Лікувальні вправи при сколіозі хребта в домашніх умовах (лфк)

Сколіоз — досить поширене захворювання, що є супутником багатьох людей зважаючи на особливості сучасного способу життя. Одна з ефективних заходів терапії – це гімнастика при сколіозі, допомагає нормалізувати стан. Розглянемо, що вона собою представляє і як її виконувати.

Вправи при сколіозі хребта: особливості

Навряд чи хоч одне сучасне ліки може замінити лікувальну фізкультуру. Регулярно виконується комплекс вправ при сколіозі допомагає впоратися з такими завданнями:

 • повернути мишам силу і пружність, сформувати міцний м’язовий каркас хребта;
 • усунути з м’язів патологічне напруження;
 • попередити прогресування захворювання, зупинивши збільшення кута викривлення хребта;
 • поліпшити роботу серця і судин, нормалізувати дихання;
 • знизити або прибрати повністю бічні викривлення хребта.

Зважаючи на це лікувальна гімнастика при сколіозі є ключовим методом консервативного лікування, і це визнається ортопедами і верберологами всього світу. Комплекси вправ можуть використовуватися як єдиний метод терапії при початкових стадіях патологічного вигину хребта. Також вони обов’язково застосовуються в лікуванні 3 і 4 стадії сколіозу.

Сколіоз дуже часто розвивається під час інтенсивного росту дитини. У цей період сегменти хребта ще дуже нестабільні, і фізичний вплив на них має бути дуже обережним і максимально професійним. В іншому випадку можливий серйозної шкоди, а саме збільшення кута викривлення, защемлення внутрішніх органів, порушення роботи серця і дихальної системи.

Щоб вправи дали зрозуміти, потрібно підбирати з урахуванням того, в якому з відділів хребта розвиваються порушення. Їх потрібно робити регулярно, а попередньо навчити техніці повинен інструктор.

Гімнастика при сколіозі в домашніх умовах: основні правила

Вправи для спини при сколіозі повинні відповідати кільком основним правилам, які обов’язково потрібно враховувати при складанні комплексу.

1. Важливо виключити всі види вправ, які можуть погіршити стан хребта. До них відносяться наступні:

 • підтягування і вис на перекладинах і шведських стінках;
 • елементи акробатики, такі як перекиди, підскоки, «ластівка»;
 • силові вправи із застосуванням гантелей і гир;
 • швидкий біг;
 • будь-які стрибки;
 • обертання торсом у вертикальному положенні.

2. Перші заняття повинні проводитися в повільному темпі. Потрібно контролювати і відслідковувати реакцію тіла на кожне з вправ.

3. Навантаження з кількістю повторів задаються поступово, щоб м’язи і хребет не перенапрягались

4. Вправи розраховані виключно на пасивне витягування хребта.

Дивіться також  Гімнастика для шиї Бубновського: вправи на відео

5. Потрібно регулярно чергувати вправи для м’язів плечового поясу і вправи для ніг і поперекового відділу.

Вправи при сколіозі хребта в домашніх умовах, які були призначені лікарем, потрібно повторювати кожен день, без перерв. Закінчивши заняття, робіть відпочинок, лікування 30 хвилин лежачи на боці.

Етапи тренування при сколіозі

Кожне заняття повинно проводитися чітко у відповідності з планом тренування – це допоможе отримати від кожної вправи максимальний ефект.

Заняття розділяються на наступні етапи:

 • Розминка. Передбачає підготовку зв’язкового апарату до виконання базових навантажень, стимуляцію кровообігу в м’язових тканинах, установлення правильного ритму дихання.
 • Основні навантаження. Включають в себе корекцію патологічного викривлення, стимуляцію рухової активності м’язів, а також відновлення правильних функцій внутрішніх систем в організмі.
 • Висновок. На цьому етапі ми поступово знижуємо навантаження, відновлюємо звичний ритм дихання.

На кожному з етапів важливо приділяти достатньо уваги правильному диханню. Це буде сприяти стимуляції функціонування легенів і додатковому припливу до м’язів кисню.

Вправи для сколіозу в домашніх умовах: приблизний комплекс

Пам’ятайте, що кожен з елементів лікувальної фізкультури при сколіозі повинен підбиратися індивідуально. Наведемо приклад стандартного заняття, застосовуваного при даній проблемі.

1. Розминка

Комплекс вправ лфк при сколіозі потрібно починати з випрямлення спини. Спочатку притисніться спиною до будь-якої рівної вертикальної поверхні, переконайтеся, що її стосуються ваші ікри, лопатки й сідниці. Постарайтеся запам’ятати подібне становище і не змінювати його. Тепер треба відступити на два кроки.

Тепер безпосередньо вправи:

 • Встаньте прямо, поставте ноги на ширину плечей. Одночасно підніміть вгору обидві руки, розведіть їх в сторони і трохи назад. Повторити вправу потрібно чотири рази.
 • Встаньте рівно, ноги поставте разом, руки поставте на пояс. По черзі згинайте в колінах ноги, трохи піднімаючи їх вгору, неглибоко присядьте. Повторіть 3-5 разів.
 • Вихідне положення аналогічно попередній вправі. Ходіть на місці. При ходьбі не слід високо піднімати коліна. На рахунок один-два вдихайте, на рахунок три-чотири – видихайте. При вдиху піднімайте руки вгору через сторони, на видиху плавно опускайте їх.

