Вправи при грижі поперекового відділу хребта – відео-гімнастика

Якщо у людини була діагностувала грижа поперекового відділу хребта, терапія повинна бути комплексною. Крім прийому певних медикаментів вона повинна включати в себе лікувальну фізкультуру. У ряді випадків вправи при грижі поперекового відділу хребта допомагають попередити необхідність в операції, запобігти ускладнення і загострення. Гімнастика допомагає зняти навантаження зі спини, позбутися від больових відчуттів в області хребта, повернути гнучкість і поліпшити рухливість.

Лікувальна гімнастика при грижі поперекового відділу хребта: необхідність і ефективність

Щоб прискорити процес одужання при грижі, потрібно забезпечити активну кровопостачання тканин в хребті. Навантаження як раз і допомагає його поліпшити. Також вправи при грижі поперекового відділу дозволяють зміцнити м’язовий корсет і мінімізують навантаження на поперековий відділ.

Патологічні процеси в хребті є наслідком порушення обмінних процесів, тому при діагностованій міжхребцевої грижі вправи необхідні. Причини недостатньої рухової активності м’язи атрофуються, і хвороба зважаючи на це лише починає прогресувати.

Для утримання хребта в правильному положенні йому потрібен сильний м’язовий корсет. Через нестачу активності це неможливо, і диски внаслідок цього можуть деформуватися, через що клінічна картина стає гірше. Спеціальна гімнастика при міжхребцевої грижі поперекового відділу спрямована на запобігання цього. Вона допомагає нормалізувати стан, зняти больові відчуття і запобігти ускладнення в подальшому.

Вправи при міжхребцевої грижі поперекового відділу: правила і рекомендації

Спочатку потрібно поговорити про обмеження, які передбачає гімнастика для хребта при грижі поперекового відділу. Перш за все, потрібно починати займатися на стадії ремісії. Спочатку всі вправи рекомендується виконувати під контролем фахівця. Пам’ятайте, що міжхребцева грижа є патологічним поразкою, і кожен невірний рух при ньому може бути чревате серйозними ускладненнями. Необережний різкий поворот може чинити тиск на нервові закінчення з подальшим ушкодженням спинного мозку. При такому діагнозі, як міжхребцева грижа, потрібно враховувати наступне:

 • Вправи потрібно виконувати легко, біль, дискомфорт і важкість повинні бути виключені.
 • На початковому етапі виключені скручування.
 • Заборонено стрибати, а також давати різкі рухи на область поперекового відділу.
 • Починайте з мінімальних навантажень.
 • Вправи повинні виконуватися після консультації з фахівцем. Необхідно проконсультуватися у ортопеда і невролога, які повинні бути знайомі з анамнезом хворого. У тренера з ЛФК потрібно уточнити вправи, які заборонені, і уточнити, як правильно виконувати всі призначені маніпуляції. У певних випадках протипоказана ЛФК в принципі, і це також потрібно враховувати.
 • Підвищувати навантаження потрібно поступово, пропорційно збільшуючи і складність, і тривалість заняття. Занадто інтенсивні вправи з програми потрібно виключити.
 • Спочатку показаний комплекс з найпростіших вправ, тривалістю в п’ять хвилин, і з кожним заняттям збільшуйте час на одну хвилину.
 • Комплекс вправ при грижі поперекового відділу хребта повинен включати в себе вправи для різних відділів спини (загальнозміцнювальні) вправи, спрямовані конкретно на лікування поперекового відділу. Це допоможе зробити навантаження максимально цілісно.
 • Вправи повинні виконуватися без різких зусиль. Якщо біль у спині тільки посилюється, відмовтеся від занять. Дискомфорт після виконання не допускається. При наявності болю в спині навантаження повинні бути мінімальними.
Дивіться також  Лікувальна гімнастика при остеохондрозі поперекового відділу хребта - вправи для спини

Гімнастика при грижі поперекової на стадії загострення

Якщо грижа загострилася, і стан пацієнта погіршився, то лікар може призначити гімнастику. В даному випадку вправи для хребта при грижі в попереку повинні бути максимально простими, а їх кількість — обмеженим. Виконуються вправи в положенні лежачи на спині, так як хребет в ньому не відчуває навантаження, тому тиск всередині дисків знижується.

При загостренні міжхребцевої грижі забороняються ротаційні і кифозирующие вправи, тобто ті, які припускають повороти або згинання хребта, тому що існує висока вірогідність зміщення диска.

