Вегетаріанство і вагітність: вплив для дитини, думка лікарів

Дізнайтеся, поєднуються між собою вегетаріанство і вагітність: користь і шкода такого тандему для здоровя матері і дитини. Доводи за і проти. Думка лікарів. Серед вегетаріанців жінок в 2 рази більше, ніж чоловіків.

Дізнайтеся, поєднуються між собою вегетаріанство і вагітність: користь і шкода такого тандему для здоров’я матері і дитини. Доводи за і проти. Думка лікарів.

Серед вегетаріанців жінок в 2 рази більше, ніж чоловіків. Це факт, доведений статистикою і проведеними дослідженнями. І майже кожній представниці прекрасної статі, котра відмовилася від м’яса в досить молодому віці, доводиться стикатися з дилемою — чи сумісні вегетаріанство і вагітність?

З одного боку, є думка лікарів, які стверджують, що майбутній мамі в цей період необхідна велика кількість вітамінів і мікроелементів, і рослинна їжа не зможе забезпечити ними організм у повному обсязі. З іншого боку, є маса прикладів з життя, коли така система харчування навіть допомагала витримати ці 9 місяців. Де правда?

Сутність проблеми

Вважається, що навіть при збалансованому раціоні вегетаріанець недоотримує з рослинної їжі частина корисних речовин, потрібних для нормальної роботи організму. Логічно буде припустити, що під час виношування малюка, коли необхідність у них буде підвищено в кілька разів, брак виявиться найбільш явно. Це може бути чревате наслідками — дитина недоотримає їх для формування свого організму і народиться з патологіями, відхиленнями або хронічними захворюваннями.

Така інформація може налякати кого завгодно, але науково негативний вплив вегетаріанства на вагітність не доведено і є лише гіпотетичним припущенням.

Доводи проти

Якщо ви запитаєте свого гінеколога, чи можна при вагітності дотримуватися вегетаріанство, в 75% випадків почуєте «ні». Решта 25% — або лікарі, які самі не їдять м’ясо; або ті, хто вже стикався з такими пацієнтками і мав позитивний досвід розродження; чи медики-експериментатори, які люблять посперечатися з думкою офіційної медицини.

Якої шкоди може надати вегетаріанство на здоров’я майбутньої мами і малюка? Є кілька припущень.

Нестача білків

В I триместрі для формування плоду необхідні вуглеводи, а ось у II — білки. Веганки намагаються заповнити їх нестачу рослинною їжею (багато білка в горосі, пшениці, рису, квасолі, сочевиці, сої та горіхах), лакто-ово-вегетаріанки — молоком і яйцями. Першим складніше, тому що коло білкових продуктів рослинного походження обмежений раціон буде досить бідним. А найголовніше — рослинний білок засвоюється лише на 60% і в ньому немає комплексу амінокислот, які містяться в м’ясних і рибних білках.

Не зовсім хороші новини і для лакто-ово-вегетаріанок. Звичайно, їх організм отримає більше якісного білка з молока і яєць, ніж у веганок. Але навіть він буде за своєю якістю поступатися м’ясного. Він теж засвоюється тільки на 80%, так і в плані амінокислот — їх буде не повний набір.

А тепер увага: небезпека полягає в тому, що з допомогою білків у II триместрі вагітності у дитини формується нервова трубка. І якщо їх не буде вистачати, є точка зору, що в майбутньому діти можуть мати різні відхилення в плані психічного здоров’я. Причому це може не проявитися в явних патології ЦНС, які будуть діагностовані відразу при народженні. На думку деяких учених, це можна буде помітити тільки в майбутньому — наприклад, в девиантном поведінці дитини, різних фобіях або аутизм.

Дивіться також  Турбофит для схуднення: склад, як правильно приймати, протипоказання

Дефіцит заліза

Один з найбільш сильних аргументів, чому при вагітності небажано дотримуватися вегетаріанства, — ризик анемії. При відмові від м’яса залізо засвоюється з рослинної їжі, але в дуже малій кількості. Тому так часто у жінок-вегетаріанок вже в I триместрі гемоглобін різко знижується.

