Міфи і правда про вегетаріанство: факти, докази, спростування

Розвінчуємо міфи про вегетаріанство: вся правда про цієї ідеології і її системі живлення. Спростування побудовані на основі наукових фактів і прикладів з життя. У сучасному суспільстві, незважаючи на максимальну інформаційність і відкритість, досі витають міфи про вегетаріанство, які давно пора розвіяти.

Розвінчуємо міфи про вегетаріанство: вся правда про цієї ідеології і її системі живлення. Спростування побудовані на основі наукових фактів і прикладів з життя.

У сучасному суспільстві, незважаючи на максимальну інформаційність і відкритість, досі витають міфи про вегетаріанство, які давно пора розвіяти. По-перше, незважаючи на безліч відгалужень і течій, ця ідеологія вже остаточно склалася історично, тому основні її правила всім відомі. По-друге, до цього моменту проведено величезну кількість різноманітних досліджень, давно спростували всі ці казки і байки, які так наполегливо мусуються і обговорюються. Так що не ведіться на поводу у чуток — будьте грамотними людьми.

Міф 1. Вегетаріанство чуже людині, так як за своєю природою він хижак

Будемо поважати міфи, які намагаються ґрунтуватися на наукових фактах. Але якщо взяли теорію еволюції, то розвивайте і доводьте думку до кінця. Для того, щоб вирішити, хто ж людина за своєю природою спочатку — травоїдна або хижак, потрібно поглянути на деякі анатомічні особливості. І вчені цей аналіз вже давно провели.

Результати виявилися наступними:

 • плоскі корінні зуби, нерозвинені ікла, гострі різці — ознаки травоїдного, тоді як наявність зубної емалі і заміна всіх зубів протягом усього життя тільки один раз — таке спостерігається в природі лише у хижаків;
 • людина виділяє лужну слину з ферментами, переварюють крохмаль, — це нам дісталося теж від травоїдних;
 • шлунковий сік у людини не такий концентрований, як у хижаків, але і набагато кисліше, ніж у травоїдних;
 • кишечник по довжині займає проміжне положення: довший, ніж у хижаків, але коротше, ніж у травоїдних.

Всі ці факти наочно показують, що людина — істота всеїдна, його не можна відносити до якоїсь певної групи. Він може однаково харчуватися і м’ясом, і рослинною їжею. А віддати чи немає чого-небудь перевагу — його право.

Так що вегетаріанство не чуже йому, тим більше, що в плані продуктів, воно може бути досить різним і місцями спірним. Про це читайте в статті: «Види вегетаріанства».

Міф 2. М’ясо заборонено вегетаріанство, так як воно затримується в шлунку до 36 годин і починає гнити

Знову-таки необхідно знати анатомію, щоб з легкістю розвінчати цей міф. Якщо б він був правдою, вегетаріанців було б набагато більше, так як люди самі відмовлялися від їжі, яка настільки шкідлива.

Насправді час перетравлення м’яса наступне:

 • окремі сорти риби (тріска, камбала, палтус) перетравлюються за 30 хв;
 • більше жирні сорти (лосось, форель, оселедець, тунець) — за 45-60 хв;
 • курка без шкірки — за 1,5-2 години;
 • індичка без шкірки — за 2 години;
 • яловичина, баранина — за 3-4 години;
 • свинина — за 4,5-5 годин.
Дивіться також  Суші-дієта: 2 варіанти меню, таблиця калорійності суші та ролів

Так, м’ясо порівняно з іншими продуктами перетравлюється набагато довше («кавун», наприклад, піде за 20 хв, капуста — за 45, бобові та молочні — за 90 і т. д.). Тому вегетаріанство, безсумнівно, корисніше в цьому плані, так як набагато менше навантажує ШКТ. Але говорити про те, що м’ясо завдає здоров’ю людини такий от збиток у вигляді гниття, не можна — це неправда.

Міф 3. Вегетаріанство — не для чоловіків, так як відсутність м’яса в раціоні робить їх слабкішим

Абсолютно необґрунтоване думку. Дійсно, один із стереотипів сучасного суспільства такий, що чоловіки не можуть обходитися без м’яса. Всі ці фруктики, овочі, соки — нібито прерогатива виключно представниць слабкої статі. А ось справжні мужики для накачування м’язів просто зобов’язані є криваві стейки, бефстроганов, курячі грудки і т. д.