Вправи при грижі в поперековому відділі хребта повторюються 5-15 разів. Після кожного підходу потрібен відпочинок — лежачи на спині і глибоко дихаючи. Вправи ж будуть наступними:

 • Вихідне положення — лежачи на спині. Протягом п’яти секунд тягніть носки нижніх кінцівок від себе, потім протягом такого ж часу — до себе.
 • Вихідне положення аналогічне. Залишайтеся лежати на спині, ліву ногу підніміть на рівень 20 см над підлогою, затримайте на 10 секунд, потім поміняйте ноги.
 • Лежачи на спині, зігніть ноги в колінах, а потім підведіть п’яти максимально близько до сідниць (при цьому стопи не повинні відриватися від підлоги). Потім, також плавно розігніть кінцівки і поверніться у вихідне положення.
 • Залишайтеся лежати на спині зігніть коліна і притисніть сідниці до п’ят, як було описано в попередній вправі. При цій вправі можна допомагати собі руками, трохи обхоплюючи ними коліна. Праву зігнуту ногу підтягуємо до грудей, потім повертаємося у вихідне положення. Спину при цьому тримайте рівно і максимально притискайте її до підлоги. Те ж саме виконайте з лівою ногою.

Гімнастика при грижі поперекового відділу хребта на стадії ремісії

Якщо грижа поза загострення, то до вже перерахованих вправ у положенні лежачи можуть додаватися маніпуляції на четвереньках. Ці вправи при грижі поперекової спрямовані на розтягування хребта за допомогою розгинань, поворотів і згинань. Повторюються вправи по 5-15 разів.

Дивіться також  Вправи при варикозі нижніх кінцівок: гімнастика вдома для ніг

Зазначені рухи протипоказані при загостренні грижі. Виконувати їх потрібно повільно і плавно.

Вправи при хребетної грижі поперекового відділу хребта будуть наступними:

 • Вихідне положення — лежачи на спині. Трохи підніміть ноги і зігніть їх в колінах. Імітуйте рух їзди на велосипеді, ніби крутячи віртуальні педалі.
 • Залишайтеся лежати на спині з зігнутими колінами і сідницями, притиснутими до п’ят. Обхопіть за коліна обидві ноги та тягнути їх до грудей, намагаючись доторкнутися підборіддям до колін. Таким чином, лежачи на спині, ви ніби сворачиваетесь в клубочок. Зафіксуйте тіло в такому положенні на п’ять хвилин. Через це час плавно поверніться у вихідну позицію.
 • Вихідне положення — стоячи на четвереньках. Максимально згинайте і прогинайте хребет. При прогині рекомендується трохи закидати голову. У процесі виконання цієї вправи важливо стежити за диханням.
 • В тому ж вихідному положенні витягніть вперед ліву руку і підніміть праву ногу. Постарайтеся затриматися на десять секунд, потім виконайте те ж саме з протилежними кінцівками.
 • Залишайтеся стояти на четвереньках, але нахиляйте при цьому таз вправо і сідайте, потім те ж саме робіть в ліву сторону. Для кожної з сторін рекомендується повторити вправу до п’яти разів.
 • Стоячи рачки, максимально нахиліть голову вниз і тягніть до неї праве коліно, потім поміняйте ногу і виконайте те ж саме лівим коліном. Для кожної ноги повторіть вправу 8 разів.
 • В тому ж вихідному положенні максимально відведіть таз назад і спробуйте сісти на п’яти, потім поверніться в початкову позицію. Повторити десять разів.

Якщо була проведена операція з видалення грижі, то навантаження на хребет повинна бути виключена. Тому вправи для попереку при грижі хребта можуть призначатися не раніше, ніж через 2-4 тижні після хірургічного втручання. Не існує універсальної програми вправ, яка могла б підійти всім пацієнтам. Реабілітація та її заходи будуть визначатися і ступенем складності хвороби, і методом хірургічного втручання, і індивідуальними особливостями організму. Для кожного реабілітаційного періоду підбирається свій комплекс вправ. При цьому важливо не перевищувати дозволену навантаження і в цілому дотримуватися щадного режиму, який допоможе попередити рецидив.

Дивіться також  Дієта для сушіння тіла: меню і продукти для жінок

Вправи при поперековій грижі хребта, можливо, і не допоможуть позбутися від захворювання повністю, тим не менш, це перевірений і ефективний спосіб контролювати своє здоров’я і покращувати стан. Пропонуємо подивитися відео з комплексами вправ.

Комплекс вправ при грижі поперекового відділу хребта на відео