Продукти багаті залізом

Ось чим це загрожує для матері і дитини:

 • важкий перебіг вагітності;
 • анемія — симптом ураження нирок, кісткового мозку і наслідок токсикозу;
 • порушення в психічному і нервовому розвитку дитини, розумова відсталість у майбутньому;
 • загроза переривання вагітності, мимовільного аборту;
 • передчасні пологи з зростаючим ризиком ДЦП, алергічних реакцій, зниження імунітету;
 • токсикоз;
 • плацентарна недостатність — патогенетичний фактор, який зумовлює розвиток всіх цих ускладнень.

Крім того, потрібно вчасно подбати про жирах. Багато хто вважає, що для будівництва маленького організму вони не потрібні. Частково це так, але при цьому вони виконують транспортну функцію: без них не відбудеться засвоювання жиророзчинних вітамінів, потрібних дитині (до них відносяться A, E, D, K).

А ще в рослинній їжі дуже мало вітаміну B12. Результат його дефіциту — патології кровотворної та нервової систем матері і малюка.

Немає фактів, що підтверджують, що вегетаріанство шкідливе для вагітності. Є припущення, які вченим ще належить довести або спростувати. Прислухатися до них чи ні — справа самої жінки, але потрібно зважувати всі дуже ретельно.

Доводи за

Є й протилежна точка зору: вегетаріанство може позитивно вплинути на вагітність. Однак це всього лише припущення, ніяк науково не доведена.

Для дитини:

 • відсутність гормону страху (він потрапляє в м’ясо тварин під час їх забою), який може впливати на людському організмі на генному рівні, гарантує, що з малюком в плані генетики і розвитку ЦНС все буде в порядку;
 • майбутня мама забезпечує малюка величезним кількість вітамінів і мікроелементів, що містяться в овочах і фруктах, які складають основу її раціону;
 • у кров не надходять небезпечні пестициди і токсини, якими рясніють магазинні продукти.

Для майбутньої мами:

 • відсутність в раціоні м’яса і риби мінімізує ризик розвитку токсикозу;
 • знижується холестерин;
 • мінімізується навантаження на нирки (у веганів, але не у лакто-ово-вегетаріанців: у останніх яєчний та молочний білок змушують видільну систему працювати в повну силу);
 • полегшується робота багатьох органів: серця, легенів, щитовидної залози, ШЛУНКОВО-кишкового тракту;
 • зменшується ризик розвитку таких захворювань, як онкологія, гіпертонія, ішемія, атеросклероз, діабет, ожиріння;
 • поліпшується робота кишечника;
 • нормалізується гормональний фон.
Дивіться також  Вісцеральний жир: що це таке, як від нього позбутися, норма для жінок і чоловіків

Про позитивний вплив вегетаріанства на вагітність можна судити лише за вдалим пологів на практиці.

А що на практиці?

Теорія і припущення — це все добре для інформаційної освіченості. Але якщо звернутися до статистики і форумів, на яких молоді матусі викладають особистий досвід, отримуємо наступну картину:

 • у вегетаріанок народжуються здорові діти без патологій;
 • сумний досвід (викидень, передчасні пологи, мертвонародження, вроджені патології плоду), як правило, обумовлений факторами, не пов’язаними з вегетаріанством;
 • комусь дуже хочеться м’яса (особливо в I триместрі, коли плід «вимагає» будівельний матеріал для формування свого тіла) — хтось справляється зі спокусою, замінюючи його продуктами рослинного походження, а хтось піддається йому — і тут засуджувати майбутніх матусь ніяк не можна, так як на кону — здоров’я їх малюка;
 • часто жінки пишуть про зниженому гемоглобіні під час вагітності — лікарі пояснюють цей факт як раз вегетаріанством;
 • судячи з розповідей жінок на форумах, всі вони дотримувалися лакто-ово-вегетаріанство, тобто дозволяли собі є яйця і молочні продукти;
 • відповідно, дуже не вистачає даних, як на практиці йдуть справи з вагітністю строгих веганок.

Так що теорія з практикою мало розходяться: вагітність і вегетаріанство цілком сумісні, якщо жінка зможе правильно скласти раціон харчування.

Читайте також: вегетаріанці Їдять рибу

Ставлення офіційної медицини

На сьогоднішній день різними інститутами і лабораторіями продовжують проводитися дослідження, які вивчають вплив вегетаріанства на вагітність. Остаточні висновки поки ще не зроблено і не представлені на суд громадськості. Тому думка лікарів можна зустріти неоднозначне. Причин різночитань дві: відсутність науково-доказової бази і особистий досвід гінекологів.

