Як відмовитися від мяса і стати вегетаріанцем: 5 простих кроків

Дізнайтеся, як стати вегетаріанцем без шкоди для здоровя: докладні рекомендації для кожного етапу. Допомога в підборі продуктів, визначення мотивації і цілей. «Ми нікого не вбиваємо», «Ми не їмо тих, хто дивиться нам в очі» — основні гасла вегетаріанців, які буквально чіпають за душу.

Дізнайтеся, як стати вегетаріанцем без шкоди для здоров’я: докладні рекомендації для кожного етапу. Допомога в підборі продуктів, визначення мотивації і цілей.

«Ми нікого не вбиваємо», «Ми не їмо тих, хто дивиться нам в очі» — основні гасла вегетаріанців, які буквально чіпають за душу. Численні соціальні ролики з зворушливими сюжетами нікого не залишають байдужими. З екранів про відмову від м’яса нам віщають красуня Памела Андерсон, кумир багатьох Тобі Магуайр і навіть Майк Тайсон. Все більше людей починають дотримуватися принципів здорового харчування, а в підсумку приходять до цієї ідеології. І ось вже, начитавшись тематичної літератури та надивившись надихаючих фільмів, хочеться до неї долучитися, стати частиною цієї дивовижної культури.

Питання лише в тому, як стати вегетаріанцем, щоб це не відбилося негативно на здоров’я. Дійсно, занадто різко змінювати звичний раціон шкідливо. Та й чим ретельніше підготуватися до переходу, тим меншим буде ризик зірватися.

Крок 1. Пройти медичне обстеження

Щоб стати вегетаріанцем без шкоди для здоров’я, потрібно знати всю правду про стан свого організму. Навіть якщо ви відчуваєте себе прекрасно, все одно вирушайте до терапевта і просіть у нього направлення на повне медичне обстеження. Як варіант — платна послуга у приватних клініках: так результати ви отримаєте швидше. Приготуйтеся до численних аналізів, УЗД, кардиограммам, флюорографиям та іншим лабораторним дослідженням.

Дочекайтеся результатів. А тепер порадьтеся з лікарем. Відкрито зізнайтеся йому, що хочете відмовитися від м’яса і стати вегетаріанцем. Нехай він оцінить з професійної точки зору ваше здоров’я і порадить, чи варто вам продовжувати реалізацію своєї мрії або є перешкоди з боку організму. Прислухайтеся до того, що він скаже.

Проявіть ініціативу самі. Перегляньте ряд протипоказань для вегетаріанства:

 • вагітність;
 • лактація;
 • вік до 16 років;
 • постійний важка фізична праця;
 • анемія;
 • серйозні хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту;
 • онкологія III-IV стадії;
 • дефіцит ваги.

Отримавши результати обстеження, при наявності якихось діагнозів або відхилень, порівняйте їх з даним списком. Є збіги? Тоді ця ідеологія — не ваша дорога!

Якщо у вас немає протипоказань, якщо ви отримали від лікаря дозвіл на перехід до системи харчування без м’яса, можна сміливо робити наступний крок.

Крок 2. Визначити мету

Тепер пора зізнатися самому собі (тільки чесно), а навіщо вам це потрібно. Мало просто сказати «хочу» — потрібно обґрунтувати своє бажання. На практиці з 100 бажаючих справжніми вегетаріанцями стають лише 10 осіб. І всі вони переслідували конкретну мету, свідомо відмовляючись від м’яса.

Існують заздалегідь провальні мотивації, які не можуть тримати людину тривалий час — відповідно, він зривається і повертається до колишніх харчовим звичкам. Серед них:

 • це модно;
 • мій кумир — вегетаріанець, і я хочу бути схожим на нього;
 • Аня (Таня, Катя…) стали вегетаріанками — чим я гірший?
 • хочеться щось поміняти в своєму житті;
 • не дуже люблю м’ясо, можу обходитися без нього тривалий час;
 • хочу схуднути.

