Як схуднути при цукровому діабеті: раціон харчування, фізичні навантаження, ліки

Особливості зниження ваги при цукровому діабеті: харчування, фізичні вправи, опис основних лікарських препаратів. Як схуднути при діабеті різних типів. Зайва вага і ожиріння давно перестали бути тільки естетичною проблемою.

Особливості зниження ваги при цукровому діабеті: харчування, фізичні вправи, опис основних лікарських препаратів. Як схуднути при діабеті різних типів.

Зайва вага і ожиріння давно перестали бути тільки естетичною проблемою. Доведено, що вони безпосередньо пов’язані з важкими хронічними хворобами, першою з яких є цукровий діабет. Причинно-наслідкові зв’язки можуть бути різними: в одних випадках ожиріння вдруге і виникає на тлі основного захворювання (цукровий діабет 1 типу), в інших — саме систематичне переїдання провокує патологічні механізми (так виникає діабет 2 типу).

У будь-якому випадку людина стикається з серйозною проблемою, так як для зниження ваги потрібно більше зусиль і професійний підхід дієтологів. Ми розповімо, як правильно схуднути, не нашкодивши при цьому здоров’ю.

Загальні принципи

Незалежно від механізму розвитку захворювання, ожиріння завжди погіршує стан хворого. Схуднення стоїть першим у списку лікувальних заходів. Що потрібно пам’ятати, щоб результат був тільки позитивним?

 • Знижувати вагу потрібно поступово. Строгі дієти та різке обмеження калорійності їжі призводять до посилення обмінних порушень і виникнення важких ускладнень, аж до гіпоглікемічної коми.
 • Нормальний рівень інсуліну, який підтримується в тому числі замісною терапією, є запорукою нормалізації ваги. Відмовлятися від базової терапії або зменшувати дозу гормону категорично не рекомендується. Це не вплине на ефективність схуднення, але може закінчитися плачевно для здоров’я.
 • Цукровий діабет і ожирениесвязаны між собою через «патологічну пристрасть» до вуглеводів. Подолавши цю залежність, ви відразу нормалізуете апетит і міцно станете на шлях зниження ваги.
 • Починати боротьбу із зайвими кілограмами потрібно тільки спільно з лікарем ендокринологом при постійному контролі рівня цукру та інсуліну в крові.

  Дієта

  Правильно підібрана дієта дозволяє схуднути і зменшити цукор в крові, що гальмує прогресування захворювання будь-якого типу. Розглянемо основні правила.

  Калорійність

  У добу хворий повинен отримувати в середньому від 1000 до 1500 ккал (при цукровому діабеті 1 типу — 25-30 ккал/кг, 2 типу — 20-25 ккал/кг). Це суворі кордони. При збільшенні калорійності втрата ваги буде незначна, більш різке зменшення загрожує ускладненням перебігу захворювання.

  Дивіться також  Обмін речовин в організмі людини: які функції виконує, види, вікові особливості, хвороби

  Режим харчування

  Оптимально приймати їжу в один і той же час. Це утримує глюкозу на стабільному рівні. Порції повинні бути невеликі (не більше 200 мл у обсязі), кількість — 5-6 разів на день.

  Корисні продукти

  Будь діабетик повинен знати повний перелік дозволених продуктів. Краще його отримати у грамотного дієтолога і постійно мати на кухні. Наведемо лише деякі з них:

  • багаті рослинною клітковиною: хліб з цілісного зерна, висівки, зелені овочі і фрукти, сочевиця, квасоля, гречка;
  • м’ясо птиці (нежирна курка, індичка, перепілка);
  • риба (нежирна) і морепродукти — джерело білка та поліненасичених жирних кислот, які покращують функціональний стан кожної клітини (білок надовго створює відчуття насичення, що особливо важливо при діабеті).

  Найбільш корисними є сирі овочі і несолодкі фрукти. Якщо 2/3 раціону буде складатися з них, ефект не змусить себе чекати. У таблиці нижче наводимо допустимі добові норми дозволених продуктів:

  Шкідливі продукти

  Список того, що слід виключити з харчування, на жаль, набагато довше. Але дотримання таких обмежень дозволить не лише поступово знижувати вагу, але і не допускати коливання рівня глюкози в крові:

  • випічка, здоба, всі «швидкі вуглеводи» (солодощі, в тому числі і так звані діабетичні);
  • обмеження споживання солі (повне виключення маринадів);
  • жири тваринного походження повинні складати до половини від всіх споживаних в добу (загальна кількість жирів, включаючи рослинні олії, не перевищують 40 м);
  • напівфабрикати, консерви;
  • картопля, квасоля, кукурудза, морква, буряк;
  • жирні молочні продукти;
  • мед, шоколад, морозиво;
  • солодкі фрукти — виноград, фініки, банани, ізюм, курага.

