Комплекс вправ при викривленні постави у дітей та підлітків

Для багатьох батьків є актуальною проблема правильної постави у дитини. На жаль, багато причин зараз призводять до неправильного формування дитячої постави. Це може бути неправильний сон, постійне сидіння, звичка сутулитися і так далі. Адже неправильна постава — це не тільки негарно, але й небезпечно для здоров’я. Правильний комплекс вправ при викривленні постави у дітей допомагає вирішити проблему, адже хребет малюка ще не сформувався, а значить, він легко йде на зміни.

Трохи про правильну поставу

Під правильною поставою прийнято розуміти положення тіла, при якому голова трохи піднята, плечі розгорнуті, лопатки наближені до хребта, не виступаючи при цьому, а лінія живота не виходить за рівень грудної клітини.

Правильна постава — запорука здоров’я. І це не просто гучні слова. Важливо поставитися до цього відповідально, оскільки викривлення хребта і порушення у роботі м’язів спини провокують серйозні порушення в роботі внутрішніх органів. Дитина з викривленою спиною більше схильний до застуд, бронхіту, гастриту, запорів, проблем у розвитку серця і легенів.

За хребтом малюка потрібно стежити з самих ранніх років. Потрібно просто і доступно пояснити дитині, що якщо він буде нерівно тримати спинку і неправильно сидіти, може захворіти. Важливо взяти за правило робити з малюком легкі вправи для профілактики — це запобіжить багато неприємності.

Порушення постави досить часто виявляються в шкільному віці. Школярам доводиться довго перебувати в одному і тому ж положенні, м’язи постійно напружені, вони втомлюються, виникає біль. Для зняття напруги дитині потрібно постійно міняти положення, згинати хребет і відхилятися в сторону.

Якщо у дитини помічаються такі симптоми, як постійна втомлюваність, незграбність, головний біль і біль в шиї, він відмовляється від активності, скаржиться на хрускіт суглобів і біль у кінцівках у процесі руху, важливо проконсультуватися з лікарем. Не займайтеся самолікуванням, інакше можна тільки погіршити ситуацію. Тільки фахівець може визначити рівень порушення постави і порадити процедури, які будуть корисні у вашому випадку.

Формування постави є досить тривалим процесом, що починається з народження і триваючим до 25 років. Особливу увагу потрібно звернути на поставу в період, коли малюки активно ростуть — 5-6 років у дошкільнят, а також підлітковий вік: 11-13 років у дівчаток і 13-15 років у хлопчиків.

Щоб уникнути порушення постави у дітей, дотримуйтеся наступних принципів:

 • Правильна організація сну. Потрібно застосовувати жорсткий матрац і спеціальну ортопедичну подушку, що допоможе забезпечити правильну роботу хребта. Постарайтеся привчити малюка спати на спині.
 • Боротьба з малорухомістю. Звертайте увагу на те, щоб дитина вів активний спосіб життя, більше гуляв, грав у рухливі ігри.
 • Правильний підбір взуття. Намагайтеся купувати взуття з супінатором, яка допоможе забезпечити правильну ходу. Також стежте за тим, щоб дитина не искривлял ступні при ходьбі.
 • Контроль навантаження на хребет. Слідкуйте за тим, щоб вона була рівномірною. Не дозволяйте носити надмірно важкі портфелі і постійно носити сумку на одному плечі.
 • Правильна ходьба. Важливо позбавити дитину від звички стояти, спираючись на одну ногу. Це провокує косе положення тіла, що призводить до неправильного вигину хребта в свою чергу.
 • Правильний вибір меблів. Меблі потрібно підбирати з урахуванням віку та індивідуальних особливостей малюка. Привчіть його правильно сидіти за столом. Оптимальна відстань між столом і очима — 30-35 див. В такій позиції постава буде максимально правильною, і хребет буде розвантажуватися. Стільці краще використовувати зі спинкою. Нехай дитина не лягає на стіл. Якщо він відчуває втому в спині, нехай зробить перерву — полежить або посувається.
Дивіться також  Зміцнюючі вправи для кистей рук і пальців

Вправи для виправлення постави у дітей

Існує велика кількість комплексів вправ для постави дітям. Нижче ви знайдете базовий комплекс, який можна застосовувати як для виправлення постави, так і для профілактики її порушень.

 • Потрібно ходити на місці, утримуючи поставу рівною протягом 10-15 хвилин.
 • Виконайте десять присідань, витягаючи руки перед собою і тримаючи спину рівною.
 • Стоячи рівно, потрібно по черзі розслабити всі м’язи тіла, а потім напружити їх, не згинаючи спину.
 • Сісти на стілець або на підлогу. Наблизити лопатки максимально близько один до одного, потім розслабитися. Повторити вправу десять разів.
 • Вихідне положення — лежачи на спині. По черзі піднімайте ноги вгору, затримуючи їх у верхньому положенні на п’ять секунд. Повторити десять разів.
 • Потрібно стати рівно, ноги поставити на ширину плечей, руки поставити на пояс. На вдиху розведіть лікті, щоб лопатки зустрілися. На видиху поверніться у вихідне положення. Повторити 5-10 разів.
 • Руки потрібно з’єднати за спиною. Зробити за п’ять нахилів в сторони. Дихання може бути довільним.
 • У руки візьміть гімнастичну палицю і витягнути руки перед собою. На видиху сісти, на вдиху повернутися у вихідне положення.
 • Для наступної вправи потрібно лягти на живіт, витягаючи вперед руки. Одночасно піднімайте руки і ноги вгору, трохи прогинаючись в попереку. Повторити вправу п’ять разів.
 • Наступна вправа — ходьба на носках з книжкою на голові. Можна влаштувати з дитиною змагання і ходити з ним разом.
 • Інша вправа, відмінно формує поставу — «кішка». Стоячи на колінах, малюк повинен впертися руками в підлогу, голова опущена. Малюкові потрібно згинати містком спину, а потім прогинати її, піднімаючи високо голову і выгибаясь вже в протилежний бік.
 • Малюкові потрібно сісти по-турецьки. Спину нехай тримає рівно, а витягне руки над головою і тягнеться як можна вище. Виконати рекомендується 2-3 повторення.
Дивіться також  Як виправити поставу в домашніх умовах

Ці вправи для постави є універсальними, їх можна робити дітям 10 років, старшим або молодшим, а також дорослим.