Практично всі ці формулювання відображають слабку мотивацію. Вони можуть надихнути тільки на якийсь час, а потім мода пройде, кумир зміниться, подруга поїде і т. д. — і все повернеться на круги своя. Якщо ж ви мрієте схуднути, відмовившись від м’яса, то тут взагалі є зовсім інший варіант — просто посидіти на вегетаріанській дієті.

Насправді прагнення стати вегетаріанцем має бути більш глибоким. Повинні бути серйозні причини, щоб залишити колишній спосіб життя і повністю змінити свої харчові звички, меню улюблені страви. Подумайте, яка з них — ваш випадок.

 • Медичний фактор
Дивіться також  Активоване вугілля для очищення організму: як і скільки пити?

Багато хто (в тому числі спеціалісти) вважають, що відмова від м’яса — щабель до здорового способу життя. Недарма ж цю систему харчування пропагують йоги — відомі довгожителі і власники незвичайного здоров’я.

Згідно з дослідженнями, у вегетаріанців знижений ризик захворіти деякими небезпечними для життя захворюваннями (тим же рак, або цукровим діабетом, або ожирінням). А ще є ряд хвороб, при яких навіть рекомендовано обмежити вживання м’яса, або відмовитися від нього зовсім. До них належать: ниркова недостатність, фенілкетонурія, гострий панкреатит, подагра, лімфома та ін

Одна з сучасних теорій здорового харчування стверджує, що м’ясо протипоказано людям з II групою крові, тому що спочатку за своєю природною суттю вони є вегетаріанцями.

Зберегти здоров’я — дуже сильна мотивація для того, щоб стати вегетаріанцем.

 • Моральний / етичний

Якщо ви дуже любите тварин, близькі до природи, перебуваєте в місцевому відділенні Грінпісу і не можете дивитися на те, як хтось знущається над братами нашими меншими, по своєму духовному складу ви — справжній вегетаріанець. Залишилося тільки перекласти світовідчуття трохи в іншу площину — поширити свої погляди на їжу.

Зробити це дуже легко. Існує величезна кількість соціальних роликів про масове вбивство тварин для того, щоб задовольнити людські потреби. Якщо подивитися їх, статистику та документальні фільми про те, як потрапляє м’ясо до нас на стіл, — звичайній людині може стати погано. А для вас, що ратують за добре ставлення до тварин, це може стати сильною мотивацією, щоб поступово перейти на вегетаріанську їжу.

 • Релігійний

Рідко зустрічається в житті мотив, але дуже сильний. Як правило, людина з дитинства виховується в якійсь релігійній системі і дотримується особливих принципів харчування, прописаних нею. Але бувають все-таки ситуації, коли доводиться міняти віру (переїхали жити в іншу країну, вийшли заміж, піддалися пропаганді, пережили важку життєву ситуацію). І якщо це, наприклад, буддизм, індуїзм чи адвентисти сьомого дня, то від м’яса автоматично доведеться відмовитися відповідно з їх вченнями. Так і станете вегетаріанцем.

 • Екологічний

Рідко хто стає вегетаріанцем, бажаючи поліпшити екологічну обстановку на Землі. І все-таки є й такі люди. Досить вивчити інформацію про те, якої шкоди завдає м’ясна промисловість навколишньому середовищі, щоб мінімізувати споживання цього продукту.

Вона призводить до забруднення води й повітря, масовій вирубці лісів, деградації земель, зміни клімату, втрати верхнього ґрунтового шару, більш використанню природних ресурсів (особливо нафти і води), втрати біорізноманіття. У 2006 році ООН оголосила з великої трибуни, що сектор тваринництва — найсерйозніший «вкладник» екологічні проблеми Землі у всіх масштабах — від місцевого до глобального.

 • Економічний

Трохи меркантильний мотив, але в ряді випадків спрацьовує і він, хоча критики не витримує. Багато хто вважає, що, якщо вони стануть вегетаріанцями і не будуть купувати м’ясо, це буде економити їх сімейний бюджет. Дійсно, і м’ясо, і риба — досить дороге задоволення. Але не варто забувати, їх потрібно буде замінювати чимось рівноцінним за змістом корисних речовин. А це фрукти, овочі, горіхи, злаки та ін.

