Хатха-йога: що це таке і для чого потрібно

Йога – практика жива і природна, що допомагає розвинути те, що у нас є і так. Багато хто сприймає її як скручування в якісь абсолютно незручні і неприродні пози, але насправді йога – це щось більше. Це гармонія, як внутрішня, так і зовнішня, як духовна, так і фізична. Особливо популярна хатха йога, яка підходить і новачкам. Потрібно розібратися з тим, що це таке — хатха йога, чим вона відрізняється від йоги, і що потрібно знати, якщо ви вирішили почати займатися.

Що таке хатха-йога, і чим вона відрізняється від йоги?

Хатха йога являє собою конкретний вид йоги, але багато хто не розуміють, чим вона відрізняється від класичної йогической практики. Насправді все просто. Хатха йога – це один з маси різних підходів йоги або її видів. Видів таких виділяється дуже багато. Вважається, що видів йоги стільки, скільки самої людини проявів. Хатха йога є таким підходом, при якому наше тіло буде приймати статичні положення або пози. Вони можуть бути досить складними, а можуть бути і цілком простими і природними. Таким чином, відмінність хатха йоги від йоги – не зовсім правильне поняття, оскільки вона і є йога, але окрема її різновид.

Говорячи про те, що це, хатха йога, потрібно відзначити, що чимось новим її назвати не можна. Офіційна історія триває вже тисячу років. Засновник практики жив у десятому столітті. «Хатха» в перекладі означає напругу, зусилля, інтенсивність. Йога ж, як відомо – це єднання. З такого перекладу можна зробити висновок, що для істинного єднання при хатха йоги будуть потрібні певні зусилля:

 • Класична техніка передбачає те, що наголос буде робитися на розвиток тіла.
 • Статичні пози вважаються корисними для хребта, суглобів, зміцнення духу.
 • Хатха йога приділяє чимало уваги дихальним вправам. Вона допомагає нормалізувати метаболізм. Крім того, велике її вплив на емоційний стан людини – вона дозволяє позбутися від переживань, знайти гармонію.
 • Вправи на концентрацію підвищують зібраність, роблять благотворний вплив на зір.
 • Медитації – це частина духовного просвітлення. Хоча основний упор на них не робляться, вони можуть бути включені у загальні програми.
Дивіться також  Анастасія Бурдюг: гімнастика для обличчя - відео вправи Суперлицо

Звичайно, сучасна хатха-йога відрізняється від оригінальних методик, створених більше тисячі років тому, але основні принципи залишаються тими ж. Про те, як почати займатися хатха-йогою, і з яких вправ починати, ви можете прочитати в окремій статті.

Особливості дихання при заняттях хатха йогою

Дуже важливо правильне харчування і дихання при хатха йоги. Спочатку поговоримо про диханні. Тут варто знати наступні аспекти:

 • Дихати потрібно вдумливо. Правильне дихання допоможе посилити оздоровчий ефект. Воно дасть можливість прокинутися на початку заняття і розслабитися в кінці. Дихання для новачка може стати засобом швидко досягти прогресу. Правильна техніка допомагає полегшити больові відчуття при асани з глибокої розтяжкою.
 • Інструктори на початку занять зазвичай проводять розминку або застосовують спеціальний розігріваючий комплекс. При розминці зазвичай потрібно дихати інтенсивно, рухи робляться швидкі. Їх також іноді поєднують з невеликими затримками дихання. Перед асанами, особливо якщо ви виконуєте їх вранці, можна розігріти м’язи і суглоби. Тоді тіло стане м’якше і слухнянішою. Між прийомом їжі і початком заняття повинно пройти не менше двох годин, інакше активні дихальні техніки можуть спровокувати неприємні відчуття в шлунку.
 • Основна складова при хатха йоги – це динамічні комплекси асан і статичне утримання певних поз. Перед тим як увійти в асану або вийти з неї, інструктор каже, що зробити – видих або вдих. Ці інструкції важливо слухати і не збиватися. У процесі тренування дихання має бути спокійним і рівним. Зриви і мимовільні затримки будуть зайвими. У деяких йогічних школах використовується дихальна техніка уджайи, але для новачків дотримуватися її протягом усього заняття, тому її можна включати поступово.
 • Рівне дихання особливо важливо, якщо виконуються асани на баланс, а також силові. Завдяки цьому ви забезпечите м’язи і тканини стабільним киснем, тіло зможе звикнути до навантажень, а ви уникнете перенапруги.
 • Якщо говорити про асанах на розтяжку, особливо, тих, які передбачають утримання більше 20-30 секунд, то вони можуть викликати больові відчуття, особливо у новачків. Позбутися від них допоможе рівне і спокійне дихання, передбачає повні довгі вдихи і видихи. В результаті біль перетвориться на приємне відчуття розслаблення і розкриття.
 • Прогини майже завжди виконуються на вдиху. На вдиху тіло зібрано, потрібен підвищений контроль. Прогини дадуть можливість підбадьоритися, поліпшать легеневе дихання, тому в них логічно входити на вдиху, а після дихати спокійно і рівно. Скрутки теж зазвичай роблять на вдиху. А ось асани з розслаблюючим дією і нахили рекомендується виконувати на видиху.
 • Одна з складових хатха йоги, шавасана, передбачає максимальне розслаблення тіла, його охолодження і збереження нерухомості. При цьому дихання повинно поступово сповільнюватися, можливі навіть його мимовільні затримки, причому і досить довгі, але дискомфорту вони чинити не будуть. Явище це цілком нормальне, боятися його не варто.
Дивіться також  Mary Helen Bowers - ballet beautiful body blast, дивитися відео онлайн

