Вправи при грижі шийного відділу хребта – відео гімнастика для шиї

При лікуванні грижі шийного відділу хребта не можна недооцінювати важливість гімнастики. Багато хворих ігнорують цю складову терапії, вважаючи, що допоможе тільки операція або медикаменти. Тим не менш, вправи при грижі шийного відділу хребта дуже важливі, і якщо їх призначив лікар, відмовлятися від них не можна. Вже після першого заняття ви помітите явний результат у вигляді зниження болю. А регулярне виконання вправ допоможе і усунути симптоми захворювання і запобігти їх виникненню в подальшому. Звичайно, усунути захворювання тільки вправами навряд чи вийде, але майже завжди ЛФК дуже сильно покращує стан пацієнта, настільки, що операція в подальшому може і не знадобитися.

Гімнастика при грижі шийного відділу хребта: результати та ефективність

Вправи при шийної грижі хребта допоможуть досягти наступних цілей:

 • Позбавлять від болю в шийному відділі.
 • Відновлять нормальний кровообіг і харчування в області хребта, нервових і м’язових тканин.
 • Зменшать або повністю усунуть супутні симптоми, такі як головний біль і шум у вухах, неприємні поколювання та інші.
 • Нормалізують м’язовий тонус, зміцнять ослаблені м’язи і розслаблять спазмовані.
 • Поліпшать і відновлять гнучкість хребта.
 • Повністю або частково відновлять руху в руках при парезах (часткове обмеження рухливості) і паралічі (повне обмеження рухливості), якими часто супроводжується грижа.
 • Запобіжать загострення і розвиток захворювання.

Лікувальна гімнастика при грижі шийного відділу хребта: загальні рекомендації

Вправи при грижі шийного відділу повинен підбирати лікар. Вони повинні бути позбавлені різких рухів, силове навантаження. Найкраще починати займатися під контролем інструктора, який знає про ваш діагноз та симптомах. Якщо ж ви плануєте займатися вдома, попередньо потрібна консультація невролога.

Неправильно підібрані вправи здатні погіршити стан, спровокувати зсув хребців, защемлення судинно-нервових пучків, гострий біль і так далі, тому дуже важливо, щоб комплекс підбирав лікар, а ви виконували все у відповідності з правилами і його рекомендаціями.

Також виконання гімнастики передбачає наступні правила:

 • Виконувати вправи потрібно кожен день. Починайте з п’яти хвилин і доводьте тривалість занять до 30-45 хвилин в день.
 • Оптимальний час для занять — це ранок, але можна планувати вправи і на інший час доби в залежності від ваших біоритмів. Важливо тільки не займатися безпосередньо перед сном і відразу після їжі. У вечірній час показані спеціальні розслаблюючі вправи.
 • Вправи не повинні провокувати біль або призводити до її посилення.
Дивіться також  Зарядка для шиї Шишонина: дивитися на відео

Також врахуйте, що у лікувальної гімнастики при грижі є протипоказання. До них відноситься сильний больовий синдром, наявність хронічного остеохондрозу шийного відділу, зовнішній чи внутрішні кровотечі, а також нещодавнє перенесення інсульту або інфаркту.

Кращі вправи при шийної грижі

Сьогодні існує велика кількість ефективних методик для лікування грижі (7 кращих вправ для лікування шийної грижі та інші). Розглянемо кілька основних методик. Загальні фізичні вправи при грижі наступні:

 • Потрібно прийняти положення сидячи. Спину тримайте максимально рівно, але не напружуйтеся при цьому важливо, щоб вправа концентрувалася на діяльності м’язів шиї. Плавно і не поспішаючи опустіть голову в одну сторону. У такому положенні зафиксируйтесь до десяти секунд. Після голову потрібно плавно повернути у вихідну позицію і опустити в іншу сторону. Можете при нахилі підтримувати голову рукою, щоб вона підштовхувала голову в конкретному напрямку.
 • В аналогічному становищі з рівною спиною повільно відведіть голову назад. Вправа може спровокувати неприємні відчуття в шиї і запаморочення, тому потрібно рухатися максимально плавно, прислухайтеся до свого організму.
 • Потрібно прийняти положення сидячи і виконувати нахили голови вперед. Пам’ятайте, що якість виконання значно важливіше кількості. Рух це витягує хребет, зміцнює м’язи і підвищує їх еластичність. Можна робити нахили і іншим способом. Підборіддям потягніться вперед, затримайтеся на кілька секунд і поверніться у вихідне положення.
 • У положенні сидячи виконуються повороти голови вправо і вліво. Рухи потрібно виконувати повільно, очі краще не закривати, так як в процесі виконання вправи розтягується м’язова зона, посилюється кровопостачання в проблемній області. Якщо ви відчули запаморочення, припиніть гімнастику і зробіть перерву.

Гімнастику потрібно виконувати якісно провітрюваному приміщенні. Важливо виключити ривки і різкі рухи, розмови в процесі вправ.

Вправи Маккензі для зняття болю при грижі шийного відділу хребта

Власний комплекс гімнастики при грижі шийного відділу був розроблений професором-фізіотерапевтом Робіном Маккензі. Основне його правило — це витягування, яке дає можливість зміцнити м’язовий корсет близько хребта, що допомагає підвищити рухливість м’язів, поліпшити їх витривалість.

Сам Маккензі додатково рекомендує подбати про повноцінний відпочинок і спати не менше восьми годин. Також важливо ретельно вибирати подушку. Не допускаються м’які і великі, наповнені пухом подушки — вони можуть негативно вплинути на стан. Оптимальний варіант — використовувати валик невеликого розміру, що поміщається під шию. Це допоможе зняти напругу м’язів, поліпшить кровообіг.