Влітку, можливо, така мотивація буде виправдана, так як ці продукти будуть в достатку і за порівняно низькими цінами. А ось взимку готуйтеся до подорожчання, так і більшість з них зникне з прилавків. Так що будьте обережні, ставлячи перед собою таку мету.

Дивіться також  Таблиці БЖУ і калорійність на 100 грам для різних категорій продуктів харчування

Крок 3. Сповнитися натхнення

Потрібно, щоб мотивуючий фактор працював тривалий час — від цього буде залежати, ви зірветеся в результаті чи ні, станете справжнім вегетаріанцем або не зможете пройти цей шлях до кінця. Для цього доведеться постійно підтримувати в собі вогонь ентузіазму. У цьому допоможуть наступні заходи:

 • Складіть список книг про вегетаріанців. Читайте не менше 50 сторінок щодня.
 • Складіть подібний список фільмів про цих дивовижних людей: про їх біографіях, досягнення, світогляді, системі харчування.
 • Читайте про відомих вегетаріанців — їх приклади надихають. Особливо добре, якщо серед них буде і ваш кумир.
 • Знайдіть однодумців. Якщо серед ваших знайомих їх немає, познайомтеся з такими людьми в соцмережах чи на форумах. Спілкуйтеся, просіть поради, задавайте питання.
 • На цьому етапі бажання стати справжнім вегетаріанцем має не тільки зміцнитися, але й посилитися. І ось як тільки ви відчуєте, що морально готові до переходу, пора робити вже більш конкретні заходи.

  Стаття по темі: З чого починати вегетаріанство

  Крок 4. Підготуватися

  Чим ретельніше ви підготуєтеся на цьому етапі, тим легше відбудеться перехід. Цей крок потрібно зробити обов’язково, інакше все може закінчитися або проблемами зі здоров’ям, або зривом вже через тиждень. Щоб цього не сталося, робіть все правильно — згідно з рекомендаціями фахівців (дієтологів, медиків, досвідчених вегетаріанців). План може бути таким.

 • Саме час призначити дату, коли ви почнете перехід на вегетаріанське меню. Дайте собі на підготовчий етап 1-2 тижні.
 • Визначтеся з двома списками продуктів: заборонені та дозволені. Читаючи літературу, ви повинні були познайомитися з різними видами вегетаріанців. Ким станете ви? Порада фахівців: почніть з лакто-ово-течії. Потім можна відкинути ово- (яйця), потім — лакто- (молочні продукти) і стати веганом (але лише з часом). Обидва списки повинні бути максимально повними, роздрукованими і повішеними на стінку на чільне місце.
 • Орієнтуючись на складені списки, знайдіть рецепти страв, які припадуть вам до смаку. Не потрібно харчуватися одними вареними овочами, які викликають депресію і змусять відмовитися від бажаного. Шукайте те, що вам сподобається.
 • Складіть зразкове меню хоча б на тиждень. Це дозволить не думати про їжу під час переходу.
 • На цьому етапі бажано кинути палити і обмежити себе у вживанні алкоголю. Принаймні, нехай це буде червоне сухе вино, корисний для судин, а не пиво, сприяє розростанню вісцерального жиру.
 • І, нарешті, на цьому етапі у вас повинен відбутися важлива розмова з рідними і близькими, які входять в тісне коло вашого спілкування. Повідомте їм про своє рішення. Поясніть свою позицію і будьте переконливі. Приготуйтеся до того, що хтось буде вас відмовляти.

  У розмові обов’язково торкніться тему подальшого харчування. Ті, з ким ви ділите один дах, повинні поважати ваше меню. По можливості — не спокушати вас (чи не ображати) м’ясними продуктами на столі. У вас повинна бути особлива посуд (ви ж не будете варити овочі в каструлі, де ще «живий» дух щойно приготованого холодцю?). Друзі не повинні жартувати над вами на цю тему. З коханою людиною домовтеся про те, в які кафе і ресторани ви зможете ходити, де пропонують і вегетаріанські страви теж.

