Вправи при плоскостопості у дітей – лікувальна гімнастика (лфк) для профілактики і виправлення проблем

Плоскостопість — досить розповсюджена й серйозна проблема у дітей. Воно зазвичай розвивається у дошкільному віці і провокує чимало неприємних наслідків. Дуже важлива в даному випадку правильна терапія, і одна з основних її складових — це вправи при плоскостопості у дітей.

Трохи про захворювання

Плоскостопість — хвороба дуже підступна, і наслідки її можуть бути небезпечними. Правильне формування стопи впливає на всі життєво важливі органи і системи. У нормі здорова стопа спирається на три точки: п’яткова, головка першої та п’ятої пальцевої кісток.

Через недостатній розвиток м’язів стопа стає плоскою. З часом починається деформація кісток, виникають порушення в роботі внутрішніх органів, лікувати захворювання стає все важче, і терапія може затягнутися на роки.

Кожному з батьків необхідно знати наступне:

 • Чим раніше поставити діагноз і почати терапію, тим ефективніше вона буде. Важливо періодично відвідувати ортопеда у відповідності з нормативами.
 • Діагноз фахівець може поставити тільки в віці від 5-6 років. До цього плоский подовжній звід стопи є нормальним. Однак це не означає, що не потрібно відвідувати ортопеда. Важливо перевіряти вроджені деформації кісток на першому місяці життя. В 3-4 місяці лікар може виявити ознаки рахіту, до року — переконатися в рухливості всіх суглобів, у три роки — визначити правильність постави і ходи.
 • Якщо батьки не будуть приймати участі в лікуванні, воно не буде ефективним.

Небезпека плоскостопості в тому, що якщо стопу при ходьбі не буде грати роль амортизатора, то ці функції будуть покладатися на великі суглоби і хребет. Внаслідок цього можливий сколіоз, грижі, артроз, остеохондроз та інші негативні наслідки, які можуть негативно вплинути на якість життя. Тому важлива правильна і своєчасна терапія плоскостопості.

Для профілактики плоскостопості дуже важлива рухова активність дитини, а також носіння їм правильної взуття.

У взуття повинен обов’язково бути супінатор, задник повинен бути жорстким і високим. Відразу після того, як були виявлені відхилення в розвитку стопи, ви повинні купувати лікувальну взуття з підвищеною висотою задника, яка продається в спеціалізованих магазинах. Не рекомендується на ранній стадії захворювання дітям носити шльопанці, босоніжки з незакритою п’ятою, м’які валянки.

Основна ж профілактична міра — це активність дитини. Також корисний масаж — він допомагає поліпшити кровообіг в стопах, розвиває м’язи, допомагає зняти біль і втому. Допомагає гімнастика для профілактики плоскостопості у дітей.

Дивіться також  Вправи Кегеля для вагітних: 1, 2, 3 триместр

Якщо малюкові все ж поставлений діагноз плоскостопість, не варто зневірятися. Правильна своєчасна терапія допомагає відновити природні функції стопи. Важливу роль серед інших заходів займає лікувальна гімнастика.

Гімнастика при плоскостопості для дітей

Кращий варіант — вправи для лікування плоскостопості у дітей в ігровій формі. Корисно лазити по сходах, ходити по скалці, на швидкість намагатися дістати ногами ті чи інші предмети. З часом потрібно ускладнювати вправи і збільшувати швидкість занять. Батьки можуть заохочувати малюка підстрибувати на носочках і п’ятках, ходити на зовнішніх і внутрішніх поверхнях стопи. Подібні заняття допомагають розвинути всю м’язову групу.

Безпосередні вправи лфк при плоскостопості у дітей повинні виконуватися у віці від 5-6 років — у цьому віці вони можуть робити їх правильно і усвідомлено. Важливо постаратися зробити все, щоб вправи приносили малюкові задоволення, вони можуть виконуватися у вигляді ігор. Хороший варіант — заняття в групах. Також для малюків вони стануть більш веселими і приємними. Правильне поєднання всіх перерахованих умов допоможе ефективно вирішити проблему з плоскостопістю, і в подальшому розвиток малюка не буде відхилятися від норм.

Природно, будь-які дії повинні узгоджуватися з ортопедом — лише він може дати правильні поради щодо підбору вправ. Важливо також періодично відвідувати лікаря — це дасть можливість вести контроль над процесами одужання і коригувати навантаження.

Виконувати комплекс вправ при плоскостопості у дітей можна і вдома, і в кабіні лікувальної гімнастики. Заняття повинні включати вправи як загальнозміцнюючого впливу, так і більш вузького.

Вправи не повинні провокувати біль і втомлювати малюка. Навантаження треба підвищувати поступово.

Виконувати вправи рекомендується два рази на день, тривалістю по 15 хвилин.

Гімнастика для ніг при плоскостопості у дітей дошкільного віку

Навантаження потрібно вибирати з урахуванням фізичних можливостей малюка. Робити вправи через силу не можна. Також важливо контролювати емоційний стан дитини. Негативні емоції негативно вплинуть на процес лікування. Кількість повторів — до 10, тривалість заняття складає до 15 хвилин.