  При діабеті 1 типу необхідно вважати хлібні одиниці (ХО) продуктів (існують спеціальні таблиці). У кожний прийом їжі можна з’їдати не більше 5 ХЕ. Кількість вуглеводів не повинно перевищувати 50%, причому всі вони повинні бути «повільними», багатими клітковиною.

  Дивіться також  VASER ліпосакція: що це таке, особливості проведення операції

  При приготуванні їжі відмовляємося від смаження. Всі страви повинні бути тільки зварені або протушкувати на пару.

  Водний баланс

  Для будь-якого худне людини пити більше води обов’язково. Для діабетика це правило має бути суворим. Вода допомагає виводити токсини, що утворюються при розпаді жирів. Інакше вони будуть «отруювати» організм, ослаблений основним захворюванням. Для підрахунку необхідної кількості води в добу (л) вага тіла (кг) помножити на 0,03.

  Фізичні навантаження

  Схуднення завжди ефективніше при регулярних фізичних навантаженнях. Для хворих на цукровий діабет цей принцип зберігається, але має свої особливості:

 • Повинен дотримуватися щадний режим, щоб не допустити різкого коливання глюкози в крові.
 • Важлива не інтенсивність, а сталість тренувань. Зазвичай рекомендують займатися недовго, але 4-5 разів на тиждень.
 • Навантаження збільшується повільно (починаємо з 10-15 хвилин швидкої ходьби, поступово збільшуючи час до 40 хвилин).
 • Приступати до фізичних вправ слід після консультації з лікарем. Він знає особливість вашої форми діабету і дасть індивідуальні рекомендації в залежності від інтенсивності навантажень (часто потрібно з’їдати після тренування щось солодке, постійно контролювати цукор у крові, іноді коригувати дозу інсуліну).

  Принципи коригування дози інсуліну при плануванні інтенсивного навантаження (похід, марафон, будь-який захід, на якому ви припускаєте багато рухатися):

 • Якщо ви отримуєте тільки інсулін, то вранці його доза зменшується на 2-4 ОД. Обов’язково візьміть термос з солодким чаєм, для швидкого купірування раптового гіпоглікемічного стану.
 • Якщо поряд з інсуліном приймаєте цукрознижуючі препарати, то ранкову дозу гормону можна не змінювати.
 • Перед навантаженням обов’язково повноцінно поїсти, після — перекус на 2-3 ХЕ.
 • Прийом алкоголю неприпустимий.
 • Всі ці заходи спрямовані на профілактику гіпоглікемії. При інсуліновий діабет (1 тип) інтенсивність фізичної активності повинна бути менше, так як клітини організму відчувають сильний енергетичний дефіцит.

  Дивіться також  Як схуднути після пологів: вправи, дієта, препарати та інші способи

  Медикаменти

  Для цукрового діабету характерним «замкнуте коло» порушень вуглеводного обміну, що приводить в тому числі і до ожиріння. Щоб його розірвати часто потрібна допомога фармакології. Розглянемо основні таблетки для схуднення діабетиків.

  Сиофор

  Діюча речовина метформін відновлює чутливість клітинних мембран до інсуліну. Додатково Сиофор знижує апетит і прискорює метаболізм (у тому числі розщеплення жирів), що стимулює схуднення при діабеті 2 типу.

  Важливо! Сиофор не можна застосовувати при 1 типі хвороби. Є й інші протипоказання, тому обов’язкова лікарська консультація.

  Глюкофаж

  Аналог попереднього (містить метформін), але має свої переваги:

  • пролонгована дія — приймають 1 раз на день (Сиофор — кілька разів);
  • кількість побічних ефектів з боку системи травлення менше (пов’язано з меншою кратністю прийому);
  • не викликає різких перепадів глюкози, що краще для діабетиків.

  У Глюкофажа є і мінуси — висока вартість і деякі побічні ефекти, якими не володіє Сиофор. Питання про вибір препарату вирішується в індивідуальному порядку спільно з ендокринологом.

  Галвус

  Допомагає схуднути при діабеті 2 типу. Знижує інсулінорезистентність клітинних мембран, покращує функцію підшлункової залози, нормалізує жировий обмін.

  Диалек

  Біодобавка на основі натуральних рослинних компонентів, яка успішно застосовується при лікуванні 2 типу захворювання і частково ефективна при діабеті 1 типу, так як сприяє активізації роботи острівців Лангерганса в підшлунковій залозі. Додатково знижує рівень холестерину, нормалізує багато обмінні процеси.

  Форсига

  Стимулює виведення глюкози з сечею. В результаті її концентрація в крові знижується, ймовірність трансформуватися в жирові молекули падає. Так відбувається схуднення. При діабеті 1 типу протипоказана.

  Діабетон

  Цукрознижувальний препарат з групи сульфанілсечовини. Для схуднення «корисний» за рахунок здатності зменшувати калорії в організмі. Стимулює секрецію інсуліну в підшлунковій залозі і чутливість до нього периферичних тканин.