Кроссфіт: що це і чим корисні тренування

Про кроссфите сьогодні напевно чув кожен, хоч трохи близький до спорту. В Америці він з’явився раніше, у нас же тільки почав набирати популярність, і вже знайшов як фанатів, так і супротивників. Що ж це насправді – користь чи шкода? Давайте спробуємо розібратися з тим, кроссфіт – що це, і чим корисний даний вид активності.

Що таке кроссфіт

Кроссфіт був придуманий колишнім гімнастом родом з Каліфорнії Грегом Глассманом. Свої розробки він почав більше двадцяти років тому, і ціль їх була – створити систему підготовки солдатів спеціальних підрозділів і студентів поліцейських академій. Основне завдання програми – розвиток витривалості. Перший спортзал, де проводилися заняття за методикою Глассмана, був відкритий в 2001 році. Потім автор захотів розширити спектр дії фізичної активності і став просувати її і серед спортсменів. З часом стало зрозуміло, що у кроссфита є вельми корисний «побічний ефект», а саме, дуже активне спалювання калорій. Зважаючи на це, він став широко поширюватися і серед далеких від військової підготовки спортсменів, які просто хочуть схуднути.

У 2007 році почали проводитися змагання по кроссфиту для різних вікових та вагових категорій, зокрема, і чемпіонатів. Сьогодні кроссфіт – це велика різноманітність програм, які можуть підійти абсолютно всім.

Отже, кроссфіт — що це за вид спорту? Це система тренувань, яка спрямована на те, щоб одночасно розвинути багато фізичних якостей, наприклад, витривалість, силу, швидкість, гнучкість і так далі. Основна особливість кроссфита відсутність вузької спеціалізації. Він дозволяє розвинути і силові навички, і показники, що стосуються швидкості і витривалості. Тренування включають в себе і елементи класичного фітнесу та бодібілдингу, і вправи родом з гімнастики, легкої та важкої атлетики. Саме таке широке розмаїття вправ допомагає досягти успіху, як кажуть «скрізь і всюди».

На даний момент у світі працює не менше чотирьох тисяч спортивних залів, які спеціалізуються саме на цьому напрямку.

Однак, при цьому, кроссфіт не зробить вас першим гімнастом, атлетом або спринтером. Але ви будете більш швидким і спритним, ніж звичайний бодібілдер, і будете мати більше м’язової маси, ніж спортсмен, який займається суто легкою атлетикою.

Як такої спеціалізації в кроссфите немає. Ви отримаєте всебічні навички, які знадобляться вам скрізь. Можна сказати, що ця методика не для тих, хто хоче бути кращим в якійсь одній галузі спорту, а для тих, хто хоче володіти базовими вміннями в різних галузях.

Дивіться також  Як прибрати боки в домашніх умовах: боремося з жиром швидко

По ідеології кроссфита рівень спортивної підготовки людини визначається його витривалістю, як силовий, так і серцево-судинної, силою, швидкістю, потужністю, гнучкістю, спритністю, балансом, координацією. Займаючись кроссфитом, ви будете кожен день займатися за новою програмою, і вона завжди буде спрямована на різні фізичні здібності. Завдяки цьому кроссфіт дозволяє спортсменам сформувати тіло, готове до чого завгодно, і при цьому він чудово допомагає схуднути.

Як проходять тренування

Тепер трохи про те, що таке кроссфіт тренування. Вони завжди проходять у групах і тривають 45-60 хвилин. Всі учасники групи починають робити вправу в один і той же час під наглядом тренера, стежить за технікою. Тепер про те, що може включати в себе заняття.

 • Динамічна розминка. Тут на відміну від фітнесу не застосовується бігова доріжка і не велосипед, а найчастіше стрибки на скакалці, вистрибування, вправи з власною вагою в швидкому темпі, такі як віджимання, присідання і так далі. Також використовується ряд вправ для суглобів і розтяжки, які включаються і в основну частину тренування.
 • Силові або функціональні вправи. Силова тренування може включати в себе фронтальні присідання, ривки і поштовхи з грудей, станову тягу і інші вправи.
 • ВОД – Тренування дня (WOD – Workout OF the Day). Це основна частина тренування. Вод являє собою програму на конкретний день, яку будуть одночасно виконувати всі учасники. Найчастіше вони змагаються в тому, хто швидше виконає задану кількість повторень, або в тому, хто за заданий час встигне зробити більше. Наприклад, за 20 хвилин потрібно зробити максимальну кількість кіл, один коло – це чотири вправи: біг на 100 метрів, берпи, станова тяга та підтягування за два рази. Вага для тяги підбирається індивідуально.
 • Наприкінці робиться заминка і розтяжка.

Кому підійде кроссфіт

Кроссфіт універсальний і може підійти практично кожній людині. По суті, відповідь на питання про те, що таке кроссфіт для жінок і для чоловіків, сильно відрізнятися не буде. Тренування буде такою ж, але зміниться інтенсивність і застосовуються ваги.