2. Базові вправи

Ці вправи для виправлення сколіозу будуть наступними:

 • Ляжте на спину, покладіть руки за голову. На вдиху розведіть лікті в сторони, видихаючи, прийміть вихідне положення. Ці заходи потрібно повторити п’ять разів.
 • Вихідне положення аналогічне. Зігніть одну ногу, підтягніть коліно до живота, повторіть те ж саме другою ногою, потім – двома разом. Повторити вправу потрібно 3-4 рази.
 • Потрібно лягти на живіт, руки витягнути по швах, впертися долонями в підлогу. На вдиху, спираючись на руки, підніміть одну ногу нагору, наскільки ви можете. Потім на видиху поверніться у вихідну позицію. Те ж саме повторіть для іншої ноги. Кожну вправу рекомендується повторити, як мінімум, по три рази.
 • Тепер ляжте на спину, руки витягніть уздовж голови. Потрібно робити пасивне витягування. Вдихаючи, намагайтеся тягнути голову і плечі вгору, а ноги одночасно з цим – вниз.
 • Ляжте на живіт. Руками і ногами одночасно імітуйте руху, як при плаванні.
Дивіться також  Грижа поперекового відділу хребта: лікування вправами Бубновського

3. Заключні вправи

Вони будуть наступними:

 • Треба встати рівно, помістити руки на пояс. Потрібно ходити на місці. При ходьбі на вдиху піднімайте руки вгору і одночасно з цим переходьте на ходьбу на носках. Видихаючи, опустіть руки і йдіть тепер на п’ятах.
 • Вихідне положення аналогічне. Ходіть з високим підніманням колін.

На фото ви побачите зразковий комплекс вправ при сколіозі.

Кращі вправи при сколіозі

Швейцарські ортопеди і вертебрологи разом з фахівцями з ЛФК розробили комплекс вправ для виправлення сколіозу, який допомагає максимально ефективно задіяти основні групи м’язів, збільшуючи їх пружність та еластичність. Він включає в себе такі вправи:

Вправи для м’язів спини:

 • Ляжте на живіт, руки розташуйте по сторонах. Підніміть вгору голову і спробуйте підняти плечі, одночасно з цим стискаючи кисті в кулак і розтискаючи їх. Почніть з п’яти разів, поступово збільшуйте кількість до 15.
 • Ляжте на живіт і помістіть руки вздовж тулуба. Піднімайте по черзі ноги, не відриваючи від підлоги таз. Вправу потрібно повторити п’ять разів.

Вправи для бокових м’язів спини:

 • Ляжте на правий бік, тепер підніміть праву ногу вгору по ходу тулуба, ліву ж покладіть рівне зверху. Плавно піднімайте ліву ногу і так само плавно опускайте її. Повторіть для кожної сторони по п’ять разів.
 • Ляжте на бік. Руку, яка внизу, витягніть вгору, упріться другою рукою в підлогу на рівні грудей. Обидві ноги підніміть наскільки, наскільки можете. Те ж саме повторіть для іншої боки. Для кожної сторони потрібно зробити по 3 рази.

Для м’язів черевного преса виконуйте наступну вправу:

 • Потрібно лягти на спину, руки покласти по швах. Підніміть одну ногу, не згинаючи при цьому коліно, потримайте кілька секунд. Те ж саме повторіть для іншої ноги. Після підніміть обидві ноги разом. Починайте з трьох повторень, потім збільшуйте навантаження до 7 разів.
Дивіться також  Як правильно сушитися для рельєфу м'язів чоловікам - скидання ваги в домашніх умовах

Вправа для виправлення постави:

 • Ляжте на спину. Ноги тримайте разом, руки покладіть вздовж тіла. На секунду потрібно підняти голову і плечі, потім плавно опустити їх, без ривків.

Вправа для виправлення хребта:

 • Для цієї вправи вам потрібно буде заздалегідь підготувати пакет з піском вагою не більше 1 кг Сядьте на стілець, помістіть пакет собі на голову так, щоб він не падав. Потім плавно встаньте і трохи походіть, щоб пакет не падала з голови.

Види навантажень ЛФК при сколіозі

Бічне викривлення хребта призводить до важких навантажень на зв’язковий апарат. Парні м’язи отримують значні відмінності в натягу. М’язи на випуклій стороні постійно в тонусі, що з часом призводить до погіршення і втрати їх скорочувальної здатності. Парні ж їх «опоненти» з протилежного боку завжди скорочені, розслаблені. Зважаючи на відсутність рухів вони послаблюються, що може в подальшому спричинити атрофію.

Тому важливо, щоб вправи для лікування сколіозу в домашніх умовах включали в себе чотири види навантажень:

 • Несиметричні. Дозволяють тренувати м’язи лише з одного боку тулуба, протилежна ж група м’язів при цьому розслаблена.
 • Симетричні. Допомагають утримувати хребет у природному з анатомічної точки зору положенні. Навантаження однаково розподіляється на м’язи з двох сторін, в результаті тонус їх вирівнюється, і це робить благотворний вплив на динаміку вирівнювання хребта.
 • Деторсионные. Допомагають зняти навантаження з напружених м’язів, одночасно з цим стимулюючи роботу розслаблених.
 • Загальнозміцнюючі. Сприяють стимуляції роботи імунної системи, допомагають підвищити витривалість і поліпшити загальний фізичний розвиток всього тіла.

Врахуйте, що ефективність застосування лікувальної фізкультури при сколіозі буде визначатися тим, наскільки відповідально ви ставитеся до занять, виконуєте всі приписи. Також важливо постійно контролювати поставу.

Гімнастика при сколіозі на відео