Зарядка при остеохондрозі шийного відділу хребта в домашніх умовах – кращі вправи

Якщо раніше шийний остеохондроз діагностувався лише у людей середнього і похилого віку, то сьогодні він активно молодіє, і нерідко виявляється у зовсім молодих дівчат і хлопців. Основною причиною цього є малоактивний спосіб життя і довготривале сидіння біля комп’ютера в незручній позі. Лікування захворювання має бути комплексним. Воно зазвичай включає в себе вживання медикаментів, масаж, фізіотерапію. Важлива складова терапії – це спеціальна зарядка при остеохондрозі шийного відділу хребта.

Навіщо потрібні фізичні вправи?

Остеохондроз призводить до дегенеративно-дистрофічних змін у шийному відділі, а це у свою чергу провокує ряд неприємних симптомів. Крім того, даний вид остеохондрозу загрожує серйозними ускладненнями з огляду на те, що через шийний відділ проходять великі кровоносні судини і нервові закінчення.

В якості наслідків можливі порушення мозкового кровообігу і роботи внутрішніх органів. Зарядка при остеохондрозі допомагає попередити перехід захворювання в важку стадію. Врахуйте, що фізична активність не може бути єдиною мірою, оскільки вона не усуває дегенеративні процеси у тканинах хребта. Тим не менш, зарядка дає чимало позитивних результатів, серед яких наступні:

 • уповільнення або припинення прогресування хвороби;
 • підвищення рухливості суглобів в уражених ділянках хребта;
 • усунення болю;
 • нормалізація обмінних процесів;
 • прискорення кровообігу;
 • стимуляція відновлення в шийному відділі хрящів;
 • зміцнення м’язів, і через це зниження навантаження на хребет.

Особливості виконання зарядки

Врахуйте, що те, якою буде зарядка при шийному остеохондрозі, повинен визначати лікар. Він розробляє комплекс на основі наступних чинників:

 • індивідуальні особливості організму;
 • стадія захворювання;
 • особливості вираженості хвороби і її симптоми;
 • супутні захворювання.

Тільки лікар повинен призначати комплекс зарядки, так як тут існує безліч нюансів. Наприклад, стандартний набір вправ для шиї не буде доцільним при високому артеріальному тиску або порушення вестибулярного апарату.

Також зарядка для шиї при остеохондрозі повинна враховувати наступні моменти:

 • Якщо ви страждаєте від сильного запаморочення і порушення координації, то робіть зарядку тільки в положенні лежачи або сидячи.
 • При підвищеному артеріальному тиску рівень навантаження повинен бути низьким. Також в даному випадку треба виключити руху, які вимагають серйозного напруження м’язів шиї.
 • Якщо остеохондроз загострюється, то від фізичної активності поки краще відмовитися. У цьому випадку зарядка може погіршити стан і посилити больовий синдром.
 • Виконуючи зарядку, ви не повинні відчувати біль або дискомфорт. Якщо відчуваєте – трохи відпочиньте, а після можете спробувати повторити рух. Якщо біль з’являється регулярно, від виконання провокує її вправи краще відмовитися.
 • Рухи повинні бути м’якими і плавними. Уникайте різких поворотів голови, сильних нахилів вперед і назад, занадто активних обертань. Якщо симптоми остеохондрозу виражені сильно, лікарі рекомендують уникати обертальних рухів і не закидати голову.
 • У процесі виконання вправ слідкуйте за поставою. Це допоможе попередити різні травми шиї і поліпшити ефективність вправ.
 • При шийному остеохондрозі можна без консультації фахівця використовувати пристрої, призначені для витягнення хребта – це може стати причиною серйозних травм.
 • Якщо ви новачок, краще виконувати зарядку під наглядом лікаря, особливо при наявності гриж міжхребцевих дисків. Після того як ви освоїте комплекс і всі його принципи, зможете займатися вдома самостійно.
Дивіться також  Вправи при грижі поперекового відділу хребта - відео-гімнастика

Щоб полегшити прояви остеохондрозу, можна доповнити зарядку пілатесом, йогою, стретчінгом, дихальною гімнастикою.

Зарядка при остеохондрозі шийного відділу: комплекс вправ

Зарядка від остеохондрозу шийного відділу повинна починатися з розминки. Вона підготує організм до подальшої навантаженні. Розминка допомагає м’язам розігрітися, прискорює кровообіг, що допомагає підвищити ефективність заняття і знизити ризики травми і неприємних відчуттів. В якості розминки можна зробити нахили голови, кругові обертання плечима, просто походити по кімнаті. Робіть її до тих пір, поки не з’явиться відчуття теплоти.