Вправи при порушенні постави у дітей, спрямовані на зміцнення м’язів спини

Вправи для правильної постави у дітей також повинні зміцнювати м’язи спини. Час виконання їх становить 30 секунд — три хвилини. Вони можуть бути наступними:

 • Сядьте на підлогу, коліна підтягніть до себе, обхоплюючи руками. Потрібно покататися на спині на підлозі, а потім повернутися у вихідне положення.
 • Вихідна позиція — лежачи на спині. Виконуйте кругові рухи ногами, імітуючи їзду на спині.
 • Ляжте на спину, руки витягніть уздовж тулуба, ноги зігніть в колінах. Відірвіть Таз якомога вище від підлоги, утримаєтеся в такому положенні на п’ять секунд, потім поверніться у вихідне положення. Повторити вправу п’ять разів.
 • Дитині потрібно упертися в підлогу руками, мама ж в цей час повинна взяти його за щиколотки. Нехай малюк ходить на руках протягом 2-3 хвилин.
 • По черзі ходіть на п’ятах, шкарпетках, зовнішніх краях стоп по півхвилини. Потім встаньте на карачки і витягайте ліву руку і праву ногу, а потім змініть їх.

Вправи для постави для дітей молодше 4 років

Вправи для постави дітям 3-4 років повинні виконуватися у вигляді гри. Вони можуть бути наступними:

 • Ходьба по мотузці, розташованої по підлозі, наче канатохідця.
 • Нехай малюк повзає по підлозі під натягнутою мотузкою.
 • Вправа «крокодил». Малюкові потрібно лягти на живіт на підлогу, витягнути вперед руки. Потім нехай підніме голову плавно вгору, при цьому прогинаючи поперек і не відриваючи від підлоги рук. Плавно поверніться у вихідне положення. Вправу потрібно повторити кілька разів.
 • Вправа «дроворуб». Малюкові потрібно виконувати нахили, ніби він рубає дрова.

Для того щоб постава до малюка формувалася правильно, корисні такі види спорту, як плавання, волейбол, баскетбол. Також рекомендується кожні пару годин проводити невеликі фізкультхвилинки.

Дивіться також  Як стрибати в резиночку: схема і правила гри для дівчаток

Комплекс вправ для дітей з порушенням постави краще всього виконувати через або за годину до прийому їжі вранці або ввечері.

Вправи для постави для підлітків

Важливо підібрати правильні вправи для виправлення постави у підлітків. Вони можуть бути наступними:

 • Ляжте на підлогу на спину. Намагайтеся підняти голову і плечі, тримаючи тулуб притиснутим до підлоги. Затримайтеся на кілька секунд.
 • В положенні лежачи на видиху піднімайте спочатку коліно однієї ноги до живота, а потім — другий.
 • Ляжте на спину, ноги зігніть в колінах, ступні знаходяться на підлозі, руки розташовані уздовж тіла. Потрібно виконувати підйоми тазу, не відриваючи від підлоги руки.
 • Вправа «велосипед». Виконується в положенні лежачи на спині, руки вздовж тіла. Ногами виконуйте кругові рухи ногами, ніби їдете на велосипеді.
 • Ляжте на живіт, руки поставте на пояс. Піднімайте голову і плечі, намагаючись звести лопатки, потім акуратно поверніться у вихідне положення.
 • В положенні лежачи на животі відривайте одночасно голову, руки і ноги. Виконується вправа протягом десяти секунд. Повторити його потрібно п’ять разів. Кількість часу підвищується поступово.
 • Ляжте на живіт, руки поставте перед собою. Піднімайте одночасно руки і ноги, затримайтеся на кілька секунд, потім поверніться у вихідне положення. Виконати 15 разів.
 • Лежачи на животі, візьміться за свої щиколотки. Прогніться на максимальну відстань від рівня підлоги. Поверніться у вихідне положення.
 • Виконуйте віджимання від підлоги, зберігаючи спину прямою, не менше п’яти разів.
 • Вихідне положення стоячи. Ходіть на носочках, а потім на п’ятах протягом 40 секунд. Повторити чотири рази.
 • Вправа «Кішка». Встаньте на коліна, впираючись руками від підлоги. Вигинайте спину вгору півколом з опущеною головою. Потім піднімайте голову вгору і прогинайте спину вже всередину. Повторювати кілька разів.
 • У положенні стоячи з’єднайте руки за спиною і виконайте кілька нахилів.
 • Стоячи на підлозі з ноги на ширині плечей, опустіть тулуб горизонтально. Потім розслабтеся і струсніть руки. Поверніться у вихідне положення. Повторити рекомендується шість разів.

Правильний комплекс вправ для виправлення постави у дітей, який можна виконувати і в домашніх умовах, допоможе вирішити наявні проблеми. Пам’ятайте, що чим раніше почати роботу над правильною поставою, тим вище ймовірність того, що ви попередьте всі можливі негативні наслідки в подальшому.

Вправи для виправлення постави у дітей на відео