При відсутності протипоказань кроссфіт підійде всім, особливо наступним категоріям осіб:

 • Новачки. Для тих, хто особливо ніколи не займався спортом, кроссфіт є відмінним способом «втягнутися» в нього і отримати базову підготовку. Але в даному випадку дуже важливо наявність хорошого тренера.
 • Кроссфіт точно сподобається тим, що любить працювати в команді, спілкуватися і змагатися. З підтримкою «колег» по групі займатися буде веселіше, так і відставати від них не захочеться, а це неабиякий стимул.
 • Оцінять його по достоїнству і фанати фітнесу, які хочуть займатися кожен день, а також ті, хто любить відчувати себе і тренувати власну силу волі, викладаючись по повній. Однак все ж пам’ятаєте, що іноді треба відпочивати.
 • Може сподобатися кроссфіт колишнім спортсменам, оскільки віддасть їм все, до чого вони звикли: різноманітність, змагальний дух, команду.
 • Тим, хто хоче схуднути, але звичайні тренування їм здаються нудними. Кроссфіт допоможе, як скинути вагу, так і збільшити м’язову масу. Можливо, це не гарантія того, що вам вдасться «виліпити» ідеальне тіло, але в поєднанні з правильним харчуванням зміни на краще ви точно помітите.
Дивіться також  Фейскультура Тетяни Чекаловой: відео вправи для шиї та обличчя

А тепер про те, кому кроссфіт може не сподобатися. Насамперед, це ті, кому потрібна вузька конкретна спеціалізація. При наявності конкретної вузькоспеціалізованої мети краще вибрати вид активності, спрямований саме на неї. Так, якщо ви хочете піднімати великі ваги, займайтеся пауерліфтингом, якщо наростити м’язову масу – бодібілдінгом. Кроссфіт ж – це всього потрошку. Тому відповідь на питання про те, що таке кроссфіт для чоловіків спортсменів, які виступають, буде більше схилятися до шкоди, ніж користі, так як він буде лише забирати час і сили, необхідні для звичайних тренувань.

Також кроссфіт не сподобається тим, хто звик займатися самостійно підбирати собі програму індивідуально, так як даний вид активності передбачає командну роботу та одну програму для всіх учасників групи.

Про користь кроссфита

Тренінг Кроссфіт — що це і чим корисний, ви вже знаєте. По суті, користь для здоров’я представляє будь-яка фізична активність, але чим хороший саме кроссфіт? Це вид активності, який загартовує і тіло, і дух. Заняття в групах серйозно мотивують досягати результатів, перемагаючи як себе, так і тих, з ким ви займаєтеся.

Тренування в кроссфите завжди функціональні і високоефективні. Це дозволяє підвищити витривалість у всіх відносинах. Сила, спритність, гнучкість і все інше, що у вас покращиться – адже кожен з цих навиків може знадобитися в тій чи іншій ситуації.

Звичайно ж, займатися кроссфитом варто і для фігури. Хоча тут багато в чому все індивідуально, але, тим не менше, не можна не помітити, що як жінки, так і чоловіки, які обрали для себе цей спорт, мають неймовірно красивою і атлетичною фігурою. У процесі інтенсивної кругової тренування спалюється велика кількість калорій, тому це хороший варіант для схуднення.

Багато дівчат бояться виглядати перекаченными, як відомі кроссфіт спортсмени. Однак переживати не варто. Такого результату можуть досягти лише ті, хто зробить кроссфіт справою всього життя.

Дивіться також  Як накачати прес на турніку: програма вправ для прокачування

Звичайно ж, велика користь кроссфита і для здоров’я. Він тренує і зміцнює весь організм в цілому, покращує самопочуття, бореться з проблемами зі сном і знижує ризики багатьох захворювань. Як бачите, доводів на користь кроссфита більш ніж достатньо.

Протипоказання та можливу шкоду

Розібравшись, кроссфіт — що це таке у фітнесі, потрібно сказати пару слів і про потенційну шкоду. Він, по суті, мало чим відрізняється від потенційної шкоди у випадку з іншими інтенсивними заняттями спортом.

Спочатку потрібно переконатися у відсутності протипоказань. Їх досить багато, і відповісти на питання про те, чи можна займатися саме вам, може тільки фахівець, тому не буде зайвим до них попередньо проконсультуватися з ним. Під лише деякі з протипоказань:

 • Хвороби органів дихання та серцево-судинної системи;
 • Вагітність та лактація;
 • Травми опорно-рухового апарату і недавно перенесені операції.
 • Гострі інфекційні захворювання;
 • Психічні розлади і т. д.

Що стосується того, чи може бути кроссфіт шкідливим для здорової людини, то відповідь буде позитивною тільки при недотриманні правил і техніки безпеки. Так, при їх порушенні, при банальну недбалість та нехтування розминкою м’язів і суглобів існує ризик травм, причому досить серйозні. Особливо в зоні ризику хребет. Щоб запобігти неприємним наслідкам, не потрібно відразу гнатися за рекордами, нехай в пріоритеті буде безпеку і правильна техніка.

Ще один момент: кроссфіт часто вибирають для себе справжні фанати, які люблять доводити себе до знемоги. А якщо згадати здоровий розпорядок спортсмена, то він повинен включати в себе якісні тренування, збалансоване харчування, а також правильне відновлення, що також дуже важливо. Фанати кроссфита можуть ігнорувати останню складову, що спровокує синдром перетренованості, що дуже неприємно, а іноді й небезпечно. Щоб уникнути цього, потрібно хоч іноді давати собі відпочити. Пам’ятайте про те, що м’язи активно ростуть в період відпочинку.

Крім того, командна робота, про яку ми говорили як про плюсі, може стимулювати гнатися за рекордами і не жаліти себе, що не завжди добре. Якщо підсумувати, то кроссфіт при відсутності протипоказань та розумному підході до нього принесе тільки користь, а ризиків, по суті, не більше, ніж при іншому виді активності. Але перш ніж записуватися в групу, подумайте про те, чи підходить він вам.

Відео про кроссфите для початківців