Заснований міф на те, що в м’ясі, дійсно, присутній білок, який є будівельним матеріалом для красивого, підтягнутого тіла при регулярних заняттях спортом.

Але поспішаємо розвіяти його: у вегетаріанстві, щоб забезпечити організм необхідною кількістю білка, в раціон вводяться інші продукти, які їм збагачені:

 • водорость спіруліна;
 • соя;
 • гречка;
 • кіноа (зернова хлібна культура);
 • молочні продукти (основне джерело);
 • яйця (білок в чистому вигляді).

Якщо в раціоні чоловіка-вегетаріанця будуть присутні дані продукти, він ніколи не буде відчувати брак білка в організмі. Це ніяк не вплине на його гарну, атлетичну фігуру, якщо він займається спортом. Мало того, дослідження показали, що вегетаріанство робить людей витривалішими і енергійніше. І чутки про слабкість — не більш ніж міф.

Якщо є якісь сумніви на цей рахунок, просто перегляньте список чоловіків-спортсменів, які отримали всесвітню популярність завдяки своїм досягненням, і є істинними вегетаріанцями:

 • Білл Перл — бодібілдер, 4 рази ставав «Містером Всесвіт»;
 • Стен Прайс — рекордсмен з підняття важких речей;
 • Брюс Лі — не лише актор, але й майстер східних єдиноборств, занесений в книгу Гіннесса 12 разів;
 • Мак Данциг — бої без правил, чемпіон світу;
 • Скотт Юрек — марафонець;
 • Карл Льюїс — легкоатлет і спринтер;
 • Кріс Кемпбел — боротьба, олімпійський чемпіон;
 • Пітер Хассинг — бокс, чемпіон Європи;
 • Бив Манетти — підняття тягарів, чемпіон.

У кого повернеться язик назвати їх слабкими?

Міф 4. Рослинний білок = тваринний білок, тому вегетаріанство нічого не змінює в організмі людини

Прямо протилежний попередньому міф. Вегетаріанці часто вдаються до цього аргументу, якщо їм доводиться чути про дефіциті білка в їх раціоні. Насправді ми вже з’ясували, що в деяких рослинних продуктах ця речовина міститься в досить великих кількостях, щоб заповнити добову норму людини. Однак треба розставити всі крапки над i.

Дивіться також  Лакто-ово-вегетаріанство: що це таке, плюси і мінуси, меню на тиждень

Згідно з дослідженнями, в рослинному білку відсутній той повний набір амінокислот, який необхідний людині і який міститься в м’ясі. А ще він гірше засвоюється шлунком. Якщо вегетаріанець джерелом білка вибрав для себе сою, він ще й ризикує «пресититися» фітоестрогенами. Ці гормони нічого хорошого в собі не несуть, а ось на здоров’я чоловіків якраз позначаються ой як негативно.

Так що робимо висновок, що все-таки білок білку ворожнечу і вегетаріанцям не світить його повноцінне засвоєння з рослинної їжі. Однак класичне протягом дозволяє вживати молочні продукти і яйця, які є природним білком в чистому вигляді — ось і вихід для заповнення нормального білка з повним набором всіх необхідних амінокислот. Інша справа — якщо ви дотримуєтеся веганства: тут доведеться шукати інші виходи з ситуації.

Вегетаріанець або веган? Основні відмінності їх один від одного — в нашій статті, посилання.

Міф 5. Вегетаріанство — не для працівників розумової праці

Цей міф продовжує ту ж лінію про нестачу певних речовин в продуктах, дозволених вегетаріанство. Адже м’ясо і риба — це джерело вітамінів В12, D, заліза, кальцію, магнію, жирних кислот омега і т. д. А в рослинній їжі їх або мало, або немає взагалі. Тому вважається, що їх дефіцит в раціоні вегетаріанців нібито позначається на їх розумової діяльності, знижуючи працездатність і концентрацію уваги. І ось вся ця інформація, яка подається на просторах Інтернету і активно смакує, — не більше, ніж міф.