 • У положенні сидячи робиться згинання/розгинання стоп з максимальною амплітудою. Можна робити це обома ногами одночасно або по черзі. В такому ж положенні виконуйте кругові рухи стопами, спочатку за годинниковою стрілкою, а потім проти неї.
 • Малюк знаходиться в положенні стоячи, спина рівна, руки розташовані уздовж тулуба. По черзі виконуються підйоми на шкарпетки і опускання на п’яти, потім потрібно трохи відпочити і походити по колу на носках і п’ятах.
 • Напівприсідання на пальчиках. Вправи досить складні, і якщо у малюка не виходить, то краще відкласти їх на потім, щоб м’язи стоп трохи зміцнилися і знайшли тонус.
Дивіться також  Комплекс вправ при остеохондрозі хребта - лікувальна гімнастика для спини

Добре діють ігрові комплекси. Наприклад, можна влаштувати малюкам змагання, хто швидше збере пальчиками з підлоги якісь дрібні предмети (ручки, олівці і так далі). Також малюки можуть малювати щось пальцями ніг. При відпочинку зрушуйте і розсовує пальчики ніг.

В кінці комплексу можна походити спочатку на внутрішній, а потім на зовнішній поверхні стоп. З часом можна збільшувати тривалість занять, змінювати чергування вправ, повторювати деякі з них по кілька разів з невеликими проміжками часу. Руху можна придумувати і самостійно, щоб задіяти різні м’язи стопи.

Лікувальна фізкультура при плоскостопості у дітей шкільного віку

У шкільному віці можна збільшувати навантаження, робити більш складні рухи. Кількість повторень можна збільшити до двадцяти. Розглянемо, які вправи лікувальна гімнастика при плоскостопості у дітей-школярів.

Дитина сидить на стільчику і виконує наступні вправи:

 • Зводить і розводить п’яти, постійно торкаючись носками підлоги.
 • Захоплює ногами м’ячик і підводиться на максимальну висоту.
 • Згинає і розгинає стопу (можна з динамічним зусиллям).
 • Намагається захопити і підняти різні дрібні предмети, вкладаючи пальці ніг.
 • Пересуває ноги вперед і назад тільки пальцями, тягне стопи на підлозі, збирає килимок в складки, здавлює стопами м’ячик, катає круглу палицю, притискаючи її до підлоги.

Наступні вправи робляться в положенні стоячи:

 • Тулуб тримаємо рівно, виконуємо перекати з носків на п’яти і назад.
 • Руки розводимо в сторони, присідаємо на шкарпетках. Потім присідаємо на п’ятах.
 • Нехай малюк лазить по гімнастичній стінці, розподіляючи вагу тіла на центр стопи.
 • Ходить по круглої палиці, ребристій дошці.
 • Поставте дошку під нахилом, і нехай малюк ходить по ній шкарпетками.
 • Корисний масаж стоп допомогою спеціального килимка з супінаторами.

При лікуванні плоскостопості важлива не тривалість, а регулярність виконання вправ. Не можна припиняти займатися відразу після появи мінімальних поліпшень — результат повинен бути закріплений. Лише спільні зусилля малюка, батьків і лікаря допоможуть досягти явного прогресу.

Дивіться також  Гімнастика для шиї Бубновського: вправи на відео

Відмінне вправу проти плоскостопості для дітей — ходіння по квасолі босими ногами, яке забезпечує корисний масаж. Насипте на підлогу квасолі, і нехай малюк постоїть на ній, переминаючись з однієї ноги на іншу. Якщо дитині боляче, можна виконувати вправу кожною ногою по черзі. Завдяки незначній больовий стимуляції і одночасно впливу на біологічні активні точки сприяють скорочення всіх м’язів стопи, через що вони зміцнюються. При відсутності квасолі можна використовувати спеціальні килимки, які можна купити в магазинах. Також можна використовувати гречку. З огляду на більш дрібних зерняток залучається більша кількість активних точок. Для підвищення ефективності лікування можна чергувати квасоля і гречку.

Доповнити вправи для виправлення плоскостопості у дітей може використовування ортопедичного взуття та устілки. Устілки піднімають стопу і відновлюють її склепіння. Однак вони не підвищують м’язовий тонус, тому не можна сподіватися тільки на них — без гімнастики не обійтися!

Чіп потрібно підбирати строго по нозі малюка, приносячи в магазин його взуття. Висота підйому для кожного віку розробляється окремо лікарем. Також, купуючи взуття, ви повинні пред’явити продавцю діагноз малюка з його індивідуальними особливостями і фактичним станом.

Корисні поради батькам

Для ефективного лікування та профілактики плоскостопості батькам потрібно дотримуватися наступних рекомендацій:

 • Для дітей корисна ходьба босоніж, тому при такої можливості не опускайте її.
 • Слідкуйте за тим, щоб малюк проводив багато часу на свіжому повітрі, грав у рухливі ігри та був активним.
 • Більше 90% випадків захворювання сколіозу є результатом плоскостопості. А сколіоз — це не тільки некрасива хода і постава, але і явні порушення в роботі внутрішніх органів.

Важливу роль в здоров’ї малюка відіграє саме спосіб життя. Прості вправи, які можна виконувати весело і цікаво, в ігровій формі, допоможуть, як вилікувати, так і попередити плоскостопість. Обов’язково консультуйтеся з фахівцем і дотримуйтесь усіх його рекомендацій.

Пропонуємо подивитися відео з вправами при плоскостопості у дітей.

Вправи при плоскостопості у дітей на відео