Вегетаріанство: за і проти, аргументи прихильників і супротивників

Корисно або шкідливо для людини вегетаріанство: за і проти нього — суперечки ведуться безперервно. Розглянемо всі аргументи і доводи. Дані досліджень і статистики. Скільки існує вегетаріанство (їм захоплювалися ще давньогрецькі вчені і філософи), стільки навколо нього і виникає безліч суперечок.

Корисно або шкідливо для людини вегетаріанство: за і проти нього — суперечки ведуться безперервно. Розглянемо всі аргументи і доводи. Дані досліджень і статистики.

Скільки існує вегетаріанство (їм захоплювалися ще давньогрецькі вчені і філософи), стільки навколо нього і виникає безліч суперечок. Є палкі прихильники, які говорять про користь такого способу життя і системи живлення, являючи собою приклад незвичайного здоров’я — фізичного і морального. А є супротивники, які, оперуючи науковими даними і статистикою, доводять, що тут все далеко не так гладко, і відмова від м’яса загрожує ускладненнями, небезпечними для життя. Наше завдання — розглянути обидва думки, вислухати аргументи за і проти і зробити відповідні висновки.

З точки зору еволюції

Про користь і шкоду вегетаріанства можна розмірковувати нескінченно. Існує величезна кількість доказів за такий спосіб життя, але не менше аргументів і у тих, хто виступає проти. Але всі ці суперечки породжуються виключно людьми, тоді як у даному питанні потрібно звернутися насамперед до самої природи: а що вона заклала у людину як своє творіння і дитя? Хто ми спочатку по своїй суті — хижаки або травоїдні? Адже відповідь може стати закінченням всіх цих дискусій. З’ясовуємо правду.

 • Зуби

Спільне з травоїдними (за): наявність плоских корінних зубів, нерозвинених іклів і гострих різців.

Спільне з хижаками (проти): зуби з усіх сторін покриті емаллю, змінюються протягом життя лише раз. Це не дозволяє постійно пережовувати грубі волокна рослинної їжі.

 • Слина

Спільне з травоїдними (за): лужна слина, що містить ферменти, необхідні для переварювання крохмалю. У хижаків ж взагалі слинні залози розвинені дуже слабо.

Спільне з хижаками (проти): немає нічого спільного.

 • Шлунок

Спільне з травоїдними (за): шлунковий сік слабкіше, ніж у хижаків.

Спільне з хижаками (проти): шлунковий сік кисліше, ніж у травоїдних.

За розміром шлунок у людини більше, ніж у хижаків, але менше, ніж у травоїдних, тобто щось середнє між ними.

 • Кишечник

Спільне з травоїдними (за): кишечник не такий короткий, як у хижаків (у них він в 2-3 рази більше довжини тіла).

Спільне з хижаками (проти): кишечник не такий довгий, як у травоїдних (у них він у 20 і більше разів перевищує довжину тіла).

У людини кишечник більше зростання приблизно в 8 разів. Тобто він може комфортно перетравлювати і м’ясо (невеликі порції), і рослинну їжу (переважно плоди).

Згідно з даними, закладеним в людині самою природою, він не може харчуватися самою тільки рослинною їжею або одним тільки м’ясом. Істина, як це звичайно і буває, знаходиться десь посередині. Еволюція зробила людей всеїдними. Так що тут матінка-природа грає проти вегетаріанства, тому що наш ШКТ все-таки передбачає помірне вживання м’ясних продуктів.

За

Ну, а тепер вислухаємо прихильників вегетаріанства. Які аргументи за свій спосіб життя і систему живлення вони висувають у відповідь на критику опонентів?