Розвінчується він точно так само, як і міф про білку — при правильно складеному раціоні, м’яса підбирається аналогічна рослинна їжа, збагачена цими речовинами:

 • вітамін В12 міститься в молочних продуктах, яйцях, морській капусті, спіруліні;
 • вітамін D — у печерицях;
 • кальцій — в листових овочах, соках, сої, фигах, мелясі, чіа;
 • жирні кислоти омега — у горіхах, льняне насіння, олії — конопляній, рапсовій, лляному, соєвому;
 • залізо — в ізюмі, брокколі, нуте, сої, шпинаті, кмин, горосі, квасолі, томатному соку.

Доказом цього можуть послужити імена всесвітньо відомих вчених, чия геніальність не викликає сумнівів, але при цьому все своє свідоме життя (а деякі навіть з самого дитинства) вони були прихильниками вегетаріанства: Ейнштейн, Піфагор, Конфуцій, Овідій, Гіппократ, Платон, Горацій, Сократ, Плутарх, Сенека, Френсіс Бекон, Леонардо да Вінчі, Ісаак Ньютон, Бенджамін Франклін, Вольтер, Шопенгауер, Байрон, Толстой Л. Н. та ін.

На додаток до розвінчання міфу: існує велика кількість досліджень, які доводять, що рослинна їжа полегшує процес розумової праці і навіть підвищує IQ.

Міф 6. Рослини теж відчувають біль, коли їх зривають

Дуже поширений міф, який критики використовують, щоб вдало висміяти вегетаріанців: «Ага, значить, є мертву рибку тобі шкода, а висмикнути і приректи на поталу моркву чи буряк, які теж гинуть, — ні?». Можна навіть знайти в мережі результати досліджень, які нібито доводять, що будь-яка рослина відчуває щось подібне болю, коли його зривають. Насправді це дещо спотворений факт і ключове слово тут — подібне.

Дивіться також  Сироїдіння: з чого почати і як правильно організувати перехід

Рослини влаштовані на клітинному рівні зовсім не так, як тварини. У них немає нервових закінчень. Так, коли вони засихають, коли їх травмують або зривають, їх стеблах і листках відбуваються певні біохімічні процеси, але це не біль.

Та інші міфи…

Не варто сліпо вірити і в інші абсурдні міфи про вегетаріанство:

 • Вітаміну В12 немає в рослинній їжі / як спростування: подивіться хімічний склад спіруліни.
 • Вегетаріанці у своїй більшості — слабкі, виснажені, виснажені люди / список спортсменів, розміщений вище, розвінчує цей міф.
 • Лікарі і дієтологи наполягають на його шкідливий вплив на здоров’я і організм людини / єдиної думки на цей рахунок немає і серед медиків, але про його користь багато з них говорять з високих трибун.
 • Вегетаріанство і вагітність — речі несумісні / є тисячі прикладів, коли жінки-вегетаріанки народжували здорових малюків без наслідків для їх подальшого розвитку.
 • В сучасних умовах рослинна їжа шкідлива, оскільки обробляється пестицидами та іншими хімічними отрутами / далеко не вся.
 • Вегетаріанство — дієта ідеальна для спекотного клімату, де багато фруктів і овочів круглий рік, а для північних широт вона не підходить / в Сибіру вже багато років існує суспільство вегетаріанців, які демонструють хороше здоров’я і життєрадісність і развенчивающих в пух і прах цей міф.
 • Вегетаріанство сьогодні — не більше ніж модна дієта / воно було і залишається фундаментальною ідеологій, яка заснована на особливих відносинах людини і природи.
 • Дуже складно підбирати рецепти, шукати відповідні страви, треба постійно думати, чим замінити м’ясо, щоб не було дефіциту нутрієнтів / насправді на сьогоднішній день всі зразкові вегетаріанські меню розписані на тиждень вперед — досить тільки їх відкоригувати, підлаштувати під себе і користуватися на здоров’я.
 • Такі правда і міфи про вегетаріанство — особливої ідеології та цілій системі живлення, яка останнім часом отримала нове дихання. Все більша кількість людей стають прихильниками. Тому так важливо не давати поширюватися дурним і необгрунтованих чуток. Вони можуть налякати необізнаних і ввести їх в оману, що надалі позначиться на неправильне дотримання якихось правил і канонів вегетаріанства. Так що досконально перевіряйте всю інформацію про нього, щоб не допустити прикрих помилок.

  Читайте також: «Вегетаріанство — з чого почати?»