Тепер перейдемо безпосередньо до вправ:

 • Вправа 1. Сядьте на стілець, спину і шию тримайте прямо. Плавно поверніть голову спочатку в одну, а потім в іншу сторону. Вправа це спрямовано на те, щоб підвищити рухливість хребців, уражених остеохондрозом. Спочатку робіть руху з мінімальною амплітудою, що поступово її збільшуючи.
 • Вправа 2. Сядьте на стілець. Плавно і повільно опускайте голову до того моменту, поки підборіддя не доторкнеться до грудей. Затримайтеся в такому положенні. Потім у повільному темпі піднімайте голову, щоб шия випросталась повністю. Якщо немає болю, можете продовжувати рух назад. Дискомфорт ж повинен стати приводом припинити руху. Ця вправа допомагає м’яко розтягнути м’язи шиї і потилиці, відновлює рухливість хребців.
 • Вправа 3. Потрібно стояти або сидіти з прямою спиною. Напружте шийні м’язи і повільно піднімайте підборіддя. Голова при цьому повинна переміщатися трохи назад, а потім знову повернутися у вихідне положення. Продовжуючи утримувати напругу в шийних м’язах, поверніть голову вліво, трохи затримаєтеся в крайньому положенні, потім поверніть голову вправо і теж затримайтеся на кілька секунд. Повільно повертайтеся у вихідне положення, розслабляючи м’язи. Дана вправа допомагає попередити шийний остеохондроз при постійному сидячому положенні або тривалій роботі з нахиленою головою. Але воно протипоказано при підвищеному тиску.
 • Вправа 4. Станьте або сядьте. Спина і шия повинні бути ідеально прямими, руки потрібно витягнути уздовж тіла. Плавно піднімайте плечі вгору, в самій верхній точці потримайте їх протягом 10 секунд, потім повільно опустіть їх вниз. Напружувати потрібно і м’язи шиї, і м’язи плечей і спини. Це вправа м’яко розтягує м’язи і розслабляє їх, покращує кровообіг в пошкодженій ділянці. Воно також може бути включено в зарядку при шийно-грудної формі остеохондрозу.
 • Вправа 5. Потрібно сісти або лягти на жорсткій поверхні. Вказівний, безіменний і середній палець покласти на область шийних хребців, де ви відчуваєте біль. Тисніть на цю ділянку, одночасно повільно відводячи назад голову. Уникайте різких рухів. Зробіть декілька нахилів голови вперед і назад, розтираючи шийну область далі. Поєднання масажу і зарядки дає прекрасні результати, а саме знімає м’язові спазми, бореться з болем, покращує рухливість і кровообіг в пошкодженій ділянці.
 • Вправа 6. Теж робиться сидячи або лежачи на рівній і порівняно жорсткої поверхні. Кілька хвилин розтирайте руками область шиї, лопаток і між лопаток. Одночасно повертайте голову вліво і вправо. Те ж саме можна робити при шийно-грудному остеохондрозі, але при цьому варто поєднувати розтирання шиї і плечей з рухами плечима вперед і назад.
Дивіться також  Як правильно сушитися для рельєфу м'язів чоловікам - скидання ваги в домашніх умовах

Також буде корисна зарядка для шийного відділу хребта при остеохондрозі, спрямована на зміцнення шийних м’язів. Добре розвинений м’язовий корсет допомагає підтримувати правильну поставу, знизити навантаження на хребет і запобігає прогресуванню дистрофічних змін у дисках і хребцях. Корисні такі вправи:

 • Прийміть положення стоячи. Покладіть Руки на плечі, напружте м’язи шиї і плечового пояса. Підборіддя тягніть вгору, одночасно відводите назад лікті і плечі. Потім повільно рухайтеся ліктями і плечима вперед, плавно опускаючи при цьому голову на груди.
 • Сядьте, випряміть спину, упріться ліктем однієї руки на стіл. Праву долоню покладіть на праву скроню, і нахиляйте голову, надаючи рукою опір і намагаючись подолати цей опір, напружувати шийні м’язи. Аналогічні рухи виконуйте і в іншу сторону.
 • Сядьте за стіл, облокотитесь про нього, покладіть дві долоні на лоб. Натискайте на них головою, одночасно напружуючи шийні м’язи. Вправа допомагає зміцнити передні м’язи. Щоб зміцнити задні м’язи, покладіть долоні на потилиці і намагайтеся натиснути на них головою.

Як боротися з остеохондрозом: поради

Зарядка при шийному остеохондрозі в домашніх умовах – гідне доповнення терапії захворювання. Важливо, щоб вона була систематичної. Те, як часто потрібно робити зарядку, і протягом якого часу повинен визначати фахівець. Крім того, потрібно врахувати й інші рекомендації щодо боротьби з хворобою.

Спочатку необхідно переглянути свій спосіб життя. Звичайно, від сидячої роботи більшості з нас нікуди не дітися, але варто хоч іноді робити перерви і давати м’язам розминатися. Взагалі тим, хто страждає характерними для остеохондрозу симптомами, варто подружитися зі спортом. Робіть ранкову гімнастику, займайтеся плаванням або будь-яким іншим видом спорту – фізична активність є основною запорукою здоров’я. Також намагайтеся більше ходити.

Дивіться також  Чому після тренування болить голова і що робити з болем

Фахівець може призначити медикаменти, наприклад, таблетки або уколи. Врахуйте, що займатися самолікуванням не можна – тільки лікар може визначити, що допоможе конкретно у вашому випадку. Це можуть бути і кошти місцевого застосування, наприклад, гелі або мазі для зняття неприємних симптомів. Також потрібно буде переглянути своє харчування і додатково приймати вітаміни.

Велика важливість фізіотерапії при остеохондрозі. Крім зарядки, яку ми вже розглянули, може допомогти голковколювання, мануальна терапія, масаж і самомасаж. Пам’ятайте, що адекватні заходи лікування повинен призначати тільки лікар.

Наостанок пропонуємо подивитися відео зарядки при остеохондрозі шийного відділу хребта.

Відео-зарядка при шийному остеохондрозі