У плані здоров’я:

 • в рослинній їжі мало канцерогенів і багато вітамінів;
 • знижується ризик таких захворювань, як рак шлунка, печінки і кишечника, інфаркт, гіпертонія, цукровий діабет, атеросклероз;
 • захист від серцево-судинних захворювань;
 • знижується рівень холестерину в крові;
 • можна контролювати вагу, так як рослинна дієта низькокалорійна, тому серед вегетаріанців практично немає повних людей і вже тим більше — страждають ожирінням;
 • збалансований рослинно-молочний раціон повністю забезпечує організм всіма необхідними речовинами і мікроелементами;
 • йоги вважають відмову від м’яса правильним способом життя;
 • підвищується енергійність і покращується самопочуття;
 • зміцнюється імунітет, вегетаріанці рідше хворіють простудними захворюваннями;
 • тривалість життя збільшується;
 • страви вегетаріанської кухні містять мало солі, так що баластна вода не затримується в тканинах, що позбавляє від набряків;
 • для швидкого росту тварин і збільшення їх м’язової маси (м’яса) фермери можуть використовувати антибіотики і гормони — потрапляючи в організм людини, вони викликають незворотні процеси, що призводить до розвитку захворювань навіть на генному рівні.
Дивіться також  Як розрахувати калорійність для схуднення: формули та приклади, для різних прийомів їжі

В плані етики:

 • вегетаріанці відмовляються від свідомого вбивства тварин, яке є жорстоким по своїй суті і суперечить людській природі.

Після такого значного списку стає зрозуміло, чому у цього способу життя таку величезну кількість послідовників. Особливо приваблюють два аргументи «за», з якими важко сперечатися навіть самим затятим супротивникам. Це етична сторона (що стосується смерті тварин) і здорове, гарантоване схуднення.

Проти

Незважаючи на те, що на сьогоднішній день цей спосіб життя набирає обертів і неймовірну популярність по всьому світу, не скорочується число і тих, хто його активно критикує. У цього табору є вагомі аргументи проти вегетаріанства, причому підкріплені даними наукових досліджень і статистики — і в цьому їх безперечний плюс. Вислухаємо?

У плані здоров’я:

 • довгожителі Кавказу, харчуються смаженим м’ясом у величезних кількостях, спростовують доводи вегетаріанців про те, що вони живуть довше;
 • відсутність в рослинному харчуванні речовин, які є тільки в м’ясі, — В12 і заліза;
 • нестача в раціоні йоду, кальцію, амінокислот, вітамінів В2 і D призводить до проблем з кістками, щитовидною залозою і зубами;
 • високий ризик таких захворювань, як анемія та железодефицит, з усіма витікаючими наслідками: ламкість нігтів, випадання волосся, проблеми в роботі ШЛУНКОВО-кишкового тракту, низька працездатність, порушення менструального циклу і т. д.;
 • надлишок рослинної клітковини порушує процес всмоктування білків, що загрожує м’язовою дистрофією, зниженням імунітету, ризиком розвитку туберкульозу;
 • неприйнятна система харчування для вагітних і матерів, а також дітей до 15 років, так як, починаючи з внутрішньоутробного розвитку дитини і закінчуючи його статевої сформированностью, він повинен отримувати весь спектр вітамінів, білків і мікроелементів.

У плані комфорту:

 • у багатьох кафе і готелях в меню відсутні вегетаріанські страви;
 • економія на продуктах — міф: щоб урізноманітнити меню, вегетаріанець нерідко набуває досить дорогі фрукти, овочі і гриби, ціни на яких взимку, наприклад, злітають дуже високо;
 • в суспільстві завжди присутні люди, які засуджують таку систему харчування і готові наводити аргументи проти нього нескінченно — виникають певні труднощі у спілкуванні з ними, особливо якщо вони перебувають у найближчому оточенні.

В плані етики:

 • результати численних досліджень вказують, що рослини теж зазнають страждань, коли їх зривають, і навіть відчувають біль — тепер це головний аргумент проти вегетаріанства з його гаслом «Ми нікого не вбиваємо».

Всі ці доводи рідко витримують критику. І все-таки прихильники такого способу життя на кожен з цих пунктів знаходять противагу. Брак певних вітамінів і мікроелементів? Знайдемо аналоги в рослинній їжі! Ускладнення в плані здоров’я? Немає прямих доказів, що вони неминучі. І все в такому дусі.

Зведена таблиця

Невелика таблиця підведе перші підсумки. В ній коротко, але дуже наочно відображені всі за і проти вегетаріанства.