  Дивіться також  Переїдання: причини, симптоми і ознаки, як позбавитися, наслідки

  Крок 5. Поступове зміна раціону

  Залишилося зробити останній крок. На цьому етапі дуже важливо дотримуватися одне правило — поступовість. Тобто можна з понеділка взяти і відмовитися зовсім від м’яса, і від риби. Організм може не витримати такого стресу. Це призведе до нервового зриву, кишкових розладів, поганого самопочуття, і в результаті нічого не вийде. Тому змінюйте раціон повільно.

  На кожен з нижчезазначених етапів не лінуйтеся виділяти достатню кількість часу — не менше тижня. Це дозволить шлунку звикнути до нового раціону і відреагувати на нього правильно.

 • Спочатку відмовтеся від жирних сортів м’яса в будь-якому вигляді: свинини і баранини. Яловичину, телятину і птицю залишаєте, але намагайтеся їх не смажити, а вживати вареними, тушкованими, запеченими і т. д. Паралельно через день включайте в раціон бобові — до їх смаку теж треба звикнути.
 • Наступний тиждень — це відмова від яловичини і телятини. При цьому один з перекусів повинен складатися з жмені сухофруктів або горіхів. З м’яса залишаєте птицю, але знову-таки не смажите її.
 • Для багатьох найскладніше — відмовитися від соковитого, дієтичного м’яса курки. Але, нарешті, настав і цей момент. Тепер у вашому меню не повинно бути м’яса ні в якому вигляді. Зате збільшити щоденне споживання овочів і фруктів. Гарною заміною стануть гриби.
 • На четвертому тижні ви відмовляєтеся від будь-яких сортів риби.
 • Останній перехідний етап — виключення з раціону морепродуктів.
 • Після цього вас нарешті можна привітати з повним переходом на вегетаріанське меню. Тепер головне — утримати позиції. Ви все зробили правильно, у відповідності з рекомендаціями фахівців, тому жодних побічних ефектів і шкоди для здоров’я, бути не повинно.

  Додаткові рекомендації

  Щоб не зірватися, вже ставши вегетаріанцем, намагайтеся дотримуватися порад гуру:

 • Рослинна їжа часто сприяє переїдання, яке загрожує не тільки зайвою вагою, але і проблемами зі здоров’ям. Тому на перших порах зважуйте порції і вважайте калорії, щоб не «перебрати».
 • Намагайтеся не робити покладів фруктів і овочів в холодильнику і коморі. Чим свіже вони будуть, тим краще.
 • Пам’ятайте: вегетаріанство — це не дієта. Тут немає послаблень типу «я з’їм лише крихітний шматочок м’яса або рибки». Тут не можна зірватися і почати все спочатку. Це категоричний і повна відмова від певного ряду продуктів назавжди.
 • Перехід до нового виду вегетаріанства (наприклад, від лакто-ово – лакто-) теж повинен бути поступовим.
 • Не припиняйте спілкуватися з однодумцями — вони повинні бути вашим якорем і натхненниками протягом всього шляху.
 • Ставши вегетаріанцем, ви швидко відчуєте, це ваш стиль життя чи ні. Хтось не витримує пресингу з боку суспільства, у кого-то починаються проблеми зі здоров’ям, хтось просто не може довго обійтися без м’яса. І лише 10% тих, хто починав цей складний шлях, доходять до кінця. Якщо ви опинилися в їх числі, можете пишатися цим.

  І пам’ятайте: місяць і навіть півроку життя без м’ясних і рибних продуктів — це ще не право називатися вегетаріанцем. Так-так. Як кажуть фахівці, ось рік — це вже термін, який дозволяє вам віднести себе до цієї ідеології. Так що наберіться терпіння і не відмовляйтеся від своєї мрії!

  Читайте також: Міфи про вегетаріанство