуть від проблем, не намагаючись їх вирішити. Щоб почувати себе більш-менш задоволеними, вони стають справжніми гурманами. Замість того, щоб витрачати гроші на фітнес-клуби і красиву одяг, вони спускають її на смачні продукти, які здатні подарувати їм хвилини щастя і задоволення. Переїдання в таких випадках неминуче.

Що робити?

З низькою оцінкою як причиною переїдання боротися дуже важко. Поодинці — практично неможливо. Знадобляться тренінги, консультації психологів та допомога близьких і рідних. При відсутності своєчасних заходів найчастіше це призводить до розвитку булімії. Навчитися любити себе — процес важкий, але в даній ситуації просто необхідний.

Причина 5. Нудьга

Як це ні банально, але дуже часто причиною переїдання стає зовсім не стрес або проблеми в житті, а їх відсутність.

Якщо людина затягнуть в рутину і сірий побут буднів, його підсвідомість буде прагнути вирватися з них. Навіщо? Для отримання елементарного задоволення. Якщо немає коханої людини, хобі, друзів, і кожен день схожий на попередній, як можна змусити вироблятися той же дофамін? Абсолютно вірно — за допомогою поглинання їжі. І чим її більше — тим краще. Результат — спочатку зайвий жирок на животі, а згодом — ступінь ожиріння і лікування.

Що робити?

Не давати свого життя перетворитися на рутину. Знайти заняття, які приносять задоволення і сприяють виробленню гормонів щастя без переїдання. Це можуть бути танці, подорожі, улюблена робота, в’язання (будь Hand Made) і т. д. Нехай пошуки будуть довгими, але саме вони дозволять розірвати порочне коло буднів і піти від всеруйнуючої нудьги, яка штовхає на переїдання.

Це лише основні причини: насправді у кожної людини вона своя — туга, образа, дитяча травма, прокрастинація, самотність, безсоння і т. д. І в кожному окремому випадку буде своя лінії поведінки, що рятує від провокуючого фактора.

На сьогоднішній день психологія переїдання активно вивчається багатьма науковими центрами. Над цією проблемою працюють не лише психологи, але і дієтологи, і психотерапевти, і гастроентерологи, так як тут все виявляється тісно пов’язаним. Людині, яка не може контролювати власне почуття апетиту, досить важко зрозуміти, в чому причина такого харчового поведінки. Тільки фахівець може допомогти усвідомити, що саме змушує його так багато є. Впоратися з внутрішніми комплексами і усунути провокуючий фактор — другий крок, не менш важкий і довгий.

Читайте також: «Психосоматика ожиріння».