Офіційно не рекомендується відмовлятися від м’яса під час виношування малюка, який може не доотримати якихось поживних речовин. І велика частина медиків дотримується цієї точки зору, так як необґрунтований ризик у такій ситуації абсолютно недоречний.

Але якщо в практиці лікаря була хоч одна пацієнтка, яка вдало поєднувала вегетаріанство і вагітність, він надалі не настільки категорично ставиться до відмови від м’яса. Причина — такі жінки справлялися зі своєю місією на всі 100%, і на світло з’являється здоровий малюк без патологій. Немає статистики, в якій би значилася графа: «відхилення у розвитку дитини, пов’язані з вегетаріанським способом життя матері».

І тим не менш лікарі і вчені піднімають і намагаються знайти відповіді на такі питання, як:

 • Навіть якщо дитина у вегетаріанки народився здоровим, як спосіб життя матері позначиться на його подальшому розвитку, розумовою і фізичною?
 • Чи є зв’язок між захворюваннями дитини і вегетаріанством матері під час вагітності?
Дивіться також  Диня для схуднення: користь і шкода, калорійність дієти і розвантажувальні дні

Дослідження проводяться — чекаємо результатів.

Вам можуть бути цікаві такі статті:

 • Відомі вегетаріанці
 • Кращі книги про вегетаріанство

Рекомендації

Якщо ви вирішили продовжувати вегетаріанство під час вагітності, потрібно знати, як мінімізувати його передбачувані шкідливі наслідки для дитини. Кілька рекомендацій дозволять вам це зробити.

Загальні поради

 • Якщо є якісь хронічні захворювання і небезпеки для вагітності, не можна залишати організм без м’яса і риби.
 • Не можна починати вегетаріанську дієту під час вагітності.
 • Якщо є можливість, бажано дотримуватися лакто-ово-вегетаріанство, а не веганства.
 • При веганстве на весь період вагітності краще виїхати до південно-східної Азії (Таїланд, Індію, В’єтнам, наприклад), де клімат ідеальний для веганів і сироїдів.
 • При лакто-вегетаріанство потрібно стежити, щоб споживані молочні і кисломолочні продукти були якісними. А з магазинними товарами це часом стає серйозною проблемою. Тому є сенс спробувати знайти постачальника-фермера.
 • Щоб заповнити нестачу вітамінів і мікроелементів, пийте спеціальні полівітамінні комплекси, призначувані гінекологом (ви повинні відразу попередити його про свої погляди).
 • З цією ж метою рекомендується протягом всієї вагітності щодня приймати соєвий лецитин. Дозування — 1 столова ложка. Спосіб: додавати в будь-яку їжу.
 • Набір продуктів

 • Дієта вагітної при вегетаріанство повинна обов’язково включати мед, зернові, хліб, молоко, макарони, овочі, горіхи, фрукти, прянощі.
 • Корисні прянощі: фенхель, імбир, кардамон, куркума, зіра (у невеликих кількостях).
 • Шкідливі (їх варто виключити з раціону): пажитник, шафран, асафетида, гвоздика, кориця.
 • На сухофруктах і фісташках часто розмножується цвілевий грибок, що виділяє небезпечні афлатоксини, так що від них краще відмовитися.
 • Обмежити споживання надмірно кислого, гострого, гіркого і терпкого.
 • У холодну пору року 70% раціону повинна складати термічно оброблена їжа.
 • Вона повинна бути завжди свіжою, щойно приготованою — причому в домашніх умовах. Консерви та пакетовані соки не вітаються.
 • Подбайте про жирах: можна смажити на олії дхі, а оливкова (або будь-яке інше рослинне) краще залишити для заправки салатів.
 • Якщо ви вже давно дотримуєтеся вегетаріанства і у вас немає хронічних захворювань, швидше за все, на вагітності такий спосіб життя ніяк не позначиться. Однак при цьому ніхто вам не дасть такої гарантії. Всі за і проти, ви будете зважувати самі і приймати рішення — теж. На підтримку лікуючого лікаря розраховувати теж навряд чи варто, тому що більшість з них все-таки порадить вам обов’язково включати в раціон і рибу, і м’ясо.