Нормальне, здорове вегетаріанство без фанатизму має право на існування, але за певних умов: якщо в харчуванні всі корисні речовини будуть компенсуватися організму — з рослинних аналогів, лікарських біодобавок, вітамінно-мінеральних комплексів і т. д.

Дивіться також  Дієта «Американські гірки»: варіанти, меню на кожен день, результати

Дослідження

Щоб інформація не була голослівною, багато доводи за і проти підтверджуються або спростовуються даними наукових досліджень. Робота в лабораторіях не переривається. Завдання науковців — не просто виявити мінуси чи плюси цього світогляду. Їх мета набагато глобальніше — з’ясувати ступінь небезпеки, яка може полягати виключно в рослинному раціоні людини, який відмовився від м’яса. Тут наведені фактичні дані без прикрас, які самі по собі є вагомими аргументами.

За

П. Гаряев, академік РАМН, доктор біологічних наук, дав коментарі до результатів такого дослідження. З’ясувалося, що харчування людини повинно бути засноване на продуктах генетично далеких від нього самого. А гени людини і ссавців збігаються на 90%.

Ці ж дослідження виявили, що під час забою тварини виділяють гормони страху, які потрапляють спочатку в їх м’ясо, а потім — в організм людини. Доведено, що вони підвищують агресивність, тиск і скорочують життя. На молоко, яйця і рибу це не поширюється.

 • Білок

Аргумент проти вегетаріанства, стосується відсутності білка тваринного походження, заперечується багатьма дослідженнями. За їх результатами, при наявності в раціоні великої кількості молочних продуктів і яєць вегетаріанська дієта повністю задовольняє потреби в цьому речовині навіть спортсменів.

 • Залізо

Згідно The Vegetarian Resource Group, велика кількість в раціоні фруктів, що містять вітамін C, — відмінний спосіб збільшити кількість заліза в вегетаріанської їжі.

Американська дієтична асоціація опублікувала результати досліджень, згідно з якими у вегетаріанців недолік заліза діагностується не частіше, ніж у інших.

 • IQ

Досліджували більше 8 000 чоловік: спочатку виміряли їх рівень IQ у 10 років, а потім — у 30. Ті, хто до цього віку став вегетаріанцем, мали більш високий IQ в дитинстві. Але дослідження не виявили різницю в IQ між строгими веганами і тими, хто їв рибу.

 • Негативні емоції

За результатами роботи з 138 адвентистами сьомого дня, було виявлено, що прихильники вегетаріанства відчували менше негативних емоцій і роздратування, ніж невегетарианцы.

 • Тривалість життя

Було проведено 6 великих досліджень, що стосуються тривалості життя вегетаріанців. Результати підтвердили, що відсутність м’яса в раціоні збільшує її. Довгострокова вегетаріанська дієта (більше 20 років) продовжує життя на 3,6 року. Дані California Seventh-Day Adventists дещо інші: у чоловіків — на 7,3 роки, у жінок — на 4,4.

Проти

Різні, незалежні один від одного дослідження показали максимальне низький вміст у крові вегетаріанців вітаміну B12 і заліза (що суперечить даними Американської дієтичної асоціації).

Дотримання вегетаріанської дієти при вагітності і лактації призводить до тяжких наслідків для здоров’я дитини із-за дефіциту вітаміну В12.

На жаль, про об’єктивність даних наукових досліджень можна посперечатися. Будь лабораторний досвід трактується по-різному прихильниками і критиками вегетаріанства. Тому тут потрібно бути науково підкованими, вивчати виключно джерела, щоб отримати не перекручені факти.

Трохи статистики

Крім наукових даних за підсумками досліджень, аргументів за і проти часто використовується статистика. Дійсно, це річ дуже вперта, сперечатися з нею важко, а цифри говорять самі за себе.

