Гімнастика при грижі попереково-крижового відділу хребта в домашніх умовах – кращі вправи

Поячнично-крижова грижа є складним патологічним ураженням, яке піддається лікуванню досить важко. Хворий постійно відчуває дискомфорт, зокрема, при знаходженні в сидячому положенні і при фізичних навантаженнях, заподіюють біль повороти і нахили. Існує безліч методик боротьби з даним захворюванням, і одна з найбільш ефективних — це гімнастика при грижі попереково крижового відділу, яка майже не має обмежень і дозволяє домогтися гарних результатів.

Трохи про захворювання

Щоб зрозуміти, як лікувати захворювання, треба трохи розібратися в клінічній картині. Підвищений тиск в міжхребцевих дисках провокує дегенеративні процеси, що призводять до утворення грижі. Пульпозне ядро з часом випинається, зважаючи на це здавлюються диски. Потрібно зауважити, що попереково-крижова грижа (l5 s1) є однією з найбільш важких форм остеохондрозу і досить важко піддається лікуванню. Причини виникнення захворювання досить прості — малоактивний сидячий спосіб життя, зайва вага, травми, постійне підняття тягарів.

Основні симптоми захворювання такі:

 • Болі ниючого характеру. Больові відчуття зазвичай тимчасові, і можуть проявлятися при різких поворотах і нахилах, при довготривалому положенні сидячи, підняття чогось важкого. Зняти біль можна за допомогою знеболюючих препаратів. Якщо правильна терапія відсутня, то біль може стати постійною.
 • М’язова слабкість. Небезпека попереково-крижовій грижі в тому, що вона призводить до послабленню м’язів, тому часто хворі мають шаркаючу ходу.
 • Оніміння кінцівок. При відсутності терапії грижа активно розвивається і збільшується в розмірах, діючи на нервові корінці і провокуючи парестезію. Можливо оніміння ніг, спини і навіть в області паху. Також хворий може відчувати поколювання по шкірного покриву.
 • Також в деяких випадках можлива дисфункція органів тазу. Постійний тиск на нервові корінці може провокувати мимовільні спорожнення.

Грижу крижово-поперекового відділу ні в якому разі не можна запускати, оскільки інакше біль може стати настільки сильною, що вам буде важко навіть просто пересуватися. Запущена грижа може спровокувати навіть інвалідність, так як вона патологічно вражає тазостегнові суглоби.

Вправи при попереково крижовому грижі: ефективність

Правильні лікувальні вправи здатні значно поліпшити стан хворого. При грижі попереково-крижового відділу ЛФК дасть наступні результати:

 • зміцнювати м’язовий корсет;
 • усунуть спазми;
 • розслаблять м’язи;
 • поліпшать кровообіг;
 • стабілізує обмінні процеси;
 • поліпшать процес підживлення клітин хребта;
 • знизять рівень больових відчуттів;
 • розвантажать хребет.
Дивіться також  Як правильно дихати під час бігу: техніка дихання під час пробіжки

Якщо лікувальна гімнастика буде почала на ранній стадії захворювання, що можна попередити розростання грижі і можливі ускладнення. А основна перевага ЛФК в тому, що вона у багатьох випадках допомагає усунути необхідність в оперативному втручанні.

Важливо підбирати вправи при грижі диска попереково крижового відділу спільно з лікарем, оскільки невірні навантаження можуть принести шкоду. Так, скручування з різкими поворотами можуть призвести до зміщення диска і значно погіршити клінічну картину, через що недуга може прогресувати.

Гімнастика при грижі попереково крижового відділу: правила виконання

Відразу відзначимо, що будь-які вправи протипоказані, коли грижа знаходиться в гострій формі, інакше ви можете тільки посилити запальні реакції. На даній стадії необхідно в першу чергу зупинити запальний процес, і тільки потім приступати до ЛФК.

Лікувальна гімнастика повинна базуватися на таких правилах:

 • Виконуючи будь-яку з вправ, звертайте увагу на свої відчуття. Будь-які зміни не повинні залишитися непоміченими. Якщо ви відчули біль, відразу припиніть гімнастику.
 • Спочатку ви можете відчувати легкий дискомфорт (але не біль). Це нормально, і з часом це пройде. Якщо дискомфорт залишається і далі, варто проконсультуватися з фахівцем.
 • У перші місяці гімнастики уникайте скручувань, так як вони можуть завдати шкоди хребту.
 • Гімнастику потрібно виконувати щодня, кілька разів на день. Так ви зможете швидко і без дискомфорту зміцнити м’язи спини і позбутися від неприємних відчуттів.
 • Тренування повинно тривати не менше 20 хвилин.
 • Основне правило гімнастики при лікуванні грижі — відсутність будь-яких різких рухів. Потрібно виконувати вправи плавно і повільно, не перевантажуючи хребет.
 • Навантаження потрібно збільшувати поступово. З кожним разом можна потроху підвищувати інтенсивність і тривалість тренування, але потрібно, щоб це схвалив лікар.
Дивіться також  Лікувальні вправи при остеохондрозі шийно-грудного відділу хребта - гімнастика для всіх