Дивіться також  Чи можна займатися спортом при грудному вигодовуванні мамі

Вправи виконуються таким способом, який був описаний раніше. Їх можна урізноманітнити такими рухами:

 • Лежачи на підлозі, виконуйте силові вправи (якщо дозволяє лікар): візьміть в руки невеликі гантелі і плавно відводите їх в сторони і за голову.
 • Нахиляючи голову вперед, робіть плавні нахили в сторони.

Для зміцнення м’язів Маккензі рекомендує виконувати наступні вправи:

 • Прийміть положення лежачи, піднімайте вгору руки і ноги. Затримайтеся в такому положенні на декілька секунд, потім плавно опустіть кінцівки.
 • Запорукою здорової шиї є рівна спина. Прийнявши положення стоячи, щільно притисніться до спини і постійте в такому положенні протягом пари хвилин.

Зміцнююча гімнастика Бубновського

Власна лікувальна гімнастика при грижі шийного відділу хребта була розроблена фізіотерапевтом Бубновським. Він вважає, що лікувальні руху повинні впливати не тільки на уражену область, але і на інші м’язові і суглобові групи.

Для зарядки використовуються такі рухи:

 • «Кішка». Встаньте на карачки, на вдиху вигніть спину вгору, на видиху поверніться максимально низько.
 • У положенні на четвереньках опустіть голову, підборіддя притисніть до грудей. Затримайтеся на півхвилини в такому положенні.
 • Ляжте на спину, плавно підніміть таз вгору і також плавно опустіть його вниз.
 • Прийміть положення лежачи на животі, підніміть руки і ноги вгору. Затримайтеся на кілька секунд, потім плавно опустіть кінцівки.

Ізометричні вправи при грижі шийного відділу хребта

Окремий напрямок гімнастики при шийної грижі — це ізометричні вправи. Сучасні фізіотерапевти та неврологи відгукуються про цю методику позитивно. Перевага таких вправ в тому, що вони не вимагають великої кількості часу і наявності спеціальних пристосувань. Така гімнастика корисна і тим, хто страждає міжхребцевої грижею шиї, і тим, хто довго працює за комп’ютером для профілактики.

Ізометричний режим полягає у подоланні опору, короткочасному напрузі, а потім — розслабленні. Вихідне положення також не особливо грає роль: виконувати вправи можна і сидячи, і стоячи, і лежачи. Але дуже важлива рівна постава і плавне розмірене дихання.

Ізометричний комплекс ЛФК включає в себе кілька етапів:

 • Праву долоню потрібно помістити на праву щоку, натиснути нею і нахилити голову ліворуч. При цьому важливо чинити опір. Повторіть вправу, змінивши долоню.
 • Сплетіть пальці обох рук і покласти їх на лобі долонею вниз. Натискайте на голову, напружуючи шийні м’язи і не допускаючи закидання.
 • Повторіть попередню вправу, помістивши на потилицю сплетені пальці і намагаючись відкинути голову назад.
 • Намагаючись доторкнутися до плеча лівої щокою, покладіть праву руку на скроню з правого боку. Намагаючись подолати опір, плавно і повільно розігніть голову і поверніться у вихідне положення.
Дивіться також  Чи можна качати прес кожен день і скільки разів

Чим доповнити лікувальну гімнастику при грижі шийного відділу

Також будуть корисні прості вправи грижі шийного відділу хребта, з яких варто звернути увагу на наступні:

 • Підтягування. Сприяють зміцненню м’язів плечового поясу та спини, благотворно впливають на судинні стінки. Класичні підтягування можна замінити тягою з еспандером.
 • Віджимання — в звичайному або спрощеному положенні (опираючись на коліна та кисті рук).
 • Вправи для грудей з гантелями. Потрібно прийняти положення лежачи, снаряди покласти на підлогу за головою. Витягніть руки прямо, підніміть їх перед собою, після плавно поверніть на місце. Повторити не менше 12-15 разів.

Профілактичні вправи при шийної грижі

Якщо у вас вийшло досягти ремісії і позбутися від симптомів грижі, не варто розслаблятися. Варто продовжувати виконувати вправи для профілактики рецидиву. Відмітна особливість їх у тому, що можна буде робити більш інтенсивні рухи. Але також не перестарайтеся, і обов’язково попередньо отримаєте консультацію фахівця.

В період ремісії можна підвищити амплітуду рухів у відповідності з наступною схемою:

 • У положенні стоячи або сидячи випряміть руки вздовж торсу. Нахиляйте голову в різні боки, намагаючись дотягнутися до максимальної точки — підборіддям до грудей, вухом до плеча і потилицею — до спини.
 • Незалежно від вихідного положення здійснюйте почергові повороти головою вправо і вліво, затримуючись в кінцевих точках на кілька секунд.
 • Ляжте на тверду підлогу, підніміть голову на 45 градусів, затримайтеся в такій позі на 10-15 секунд.
 • Стоячи прямо, здійснюйте кругові рухи двома руками одночасно.
 • Встаньте в колінно-ліктьову позицію, дивіться вперед. Постарайтеся плавно опустити голову і максимально розслабити шию. При виконанні вправи ви повинні відчувати, як хребет знаходить втрачену гнучкість.

Пропонуємо подивитися відео з комплексами вправ при грижі шийного відділу хребта.

Вправи при грижі: відео