Кількість вегетаріанців в різних країнах світу

 • У 70% випадків дитина-вегетаріанець гірше засвоює шкільну програму, ніж його однолітки, а у 80% з них неправильно формується скелетно-м’язовий каркас тіла з-за нестачі білка тваринного походження;
 • в Європі, де вегетаріанців мало, частота інфарктів, цукрового діабету і гіпертонії перевищує даний показник у країнах, раціон яких включає переважно рослинну їжу (наприклад, в Китаї і Японії);
 • 70% вегетаріанців страждає від анемії і залізодефіциту;
 • ризик ішемії у вегетаріанців на 32% менше, ніж у інших;
 • щоденне вживання 50 гр м’яса збільшує ризик колоректального раку на 20%;
 • вегетаріанська дієта знижує ризик захворювання діабету в 2 рази;
 • у вегетаріанців рідше діагностуються такі захворювання, як катаракта (на 30%), камені в нирках і дивертикулез (на 31%);
 • рівень смертності у вегетаріанців на 12% нижче.
Дивіться також  Як схуднути на 2 кг: 8 способів з покроковим планом дій

Однак і тут фактор об’єктивності трохи страждає. Опитування дані часто не охоплюють усе населення. Вони складаються або територіально (але в одних країнах прихильників вегетаріанства більше, ніж в інших), або вибірково ще по якомусь критерію (віковою, національною, релігійною тощо). Це не дає загальної картини, а більше нагадує мозаїку. Так що майте це на увазі, вивчаючи наведені цифри.

Позиція офіційної медицини

Залишилося дізнатися думку лікарів про вегетаріанство: на чиєму боці виступає офіційна медицина, якій довіряють більшість людей?

 • Вагітність і вегетаріанство — речі несумісні, так як для внутрішньоутробного розвитку плоду білок тваринного походження просто необхідний;
 • те ж саме стосується і лактації: при відсутності деяких речовин в материнському молоці немовля не зможе розвиватися повноцінно, а на рослинній їжі його животик буде постійно роздутим;
 • категорична офіційна медицина і в плані дітей: до 15 років батьки зобов’язані забезпечити свою дитину повноцінним та збалансованим харчуванням, щоб у нього не виникло проблем з фізичним і розумовим розвитком;
 • літнім людям така система харчування не рекомендована;
 • можливість дотримуватися вегетаріанства без шкоди для здоров’я — при дотриманні деяких умов: при відсутності хвороб, у віці від 16 до 60 років, при правильно складеному, збалансованому і різноманітному раціоні, при веденні здорового способу життя.

Виявляється, і тут немає єдиної точки зору. Одні виступають з доводами за, а інші яро аргументують проти.

Висновки

Які висновки напрошуються самі собою? Списки аргументів за і проти можуть бути нескінченними, але ж тим, хто стоїть на роздоріжжі, потрібен якийсь чіткий відповідь. В тому-то і справа, що долучатися до цієї культури і способу життя, чи ні, кожен вирішує сам. Оцінивши всі плюси і мінуси, можна прийти до наступних висновків:

 • незважаючи на те, що еволюція зробила людину золотою серединою між травоїдними і хижаками, вегетаріанство має право на існування;
 • недолік корисних речовин, які буде недоотримувати людина, відмовившись м’яса, все-таки можна в якійсь мірі компенсувати рослинними продуктами, але не повністю;
 • у зв’язку з цим, потрібно тверезо та об’єктивно оцінити власне здоров’я, перш ніж переходити на такий спосіб життя;
 • особливо ретельно потрібно продумувати питання вегетаріанського харчування для дітей, для нормального розвитку яких все-таки необхідний білок тваринного походження;
 • більшість доводів проти пов’язано з радикальним напрямком вегетаріанства — веганством, в якому накладається табу не лише на м’ясо тварин і рибу, а й на молочні продукти і яйця.

При відсутності важких і хронічних захворювань людина, яка веде здоровий спосіб життя, цілком може стати вегетаріанцем, якщо він себе таким відчуває. Не потрібно забувати, що в основі цього світогляду лежить не тільки особлива система харчування без м’яса, але й морально-етичні принципи. Переглядаючи всі доводи, вивчаючи дані наукових досліджень і статистики, прислухаючись до думки лікарів, кожен робить відповідний висновок для себе сам.

Читайте також:

 • У чому різниця між вегетаріанцями і веганами
 • З чого починати вегетаріанство