Вправи при грижі попереково крижового відділу хребта

Гімнастика при грижі попереково крижового відділу хребта в домашніх умовах должна спочатку носити розслабляючий характер — саме з таких вправ і варто починати заняття. Вам потрібно подушка і стілець. Ляжте животом на стілець, нижні кінцівки залиште зігнутими в колінах і повністю розслабте м’язи. Подушка потрібна для того, щоб поверхню стільця не тиснула вам у живіт. У такому положенні варто затриматися не менше, ніж на 3-5 хвилин.

Потім переходимо до стандартним вправам, спрямованим на зміцнення м’язів спини і покращує функціональність хребта.

 • Вихідне положення — лежачи на спині. Ноги зігнути в колінах, руки розташувати уздовж тіла. Максимально напружте м’язи живота і зробіть дихальну гімнастику (вдих — на вісім, видих — на чотири). Всього підходів має бути 12.
 • Залишайтеся лежати на підлозі, а ноги повинні бути витягнуті. Підніміть корпус, не відриваючи при цьому від підлоги ноги. Затримайтеся в такому положенні на 10 секунд, потім плавно поверніться у вихідну позицію. Відпочиньте протягом 15 секунд, потім повторіть вправу. Потрібно зробити 15 підходів.
 • Початкове положення — те ж, але ноги трохи зігнуті. Виконуйте перехресні руху — тобто, покладіть ліву руку на праву ногу і навпаки. Ця вправа робиться так, що рука чинить опір тягнеться до голови коліну. На кожну ногу зробіть по 10 секунд таких маніпуляцій. Поверніться у вихідне положення і відпочиньте протягом 15 секунд. Зробіть 5-10 повторень.

Виконавши вправи, дайте м’язам розслабитися. Можна просто полежати на спині в максимально розслабленому вигляді протягом 10 хвилин.

Також варто розглянути додаткові вправи при грижі попереково крижового відділу. Їх існує багато, і підбирати їх вам індивідуально повинен лікар.

Вихідне положення — на спині. Виконуйте наступні вправи:

 • Лежачи на спині на підлозі, ноги тримайте прямо. Руки розкиньте в сторони і проробляйте ними перехресні рухи, що імітують ножиці. Зробити 10 підходів.
 • Залишайтеся в такому ж положенні. Тепер ліва рука повинна тягнутися до правої, щоб тулуб не поверталося, і таз не відривався від поверхні підлоги. Потім зробіть те ж саме для правої руки, які тягнуться до лівої. Зробити 10 підходів.
 • Положення — лежачи на спині, але тепер вже з зігнутими ногами. Суть вправи в згинанні ніг всередину, щоб коліно стосувалося щиколотки, але щоб ні корпус, ні друга нога при цьому не рухалися. В області попереку не повинно виникати ніяких больових відчуттів. Якщо відзначається дискомфорт, краще припинити виконувати вправу. Повторити теж 10 разів.
Дивіться також  Бубновський: вправи для хребта в домашніх умовах на відео

В положенні на животі вправі я будуть такими:

 • Ляжте на живіт і розкиньте в сторони руки і ноги. Витягайте їх настільки сильно, наскільки можете протягом 15 секунд. Зробити 10 підходів.
 • Наступна вправа передбачає роботу тільки ніг. Не відриваючи кінцівки від статі, ви повинні максимально розвести їх в сторони, а після звести разом. Зробіть 10 повторень в одному підході. Всього підходів повинно бути п’ять.
 • Потрібно зробити 10 віджимань від підлоги. В процесі виконання контролюйте положення спини і попереку — вони повинні залишатися рівними. Виконайте п’ять підходів.

Такі вправи виконуються в положенні лежачи на боці:

 • Витягнувши ноги лежачи на лівому боці, зігніть знаходиться зверху ногу на коліно і підтягніть її до грудей. Зробіть 10 аналогічних повторень. Потім плавно переверніться на правий бік і зробіть те ж саме. Всього виконайте п’ять підходів.
 • Лежачи на боці, спробуйте зробити десять повторень описують кругових рухів. Всього підходів повинно бути п’ять.
 • Ляжте на лівий бік, підніміть вгору знаходяться вгорі руку і ногу. Те ж саме проробіть для іншого боки. Один підхід включає в себе п’ятнадцять рухів, а всього їх має бути п’ять.

Регулярно виконувані вправи при попереково крижовому грижі допоможуть значно полегшити стан хворого і попередити низку проблем. Пропонуємо подивитися відео, що демонструють їх виконання.

Грижа попереково-крижового відділу хребта: вправи