Особливості правильного харчування

Йоги впевнені, що з їжею вони поглинають життєдайну енергію.Коли вони п’ють звичайну воду, то відчувають, як вливають в себе прану. Тому будь-яка трапеза для них стає процесом насичення енергією. Щоб цей процес приносив максимальну користь, потрібно дотримуватися певних правил у харчуванні.

Основне – це не переїдати. Навіть найкорисніші продукти можуть завдати шкоди, якщо вживати їх у надто великій кількості. Принцип харчування йогів в тому, що важливо не те, скільки було з’їдено, а те, скільки було засвоєно організмом. Зайву їжу організм трансформує в жирові відкладення. Людина стає грузнее, втрачає енергійність і рухливість. З часом регулярне переїдання призводить до погіршення здоров’я, зниження життєздатності організму.

Тут варто брати приклад з тварин. Вони ніколи не їдять більше, ніж потрібно організму. Так і дитина, яка ще не вміє впливати на свої інстинкти, навряд чи буде їсти тоді, коли він не хоче.

Вживати їжу йоги радять тільки тоді, коли ви відчуваєте почуття голоду. А справжній голод – це не підсос під ложечкою, а величезне бажання з’їсти хоч щось, наприклад, черству скоринку хліба.

Для йогів важливий ритм у всьому – у вживанні їжі, диханні, в їжі. Філософія їх наполягає на тому, що організм здатний пристосовуватися до ритму, який йому запропоновано, і харчування це теж стосується. У певний час організм починає виділяти ферменти і соки, травна система активізується, готується прийняти їжу.

Важливо для йогів пережовування їжі. Якщо ретельно її пережовувати, буде потрібно менша її кількість, і шлунку і кишечнику буде легше її переробити. Правильне пережовування знижує ризики виникнення гастриту, виразки, диспепсії.

У йогів в пріоритеті вегетаріанська їжа, така як фрукти, овочі, зерновий хліб, молоко, горіхи, мед. Вони часто обмежують раціон саме цими продуктами, і через це ніколи не страждають від зайвої ваги.

Дивіться також  Краща ранкова зарядка для жінок - вправи на ранок

Корисною серед йогів вважається їжа, що не піддається кулінарній обробці. Однак якщо сироїдіння дотримуватися ви не хочете, хоча б мінімізуйте кількість в раціоні смаженого. У процесі смаження якість продуктів сильно змінюється, їжа стає важкою для перетравлення і набагато менш корисною. Рекомендується варити їжу або готувати на пару. Так в ній залишиться максимум поживних компонентів, вона краще засвоюється. Рекомендується уникати солоного, копченого, консервації. Від м’яса відмовлятися не обов’язково, але бажано обмежити його вживання до 2-3 разів на тиждень. Його також рекомендується варити або готувати на пару.

Хатха йога – чудовий спосіб досягти гармонії між душею і тілом. Вона доступна і в домашніх умовах теж. Щоб досягти максимального результату, стежте за своїм диханням у процесі виконання асан, а також відповідально ставитеся до того, що ви їсте.

Відео-вправи їх хатха-йоги для початківців